15 октябрь куни «Газета.uz» Safia қандолат маҳсулотлари тармоғи асосчиси Бекзод Самигжоновнинг яқинда қурилган янги заводини қутқаришни сўраб президентга мурожаат йўллагани ҳақда ёзган эди. Унинг сўзларига кўра, завод қурилган ер президент топшириғи билан берилган. Бироқ ернинг аввалги ижарачиси суд орқали ер ажратиш тўғрисидаги қарорни бекор қилишга эришган.
Тадбиркор завод қурилишига 40 млрд сўм сарфлангани, ушбу маблағнинг катта қисми Ислом банки лизинги эканини маълум қилди. Корхонани келгуси ойда ишга тушириш режалаштирилгани, чунки кредит бўйича тўловларни 2022 йилнинг январидан тўлашни бошлаш керак. Бекзод Самигжанов акс ҳолда ижара ва лизинг учун тўлай олмаслиги, бу эса 25 йиллик тарихга эга компаниянинг банкротлигига сабаб бўлиши мумкинлигини таъкидлади.
Madina-Muxlisa Star ва «Боғишамол» истироҳат боғи
«Газета.uz» можаронинг иккинчи томони — Madina-Muxlisa Star компанияси билан боғланди. Компания юристи Шохруҳ Атажоновнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, 2015 йилнинг 16 сентябрида Тошкентнинг аввалги ҳокими Раҳмонбек Усмоновнинг қарори билан компания Учтепа тумани Фозилтепа кўчаси 251-уй манзилида жойлашган 4,52 гектар майдондаги «Боғишамол» истироҳат боғи ҳудудидан фойдаланишга рухсат олди.
2016 йил 30 августда Madina-Muxlisa Star ва Тошкент ҳокимлиги ўртасида 49 йил муддатга — 2065 йил 16 сентябргача узоқ муддатли ер ижараси тўғрисида шартнома имзоланди. Ҳужжатга кўра, ер участкаси кўнгилочар тизимига эга маданият ва истироҳат боғи ташкил этиш учун берилган.
Лойиҳани амалга ошириш учун компания Миллий банкдан биноларни гаровга қўйиб, қарийб 3 миллион доллар кредит олди ва аттрационларни олиб келди. Ер майдонининг 3,5 гектарига боғ ҳудуди, 1 гектарига автотураргоҳ ташкил этган.
Президент Шавкат Мирзиёев 2017 йил 16 июнь куни Учтепа туманига ташриф буюриб, боғни 2018 йилнинг Наврўз (март)гача фойдаланишга топшириш ҳақида топшириқ берган эди. Буйруқ йиғилиш баённомаси сифатида тузилган, деди юрист.
Истироҳат боғи белгиланган муддатда ишга туширилди. Очилиш маросимида Тошкент ҳокимлиги вакиллари, ҳукумат аъзолари, жумладан, бош вазир Абдулла Арипов ҳам иштирок этди, деди у.
Компания юристининг айтишича, 2021 йил февраль ойида туман ҳокими Фарҳод Абдуллаев бошчилигидаги ички ишлар органлари ва ҳокимият вакиллари боққа ташриф буюрган, шундан сўнг автотураргоҳ зўрлик билан бузилган. Бу ҳудуд қурилишни бошлаган Safia компаниясига топширилган. Шу билан бирга, Шоҳруҳ Атажоновнинг қайд этишича, ҳокимлик ва бошқа органлар бузишни асослаш учун ҳужжатларни тақдим эта олмаган.
«Ноқонуний қарор»
Унинг сўзларига кўра, компания вазиятни ўрганиш чоғида пойтахтнинг янги ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг 2019 йил 3 декабрдаги қарори билан истироҳат боғи ҳудудининг бир қисми захирага олинган ва ўша йилнинг 23 декабрдаги қарор билан ер Sofiya Qandolat учун қайта рўйхатга олингани ва лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқишга рухсат берилганини аниқлаган.
2021 йил март ойида Madina-Muxlisa Star компанияси Тошкент туманлараро маъмурий судига шаҳар ҳокимининг қарорини ҳақиқий эмас деб топиш ва қурилишни тўхтатиб туриш тўғрисида даъво аризаси билан мурожаат қилган. Юристнинг сўзларига кўра, улар Safia қазиш ишларини бошлаган вақтида қурилиш ишларини тўхтатишга эришишган.
Юристнинг таъкидлашича, «Madina-Muxlisa Star» компанияси билан узоқ муддатли ижара шартномаси, шунингдек, 2015 йилдан бошлаб ер ажратиш тўғрисидаги ҳокимнинг қарори бекор қилинмагани учун ҳокимнинг ерни захирага олиш тўғрисидаги қарори ноқонуний қабул қилинган.
«2021 йил 7 апрелда биринчи суд мажлиси бўлиб ўтди. Шундан сўнг Sofiya Qandolat қандай асосда қураётганини сўрадик ва ҳокимликдан ҳужжатларни судга топширишни сўрадик. 15 апрель куни бўлиб ўтган навбатдаги суд мажлисида ҳокимлик адвокати 2021 йил 7 апрелда Тошкент шаҳар ҳокими томонидан имзоланган қарорни тақдим этди. Яъни Sofiya Qandolatга ер ажратиш тўғрисидаги қарор суднинг биринчи кунида қабул қилинган. Бунгача улар [ҳокимнинг] ерни захирага олиш тўғрисидаги қарори асосида қураётган эди», — деди Шоҳрух Атажонов.
У президентнинг 2018 йил 15 августдаги қарорига (ПҚ-5511) мувофиқ, Тошкент шаҳар ҳокими истисно тариқасида йил давомида — 2018 йил 15 августдан 2019 йил 15 августгача тўғридан-тўғри инвесторга ер ажратиш ҳуқуқига эга эканлигини эслатди. Бироқ Жаҳонгир Ортиқхўжаев ушбу фармонга асосланиб, 2021 йил 7 апрелда Sofiya Qandolatга ер ажратиб берган. Юристнинг фикрича, ҳоким ўз ваколатлари доирасидан чиқиб кетган.
Компания вакилининг қайд этишича, биринчи инстантция суди 4 май куни Madina-Muxlisa Starнинг важларини апелляция муддати ўтганлиги сабабли рад этган. Аммо, қонунга кўра, маъмурий орган қароридан шикоят қилишда даъво муддати судланувчи мансабдор шахснинг қарорини олган кундан бошланади.
«Биз бу қарорнинг 2019 йилда қабул қилинганини билмасдик. Бу ҳақда бизга хабар берилмади. Биз бу ҳақда 2021 йилнинг феврал ойида билдик, чунки шаҳар ҳокимининг 2019 йилдан ерни захирага олиш ҳақидаги қарори Madina-Muxlisa Starга юборилмаган», деди у.
Суднинг иккинчи инстанцияси биринчи инстанция ҳал қилув қарорини ўзгаришсиз қолдирди.
«Биз Safia Qandolatни ер Madina-Muxlisa Starга тегишли экани, ҳоким қарори ўз кучини йўқотиш эҳтимоли юқорилиги, Safia Qandolat сўзларимизга эътибор бермай, ҳокимликнинг кўрсатма ва сўзларига ишониб, қурилиш ишларини давом эттираётгани ҳақида бир неча бор огоҳлантирганмиз», — деди юрист.
2021 йил 14 сентябрда Олий суд кассация инстанцияси ишни кўриб чиқди ҳамда 2019 ва 2021 йиллардаги ҳоким қарорларини ҳақиқий эмас деб топди.
«Ҳокимлик ер беришга ҳақли эмас»
Шохрух Атажонов ва Авазбек Шарипов. Human.uz видеосидан лавҳа.
Madina-Muxlisa Star раҳбари Авазбек Шарипов президентга мурожаатида компания истироҳат боғи қурилиши учун ҳудудни 2016 йилдаёқ олганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Сафиа қандолатчилик уйи асосчиси Бекзод Самигжонов ўз чиқишида «кўп нарсаларни ёлғон гапириб, тадбиркорлик соҳасида ёлғон ишларни қилган».
«Бундан олдин қарорингиз билан унга Шайхонтоҳур туманидан протокол чиққан. Ўша жойни танламасдан, Sofiya Qandolat бизнинг автотураргоҳ қилган жойимизга келиб, бу жойни эгаллади», — деди у.
Тадбиркорнинг сўзларига кўра, улар икки йилдан буён судма-суд сарсон қилмоқда.
«Бизга кўп адолатсизликлар бўлди. Ҳурматли президентимиз, ҳокимиятдан адолатсизлик кўп бўлади, бизга, тадбиркорга ёрдам беришмайди. Сизнинг гапингизнинг тескарисини қилишади ҳокимиятдагилар. Бизга ёрдам қўлини чўзишмасдан, «София»га ёрдам қўлини чўзишади», — деди у.
Авазбек Шариповнинг тасдиқлашича, истироҳат боғи қурилиши лойиҳасига 5 млн доллар сармоя киритилган ва ҳали 2,7 млн доллар миқдорида кредит мавжуд.
«Шу кунларда кредитларни тўлолмаяпмиз, қийналяпмиз. Ҳамма ёғимизни алғов-далғов қилиб, тупроқ қилиш ташлаган. „Мусор“ қилиб ташлаган ҳамма жойимизни. Агарда автотураргоҳ жойимиз бўлмаса, биз ҳеч қанақасига туристларни, меҳмонларни бошқа туманларнинг одамларини қабул қила олмаймиз», — деди тадбиркор.
Собиқ автотураргоҳ ҳудудида олиб борилаётган қазиш ишлари.
Боғ директорининг таъкидлашича, 2019 йилда Тошкент ҳокими ҳудудга ташриф буюриб, автотураргоҳи ерини Safia Qandolatга беришга қарор қилган. Унинг сўзларига кўра, ички ишлар органлари ходимлари уни бир неча бор сабабсиз ҳибсга олишган.
«Биз Олий судда Safia Qandolatни ютиб чиқдик. Ютиб чиққанимиздан кейин бизларга тазйиқлар бўлмоқда ва бошқа жойлардан, органлардан», — деди у.
Авазбек Шариповнинг айтишича, Учтепа тумани ҳокими Фарҳод Абдуллаевнинг ўзи тепасида туриб, буюриб, экскаваторни устига ҳайдаттирган, тайёр жойни буздириб, ерни завод қуриш учун Safiaга бердирган. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, Safiaга туман ҳокими қарори билан яна 40 сотих ер майдони берилган. Ҳаммаси бўлиб Safia Qandolatга 0,8 гектар ер ажратилган бўлса, якунда компания 1,5 гектар ерни олган.
«Ҳокимият билан қандай қилиб келишишган, бу Худога аён. Буларнинг ерни беришга ҳеч қандай ҳаққи йўқ. Нимагаки биздан сўрамаган, иккинчи марта бизнинг еримизни олиб, хўжайинлик қилмоқда. Қайси асосга кўра?.. Суд бизнинг жойимизни бекор қилиб, кейин биздан олиши мумкин бу нарсани [эгалик ҳуқуқимизни]», — деди у.
Авазбек Шарипов президентдан бу иш бўйича адолатли қарор қабул қилишни сўради.
Аттракционлар ва турар-жой мажмуаси
Фото: Poul Yak / Google.
«Газета.uz» Madina-Muxlisa Starнинг 2020 йил 16 апрелда Маданият вазирлигига юборган хатини қўлга киритди. Унда компания раҳбари аттракционлар кредит маблағлари эвазига сотиб олингани, бироқ уларнинг баъзилари боғнинг чекка жойларига ўрнатилгани сабабли тегишли органлар фойдаланишга рухсат бермагани қайд этилган. У маданият ва истироҳат боғи жорий ҳолатида ўз фаолиятини давом эттира олмаслиги, уни қайта ташкил этиш имконияти йўқлигини таъкидлади.
Шу муносабат билан тадбиркор ушбу ҳудудда кўп қаватли турар-жой мажмуаси, меҳмонхона, савдо-кўнгилочар мажмуаси қуриш бўйича Маданият вазирлигига таклиф киритди. Шу билан бирга, маданият саройи қуриш, бўлажак турар-жой мажмуасидан Маданият вазирлигига 10 та хонадон ажратишни ҳам режалаштирган. Вазирлик истироҳат боғи ҳудудида кўп қаватли уй қуришни ноўрин, деб ҳисоблади.
Қайд этиш жоизки, хатда Madina-Muxlisa Star раҳбари Тошкент шаҳар ҳокимининг 2019 йил 3 декабрдаги 1,2 гектар автомобиллар тўхташ жойини шаҳар ҳокимлиги захирасига ўтказиш тўғрисидаги қарорини тилга олган.
Учтепа тумани ҳокимлиги
20 октябрь куни Учтепа тумани ҳокимлиги матбуот хизмати давом этаётган можаро ҳақида видеоролик эълон қилди. Лавҳада президент ташрифи давомида бир қанча вазифалар белгилаб берилгани, жумладан, туман аҳолисининг спорт мажмуаларини кўпайтириш бўйича таклифлари маъқуллангани айтилади.
«2016 йилда боғни бошқариш учун ер Madina-Muxlisa Starга берилган. Аммо компания бир неча йиллардан буён ушбу ердан самарасиз фойдаланиб келгани сабабли, Тошкент шаҳар ҳокимининг 2019 йил 3 декабрдаги қарори билан ер участкаси Тошкент шаҳар захира фондига ўтказилган», — дейилади хабарда.
Ушбу қарордан сўнг «Боғишамол» боғи ёнидан 8 сотих ер майдони спорт мажмуаси қуриш учун ҳокимлик қошидаги «Ягона буюртмачи хизмати» инжиниринг компаниясига ажратилган, бунга Madina-Muxlisa Star раҳбари қарши чиққан.
Лавҳада «Чўпон ота» маҳалла фуқаролар йиғини раиси Зойирбек Соатовнинг тадбиркорни аҳолининг хоҳиш-истаклари билан қизиқмаётгани учун қоралаган сўзлари келтирилган. Улардан баъзилари спорт билан шуғулланиш учун фарзандларини бошқа ҳудудларга олиб боришга мажбур бўлаётганини таъкидлади.
Халқ депутатлари туман Кенгаши депутати Нуриддин Зайнитдинов Ер кодексининг 36-моддасига асосланиб, ер участкасининг тўлиқ ёки бир қисмига эгалик қилиш ёки доимий ёки муддатли фойдаланиш ҳуқуқи, шунингдек ер участкаси ижараси икки йил давомида фойдаланилмаган тақдирда тугатилиши маълум қилди.
Унинг қайд этишича, давлат спорт мажмуаси қурилиши ва жиҳозлар учун аллақачон маблағ ажратган. Унинг сўзларига кўра, одамлар учун спорт мажмуасининг мавжудлиги муҳимроқ, чунки яқин атрофда бундай иншоот йўқ.
Видеоролик сўнггида ҳокимлик «Сафиа» қандолат фабрикаси қурилиши, бу ерда 500 та иш ўрни яратиш режалаштирилгани таъкидланади (компания таъсисчиси 4000 та иш ўрни ҳақида маълум қилган эди).
20 октябрь куни Олий суд кассация шикоятини Safia фойдасига ҳал қилди. Madina-Muxlisa Star қарор устидан шикоят қилмоқчи.

15 октября «Газета.uz» публиковала текст обращения основателя кондитерского дома Safia Бекзода Самигжанова к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву с просьбой спасти новый завод компании. По его словам, участок для строительства фабрики был выдан решением хокимията Ташкента по поручению главы государства. Однако предыдущий арендатор через суд добился признания решения о выделении земли недействительным.
Предприниматель сообщил, что на строительство завода потрачено 40 млрд сумов, большая часть этой суммы — лизинг Исламского банка. Предприятие планировалось запустить в следующем месяце, поскольку выплата по кредиту начнётся с января 2022 года. Бекзод Самигжанов отмечал, что не сможет оплачивать аренду и лизинг, что приведёт к банкротству компании с 25-летней историей.
Madina-Muxlisa Star и парк «Богишамол»
«Газета.uz» связалась со второй стороной конфликта — компанией Madina-Muxlisa Star. Юрист компании Шохрух Атажонов сообщил «Газете.uz», что 16 сентября 2015 году решением предыдущего хокима Ташкента Рахмонбека Усманова компания получила разрешение на использование территории парка «Богишамол» на площади 4,52 га, расположенного по улице Фозилтепа, 251 в Учтепинском районе.
30 августа 2016 года между Madina-Muxlisa Star и хокимиятом Ташкента был подписан договор на долгосрочную аренду земли сроком 49 лет — до 16 сентября 2065 года. Согласно документу, земельный участок передан для организации парка культуры и отдыха с системой аттракционов.
Для реализации проекта компания взяла кредит в Национальном банке почти на 3 млн долларов под залог зданий и привезённых аттракционов. 3,5 га площади участка заняла территория парка, 1 га — автостоянка.
16 июня 2017 года президент Шавкат Мирзиёев посетил Учтепинский район и поручил сдать парк в эксплуатацию до Навруза (марта) 2018 года. Поручение оформлено в качестве протокола собрания, отметил юрист.
Парк с аттракционами запустился к указанному сроку. Церемонию открытия посетили представители хокимията Ташкента и члены правительства, включая премьер-министра Абдуллу Арипова, сообщил он.
Юрист компании сообщил, что в феврале 2021 года парк посетили представители органов внутренних дел и хокимията во главе с хокимом района Фарходом Абдуллаевым, после чего в принудительном порядке был снесён забор автостоянки. Эта территория была передана Safia, которая начала строительство. При этом, отметил Шохрух Атажонов, хокимият и другие органы не смогли предоставить документы, чтобы обосновать снос.
«Незаконное решение»
По его словам, компания при изучении ситуации узнала, что часть территории парка решением уже нового хокима столицы Джахонгира Артыкходжаева от 3 декабря 2019 года была взята в резерв, а решение от 23 декабря того же года зарезервировало землю для Sofiya Qandolat и разрешило разработать проектно-сметную документацию.
В марте 2021 года Madina-Muxlisa Star подала иск в Ташкентский межрайонный административный суд, чтобы признать решение хокима города недействительным и приостановить строительство. По словам юриста, они добились приостановки строительных работ, когда Safia только начинала земляные работы.
Юрист подчеркнул, что решение хокима о резервировании земли было вынесено незаконно, поскольку соглашение с Madina-Muxlisa Star о долгосрочной аренде, а также решение хокима о выделении земли от 2015 года не были отменены.
«7 апреля 2021 года состоялось первое судебное заседание. Мы тогда спросили, на каком основании Sofiya Qandolat ведёт строительство, и попросили хокимият представить документы суду. На следующем судебном заседании 15 апреля юрист хокимията представил решение, которое было подписано хокимом Ташкента 7 апреля 2021 года. То есть решение о выделении земли Sofiya Qandolat было принято в первый день суда. До этого они вели строительство на основании решения [хокима] о резервировании земли», — заявил Шохрух Атажонов.
Он напомнил, что у хокима Ташкента было право, в порядке исключения, выделять землю напрямую инвестору в течение года — с 15 августа 2018 года по 15 августа 2019 года — согласно постановлению президента от 15 августа 2018 года (ПП-5511). Однако Джахонгир Артыкходжаев выделил землю Sofiya Qandolat 7 апреля 2021 года, ссылаясь на это постановление. Юрист считает, что градоначальник вышел за рамки полномочий.
Представитель компании отметил, что суд первой инстанции 4 мая отклонил доводы Madina-Muxlisa Star из-за истёкшего срока исковой давности для обращения. Но, согласно законодательству, при обжаловании решения административного органа исковая давность начинается со дня получения ответчиком решения должностного лица.
«Мы не знали, что решение вышло в 2019 году. Нас об этом не уведомляли. Мы узнали об этом в феврале 2021 года, потому что решение хокима города о резервировании земли от 2019 года не было отправлено Madina-Muxlisa Star», — сказал он.
Вторая инстанция суда оставила решение первой инстанции без изменений.
«Мы неоднократно предупреждали Sofiya Qandolat, что земля принадлежит Madina-Muxlisa Star, что есть высокая вероятность, что решение хокима может быть признано недействительным, Sofiya Qandolat проигнорировало наши слова, доверилась поручениям и словам хокимията и продолжила строительные работы», — заявил юрист.
14 сентября 2021 года кассационная инстанция Верховного суда рассмотрела дело и признала решения хокима 2019 и 2021 годов недействительными.
«У хокимията нет никакого права отдавать землю»
Шохрух Атажонов и Авазбек Шарипов. Кадр видео Human.uz.
В своём обращении к президенту руководитель Madina-Muxlisa Star Авазбек Шарипов заявил, что компания получила территорию для строительства парка ещё в 2016 году. По его словам, основатель кондитерского дома Safia Бекзод Самигжанов в своём выступлении «о многом сказал неправду и совершил много лживых дел».
«До этого вашим решением был утверждён протокол по Шайхантахурскому району. Вместо того, чтобы выбрать [выделенную там землю], Sofiya Qandolat сама выбрала место и завладела нашим местом, территорией парковки нашего парка», — заявил он.
По словам предпринимателям, они уже два года отстаивают свои права в суде.
«В отношении нас было много несправедливости. Уважаемый президент, со стороны хокимията бывает много несправедливости, нам не помогают. Вы говорите, чтобы помогали предпринимателям. Но хокимы делают наоборот. Они протягивают руку не нам, а Safia», — сказал он.
Авазбек Шарипов утверждает, что в проект по строительству парка было инвестировано 5 млн долларов и ещё имеется кредит в размере 2,7 млн долларов.
«На сегодняшний день мы испытываем сложности с выплатой кредита. Всё привели в разруху, везде мусор. Если у нас не будет стоянки, мы не сможем принять туристов, гостей, людей из других районов», — отметил предприниматель.
Земляные работы на территории бывшей автостоянки.
Директор парка рассказал, что в 2019 году хоким Ташкента посетил территорию и решил передать землю стоянки Sofiya Qandolat. Он заявил, что сотрудники органов внутренних дел несколько раз безосновательно арестовывали его.
«Мы победили Sofiya Qandolat в Верховном суде. После победы на нас оказывают давление различные органы», — сообщил он.
Авазбек Шарипов заявил, что хоким Учтепинского района Фарход Абдуллаев лично поручил с помощью экскаваторов разрушить территорию стоянки и передать землю Safia для строительства завода. Кроме того, по его словам, решением районного хокима Safia передано ещё 40 соток земли. Всего Sofiya Qandolat предназначалось 0,8 га земли, но в итоге компания получила 1,5 га.
«Как они договорились с хокимиятом, знает только бог. У них нет никакого права отдавать землю, не спросив нас. И во второй раз они забирают у нас землю и становятся её хозяевами. На каком основании?.. У нас можно забрать землю только после того, как суд отменит наше [право на владение] землей», — сказал он.
Авазбек Шарипов попросил президента принять справедливое решение по данному делу.
Аттракционы и жилой комплекс
Фото: Poul Yak / Google.
«Газета.uz» получила письмо Madina-Muxlisa Star Министерству культуры от 16 апреля 2020 года, в котором руководитель компании отмечает, что на кредитные средства закуплены аттракционы, но соответствующие органы не дали разрешения на использование некоторых из них из-за расположения парка на наклонной местности. Он отметил, что парк культуры и отдыха и не может дальше продолжать свою деятельность в текущем положении, а возможности для его реорганизации нет.
В связи с этим предприниматель направил в Минкульт предложение по строительству на данной территории многоэтажного жилого комплекса, гостиницы, торгово-развлекательного комплекса. При этом он также планировал построить культурный центр, выделить 10 квартир в будущем жилом комплексе для Минкульта. Министерство посчитало нецелесообразным строить на территории парка многоэтажку.
Стоит отметить, что в письме руководитель Madina-Muxlisa Star упоминает решение хокима Ташкента от 3 декабря 2019 года о переводе территории стоянки в 1,2 га в резерв городской администрации.
Хокимият Учтепинского района
20 октября пресс-служба хокимията Учтепинского района выпустила видеоролик о происходящем споре. В ролике говорится, что во время визита президента было определено несколько задач, в том числе одобрены предложения жителей района по увеличению числа спортивных комплексов.
«В 2016 году земля была передана Madina-Muxlisa Star для ведения парка. Но из-за того, что в течение нескольких лет компания неэффективно пользовалась этой землёй, решением хокима Ташкента от 3 декабря 2019 года земельный участок был переведён в резервный фонд Ташкента», — отмечается в сообщении.
После этого решения 8 соток земли рядом с парком «Богишамол» было выделено инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при хокимиятие для строительства спорткомплекса, против чего выступил руководитель Madina-Muxlisa Star.
В ролике приводятся слова председателя махалли «Чупон ота» Зойирбека Соатова, который упрекнул предпринимателя в том, что он не интересовался желаниями жителей. Некоторые из них заявили, что им приходится отвозить своих детей в другие районы для занятия спортом.
Депутат районного кенгаша народных депутатов Нуриддин Зайнитдинов со ссылкой на статью 36 Земельного кодекса заявил, что право владения или право постоянного либо срочного пользования всем земельным участком или его частью, а также аренды земельного участка прекращается в случаях неиспользования в течение двух лет.
Он отметил, что государство уже выделило средства на строительство спорткомплекса и инвентаря. По его словам, для людей важнее наличие спорткомплекса, поскольку поблизости такого объекта нет.
Хокимият в конце ролика отметил строительство кондитерской фабрики Safia, где планируется создать 500 рабочих мест (основатель компании сообщал о 4000 рабочих местах).
20 октября Верховный суд в рамках кассационной жалобы вынес решение в пользу Safia. Компания Madina-Muxlisa Star намерена обжаловать решение.