Президентлик сайловида ЎзЛиДеП номзоди Шавкат Мирзиёев пойтахт сайловчилари билан учрашувда Тошкентдаги ҳавода чанг миқдори белгиланган меъёрлардан 2 баробар кўплигини таъкидлади.
«Қурилиш майдонларида чангни бостирувчи замонавий усуллар ва технологиялар кенг жорий қилиниши шарт ва зарур бўлади. Энди шаҳарда «яшил ҳудуд"ларни кўпайтириш, устувор вазифаларимиздан бири бўлиб қолади. Келгуси йилда ҳар бир туманда сайилгоҳ ҳамда шаҳар бўйича 25 та «яшил ҳудуд» ва аллеялар ташкил этилади», — деди давлат раҳбари.
Унинг таъкидлашича, шаҳар ҳудудидан оқиб ўтувчи 28 та каналнинг 111 километр қирғоқлари мустаҳкамланади ва сайилгоҳлар ташкил этилади. Шунингдек, пойтахтнинг 60 километр канал бўйлари, 250 километр пиёда йўлаклари атрофига манзарали дарахтлар экилади.
Тошкент катта ҳалқа йўлининг атрофида манзарали дарахтлар экилиб, ихотазорлар ташкил этиш орқали «яшил белбоғ» яратилади ҳамда пиёда ва велойўлаклар ташкил этилиши қайд этилди.
Президентликка номзоднинг айтишича, Чирчиқ дарёсининг шаҳардан ўтувчи 16 километр қисмини ободонлаштириш ҳисобига 306 гектар майдонда рекреацион зона, пиёда йўлаклари, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларини қамраб олган «Дарё бўйи» мажмуаси барпо этилади. Натижада шаҳардаги «яшил майдонлар» улуши ҳозирги 16 фоиздан 30 фоизга етказилади.
Олдинроқ, Ўзгидромет май ойида Тошкент шаҳрида кузатилган қум ва чангли бўронлар шаҳарда жадал суръатлар билан олиб борилаётган қурилишлар сабабли келиб чиққанлигини таъкидлаган эди.
Август ойида Шавкат Мирзиёев Тошкент ва йирик шаҳарларда янги қурилишлар шаҳар ташқарисида бўлишини таъкидлаган эди.

Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП и действующий глава государства Шавкат Мирзиёев 19 октября на встрече с избирателями Ташкента затронул вопрос качества воздуха в городе.
Допустимая концентрация пыли в воздухе превышена в два раза. На строительных площадках необходимо широко внедрить современные методы и технологии пылеподавления, сказал он.
«Увеличение количества зелёных зон в городе будет одним из наших приоритетов. В следующем году в каждом районе будут созданы бульвары, а в разрезе города появятся 25 зелёных зон и аллей», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев заявил о планах по укреплению 111 км берегов 28 каналов, протекающих через город, и созданию бульваров. Вдоль каналов (60 км) и тротуаров (250 км) планируется высадить декоративные деревья. Вокруг Ташкентской кольцевой автодороги будут также посажены декоративные деревья и создан «зелёный пояс», а также пешеходные и велосипедные дорожки, пообещал он.
За счёт сужения 16-километрового участка реки Чирчик на высвобожденной площади 306 га будет реализован проект Daryo bo’yi Business City, включающий зоны отдыха, тротуары, торгово-сервисные пункты. В результате доля зелёных насаждений в городе увеличится с нынешних 16% до 30%, сообщил кандидат в президенты.
Напомним, в 2016 году на встрече с избирателями в Ташкенте в преддверии президентских выборов Шавкат Мирзёиев заявлял, что за пять лет планируется построить парки и скверы для отдыха населения и провести масштабное озеленение города. «Говоря откровенно, в этом отношении мы в долгу перед населением и гостями столицы, особенно молодежью», — отмечал он.
В августе хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев сообщал, что доля зелёных насаждений составляет 26,4%, т. е. на каждого жителя приходится 36 кв. м зелёного пространства.