Ижтимоий тармоқларда Самарқанд вилояти Нарпай тумани «Ўзбекистон» маҳалласидаги Танишка қишлоғида ҳайвонлар орасида Сибир яраси — куйдирги касаллиги тарқалгани ҳақида маълумот пайдо бўлди. Аммо бу маълумот тасдиқланмади, деб хабар берди Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси матбуот хизмати.
Вазият Давлат ветеринария қўмитасида ташкил этилган махсус штаб томонидан ўрганилди. Олинган намуналар Республика ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат маркази лабораторияларида синовдан ўтказилди. Уларда касаллик қўзғовчилар топилмади.
Сибир яраси — ўта хавфли юқумли касаллик бўлиб, унинг давомийлиги оғир кечади. У қишлоқ хўжалиги, уй ва ёввойи ҳайвонларнинг барча турларига юқиши мумкин, шунингдек, касаллик ҳайвондан одамга осонликча юқади.
Ташқи муҳитда касаллик қўзғовчилари 100 йилгача сақланиши мумкинлиги боис касалликнинг эски ўчоқлари давлат ветеринария хизмати назорати остига олинган.
Сибир яраси касаллигининг мамлакатга кириб келишига йўл қўймаслик учун ветеринария хизмати қишлоқ хўжалик ҳайвонларини эмлаш бўйича профилактик ишларни мунтазам олиб бормоқда.
Таъкидлаш жоизки, 2020 йилда Сибир ярасига қарши 36,7 млн, 2021 йилда эса 26,4 млн бош чорва профилактик эмлашдан ўтказилди.
Йил охирига қадар иммунитет фаоллиги якунига етадиган 10 млн дан ортиқ қорамолда профилактик эмлаш ўтказилди. «Яъни, тўлиқ иммунитет фаоллиги таъминланди», — дейилади хабарда.
Йил бошидан бери эски ўчоқлар ҳамда касаллик аломатлари аниқланмаган 84,1 минг бош йирик шоҳли чорва ва қўйлар терисидан 3021 та намуна текширилди.

В социальных сетях появилась информация о распространении в селе Танишка махалли «Узбекистан» Нарпайского района Самаркандской области сибирской язвы среди животных. Однако эта информация не нашла подтверждения, сообщила пресс-служба Государственного комитета ветеринарии и развитию животноводства.
Ситуация была изучена специальным штабом, созданным при Госкомветеринарии. Полученные образцы прошли проверку в лабораториях Республиканского государственного научного центра по диагностике болезней животных и безопасности продовольствия. В них не были обнаружены возбудители болезни.
Сибирская язва — чрезвычайно опасное инфекционное заболевание с тяжелым течением, говорится в сообщении. Заражаться ею могут все виды сельскохозяйственных, домашних и диких животных, она также легко передается от животного человеку.
С учетом того, что возбудители болезни могут сохраняться во внешней среде до 100 лет, старые очаги заболевания находятся под контролем службы государственной ветеринарии.
Для предупреждения проникновения в страну сибирской язвы ветеринарная служба систематически проводит профилактические работы по вакцинации сельскохозяйственных животных.
Нужно отметить, в 2020 году проведена профилактическая прививка против сибирской язвы была сделана 36,7 миллиона голов скота, в 2021 году — 26,4 миллиона голов.
Выполнена профилактическая вакцинация более 10 миллиона голов скота, у которых до конца года заканчивается активность иммунитета. «То есть, обеспечена полная иммунная активность», — говорится в сообщении.
С начала года были проведены проверки 3021 образца почвы из старых очагов и кожи 84,1 тысячи голов крупного рогатого скота и баранов, в которых не были обнаружены следы заболевания.