Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси 25 октябрь куни партиядан номзод, амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг президентлик сайловидаги ғалабасини нишонлади. Тадбир пойтахтдаги Humo Arena мажмуасида бўлиб ўтди, деб хабар қилди президент матбуот хизмати.
Марказий сайлов комиссияси дастлабки натижаларга кўра, Ўзбекистон президенти сайловида Шавкат Мирзиёев сайловда қатнашганлар умумий сонининг 80,1 фоиз овози билан ғалаба қозонганини эълон қилиши йиғилганлар томонидан хурсандчилик ва олқишлар билан кутиб олинди.
Тадбирда Шавкат Мирзиёев сўзга чиқиб, ўзига билдирилган юксак ишонч учун Ўзбекистон халқига миннатдорлик билдирди.
«Шундай улуғ халқнинг ишончи мен учун катта бахт! Менга шунча ишонч билдириб, қўллаб-қувватлагани учун барча партиядошларимга, ёшларга, азиз фарзандларимга, мунис оналарим ва нуроний оталаримизга таъзим қилиб, раҳмат айтаман. Бу ишонч менга куч бағишлайди. Шу билан бирга, ички дунём билан сезаманки, бу жуда катта масъулият ва жавобгарлик», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳозирги таҳликали замонда мураккаб синовлар кўп бўлгани, халқимиз жипслашиб, фидойилиги ва меҳнатсеварлиги билан улкан натижаларга эришаётгани қайд этилди.
«Охирги беш йилда қандай-қандай синовларни бошимиздан ўтказдик. Биз бу синовларда тобландик. Бир биримизга меҳримиз ошди. Жипслашдик. Халқимиз бирлашса, нималарга қодирлигини бутун дунё яна бир марта кўрди, — деди президент.
Бу йилги сайлов илк бор Сайлов кодекси асосида, демократик руҳда, очиқ-ошкора ўтгани таъкидланди.
«Кўплаб давлатлардан, катта халқаро ташкилотлардан кузатувчилар келди. Улар хоҳлаган сайлов участкасига бориб, яратилган шароитларни, одамларимиз эртанги кунга бефарқ эмаслигини, сайловда фаол қатнашганини, оилалари билан келиб овоз берганини кўрди. Бу халқимизнинг руҳияти, кайфияти, сиёсий маданиятидан далолат. Жойлардаги учрашувларда одамлар ҳар бир соҳа бўйича, ўз шаҳри ёки тумани бўйича долзарб таклифларни билдираяпти. Танқидлар ҳам бўлаяпти. Бу ҳам ҳаётимиз ўзгаргани, демократик ислоҳотлар натижаси. Яна бир марта айтмоқчиман: орқага йўл йўқ. Энди Ўзбекистон фақат олға боради», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари барча хорижий ва маҳаллий кузатувчиларга, Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссиялари аъзоларига, оммавий ахборот воситалари вакилларига раҳмат айтди.
Президент сайловида бошқа сиёсий партиялардан илгари сурилган номзодларга ҳам миннатдорлик билдирди.
«Уларнинг ҳам нияти — Ўзбекистонни ривожлантириш. Шунинг учун уларнинг дастуридаги халқимизга маъқул таклифларни албатта инобатга оламиз. Биз кеча рақобат қилган бўлсак, энди бир мушт бўлиб, ҳаракат қилишимиз керак. Мен халқимизнинг юксак ишончини оқлаш, орзу-умидларини ушалтириш, фаровон ҳаётини таъминлаш учун бор куч-ғайратим ва салоҳиятимни сарфлашга ваъда бераман. Янги Ўзбекистонни ҳаммамиз биргаликда қурамиз», — деди Шавкат Мирзиёев

Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана 25 октября отпраздновало победу в выборах президента кандидата от партии, действуюшего главы государства Шавката Мирзиёева. Мероприятие прошло в комплексе Humo Arena в столице, сообщила пресс-служба президента.
Объявление Центральной избирательной комиссией предварительных итогов выборов, согласно которым Шавкат Мирзиёев набрал 80,1% голосов присутствовавшие встретили ликованием и бурными аплодисментами.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил народ страны за оказанное ему доверие: «Доверие нашего великого народа — большое счастье для меня! Выражаю глубокую благодарность всем моим сопартийцам, нашим юношам и девушкам, дорогим матерям и отцам за оказанное мне столь высокое доверие и поддержку. Это доверие придаёт мне сил. И вместе с тем всем своим сердцем ощущаю, насколько это огромная ответственность».
«Какие только испытания мы не прошли за последние пять лет! Они закалили нас. Сблизили нас. Мы сплотились. Сегодня мир вновь увидел, на что способен сплочённый народ», — сказал президент.
Он подчеркнул, что выборы, впервые проведенные на основе Избирательного кодекса, прошли в духе демократии, открыто и гласно.
«Наблюдатели прибыли из многих стран, крупных международных организаций. Они могли посетить любой избирательный участок по своему выбору и увидели созданные условия, убедились в том, что завтрашний день нашим людям не безразличен, они активно участвовали в выборах, приходили голосовать вместе с семьями. Это свидетельствует о духе, настроении и политической культуре нашего народа», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«На встречах на местах люди вносят актуальные предложения по каждой сфере, своему городу или району. Звучит и критика. Это тоже результат того, что наша жизнь изменилась, проводятся демократические реформы. Ещё раз хочу сказать: пути назад нет. Теперь Узбекистан будет двигаться только вперед», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поблагодарил иностранных и местных наблюдателей, членов Центризбиркома, окружных и участковых избирательных комиссий, представителей средств массовой информации. Он также выразил признательность кандидатам от других партий.
«Они тоже стремятся развивать Узбекистан. Поэтому мы обязательно учтём в своей программе их предложения, которые пришлись по душе нашему народу. Вчера мы были конкурентами, но теперь нам необходимо действовать как единый кулак. Обещаю приложить все свои силы и потенциал, чтобы оправдать высокое доверие нашего народа, осуществить его мечты и чаяния, обеспечить благополучную жизнь. Мы все вместе построим новый Узбекистан», — сказал Шавкат Мирзиёев.