Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистоннинг узоқ муддатли кредит рейтингини «BB-» даражасида (спекулятив хатарли мажбуриятлар) тасдиқлади. Рейтинг бўйича башорат — «барқарор», дейилади агентликнинг 8 октябрь куни эълон қилган пресс-релизида.
Агентлик маълумотларига кўра, Ўзбекистон рейтинглари яхши ташқи ва фискал буфер захираларини, давлат қарзининг пастлигини, шунингдек рейтинги «BB» категориясидаги солиштирса бўладиган эмитентларга нисбатан юқори ўсиш тарихини ҳисобга олади. Бошқа томондан, таҳлилчилар хом ашё секторига юқори даражадаги қарамлик, инфляциянинг юқорилиги ва аҳоли жон бошига паст ЯИМ даражаси кўринишидаги тузилмавий камчиликлар, шунингдек солиштириладиган давлатларга нисбатан институционал муҳит ва бошқарув сифатининг заиф даражаларини қайд этишмоқда.
Fitch 2021 йилда мамлакат иқтисодиётининг ўсиши 6,2%ни ташкил қилишини ва 2022−2023 йилларда ўртача 5,7% даражада бўлиб («BB» медианаси учун башорат қилинган 3,7% билан таққослаганда), кучли динамикани сақлаб қолишини башорат қилмоқда. Ушбу кўрсаткичлар босқичма-босқич бюджет консолидацияси, кучли инвестициялар, ташқи молиялаштиришдан фойдаланиш имкониятларининг сақланиб қолиши ва қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва саноат ишлаб чиқаришига ижобий таъсир кўрсатаётган ислоҳотлар билан қўллаб-қувваталанади.
«Пандемиянинг ривожланиши ва вакцинация жараёнини амалга ошириш бўйича кечикишлар (сентябрь ойи ўртасида эмланиши режалаштирилган аҳолининг 16% тўлиқ эмланган эди) бизнинг ўсиш бўйича башоратларимизга салбий таъсир қилиш хавфи бор», — дейилади ҳисоботда.
Агентликнинг башоратларига кўра, Ўзбекистоннинг жами бюджет танқислиги 2021 йилда ЯИМнинг 5,2%гача ўсади, бу кўрсаткич ҳукумат режалаштирган 5,5% даражасидан ва «BB» медианаси учун башорат 5,7%дан озгина пастроқ. 2021 йилга башорат консолидацияланган бюджет (кенгайтирилган ҳукумат бюджети ва Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (ташқи манбалар ҳисобига молиялаштириладиган харажатлар ва операциялар)) танқислиги ЯИМнинг 3,4%гача мўтадил ўсишидан келиб чиқади. Бу кўрсаткич 2020 йилги 2,8%дан каттароқ, лекин ҳукумат башорати 3,7%дан пастроқ.
Бироқ ҳукумат бюджетда ажратилганидан кўра кўпроқ даромадларни (бюджетдан бутун йил учун ажратилган 11% билан таққослаганда 2021 йилнинг биринчи ярмида ўтган йилнинг ушбу даврига нисбатан 29%га кўпроқ) қўшимча ижтимоий ва капитал харажатларга йўналтиришни режалаштирмоқда, олдинги йиллар каби, режалаштирилган харажатлар даражасига маълум даражада етмасликнинг эҳтимоли бор.
«Биз босқичма-босқич бюджет консолидациясини башорат қиляпмиз, давлатнинг инвестициялар, соғлиқни сақлаш ва таълим учун харажатларга сақланиб қолаётган эътиборини ҳисобга олган ҳолда ундаги жами танқислик 2022 йилда ЯИМнинг 4,3% ва 2023 йилда 3,8% даражасида бўлади. Бундан ташқари, ҳукумат 2023 йилда ЯИМнинг 1,1% даражасида баҳоланган солиқларни (ҚҚС ва мол-мулкка солиқ) пасайтириш имкониятини кўриб чиқади, бу эса, бизнинг кутилмаларимизга кўра, солиққа солишнинг расмийлаштирилиши ва самарадорлигини яхшилаш ҳисобига қисман қопланади», — дея таъкидлади Fitch агентлиги.
Агар қарзлар ҳажми ҳукумат томонидан режалаштирилган даражада бўлса, 2021 йилда давлат қарзи ЯИМнинг 42%гача ўсади (ташқи кафолатлар кўринишидаги ЯИМнинг 12%ини қўшиб ҳисоблаганда), бу кўрсаткич 2020 йилда 37% эди. Агентлик башоратларига кўра, 2023 йилда қарз ЯИМнинг 44% даражасига етади, бу «BB» учун башорат қилинган 59% даражадаги медианадан пастроқ, лекин 2018 йилги 20% даражадан икки баравар кўпроқ бўлади. Давлат қарзи деярли тўлиқ равишда хорижий валютада (2021 йил охири учун башоратларга кўра, 96%), бу макроиқтисодий барқарорлик ва қарз юкламасига чидамлилик ўртасидаги кучли ўзаро боғлиқликни англатади.
Бундан ташқари, яқин вақт ичида ҳукумат давлат қарзи тўғрисидаги қонунни парламентга кўриб чиқиши учун киритишни режалаштирмоқда. Ушбу қонун қарзнинг чегараси ЯИМнинг 60% даражасида бўлишини, қарзларни жалб қилиш (ДХШ доирасидаги мажбуриятлар билан бирган) бўйича йиллик чегараларни ва қарз ЯИМнинг 50%дан ошган тақдирда мослаштирувчи чораларни кўриш бўйича талабларни белгилайди.
Давлат халқаро молиявий ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган сиёсатнинг олдиндан башорат қилиниши эҳтимолини ошириш учун бюджет қоидасини ишлаб чиқмоқда. Пандемиядан кейинги даврда қарзлар бўйича мақсадли чегараларга риоя қилиш амалиётининг шаклланиши ва бюджет консолидациясининг барқарор стратегиясини амалга ошириш давлат молияларини асосий қулай рейтинг омиллари сифатида сақлаб қолиш учун муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон 2022−2023 йилларда захиралар билан қопланган тақдирда (амалдаги хорижий валюта тўловларидан 12,6 ой) яхши ташқи буфер захираларини (2021 йилда захиралар 35,2 млрд доллар миқдорида бўлиши башорат қилинмоқда) сақлаб туради.
Таҳлилчиларнинг кутилмаларига кўра, Марказий банк инфляцион таргетлашга ўтиш доирасида ижобий реал ставкаларни қўллаб-қувватлайди. Банк монетар сиёсатнинг траснмиссион механизмларини яхшилаш учун инструментларни ишлаб чиқмоқда, лекин юқори инфляцион кутилмалар, молиявий долларлашув, тор капитал бозорлари ва давлат сектори томонидан молиялаштириладиган имтиёзли шартлардаги кредитларнинг улуши ҳалигача юқорилиги бунга тўсиқ бўлиб қолмоқда.
«Биз 2021 йил охирига келиб инфляциянинг 9,8%гача пасайишини башорат қиляпмиз, лекин кучли ички талаб, ойлик маошларининг ўсиши ҳамда электр энергияси ва газга бўлган тарифларнинг мослаштирилиши сабабли 2022−2023 йилларда инфляция кўрсаткичлари солиштириладиган рейтингли эмитентлардан („BB“ учун медиана — 5,4%) юқори бўлишини кутяпмиз», — дейилади ҳисоботда.
Таҳлилчиларнинг фикрига кўра, давлат камбағалликни қисқартириш ва иқтисодий ислоҳотларни ўтказиш билан бир вақтда ижтимоий шароитларни яхшилашга кучли эътиборни сақлаб қолади. Ислоҳотларнинг кейинги босқичининг мураккаблиги, айниқса мақсадлар ва муддатлар бўйича катта режаларни ҳисобга олганда, давлатнинг институционал салоҳиятини синовдан ўтказади.
Fitch кутилмаларига кўра, амалдаги президент Шавкат Мирзиёев, катта эҳтимол билан, 24 октябрдаги сайлов натижаларига кўра иккинчи муддатга сайланади.
«Мамлакат илгаригидек ислоҳотлар бўйича узоқ муддатли чораларни қўллаб-қувватлайдиган институционал муҳитни ривожлантириш жараёнини бошдан кечирмоқда, лекин бошқарув бўйича ривожланиш босқичма-босқич бўладиганга ўхшайди. Афғонистондаги ҳукумат ўзгаришининг таъсири эҳтимолий қочқинлар оқими ёки сиёсий барқарорлик учун хатарлар жиҳатидан чекланганлигича қолмоқда», — дейилади ҳисоботда.
Ўзбекистон Жаҳон банкининг Бошқарув сифати индикатори рейтингида қуйи поғоналарда туради, бу эса «сиёсий жараёнларда иштирок этиш ҳуқуқлари ва институционал салоҳиятнинг паст баҳоланганлиги, қонун устуворлиги тамойилининг тенг равишда қўлланилмаслиги ва коррупциянинг юқори даражада эканлигини» билдиради.
Олдинроқ Fitch Ўзбекистоннинг банк сектори ҳақидаги ҳисоботини эълон қилган эди. Агентлик маълумотларига кўра, 2020 йилда активларнинг сифат кўрсаткичлари пасайган ва бундан кейин ҳам ёмонлашиши кутилмоқда. Бунга сабаб — кредит таътиллари муддати ниҳоясига етганлиги ва кўп сонли кредитлар учун имтиёзли даврлар якунланганлиги.

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный кредитный рейтинг Узбекистана на уровне «BB-» (рискованные обязательства с чертами спекулятивных). Прогноз по рейтингу — «стабильный», говорится в пресс-релизе агентства от 8 октября.
По данным агентства, рейтинги Узбекистана учитывают хорошие внешние и фискальные буферные резервы, низкий государственный долг, а также историю высокого роста относительно сопоставимых эмитентов с рейтингом в категории «ВВ». С другой стороны аналитики отмечают высокую зависимость от сырьевого сектора, высокую инфляцию и структурные недостатки в плане низкого ВВП на душу населения, а также слабые уровни институциональной среды и качества управления относительно сопоставимых стран.
В Fitch ожидают, что рост экономики страны в 2021 году составит 6,2% и будет сохранять сильную динамику, в среднем на уровне 5,7% в 2022—2023 годах (в сравнении с прогнозируемым уровнем в 3,7% для медианы «BB»), что будет подкрепляться постепенной бюджетной консолидацией, сильными инвестициями, сохраняющимся доступом к внешнему финансированию и реформами, оказывающими позитивное влияние на сельское хозяйство, строительство и промышленное производство.
«Развитие пандемии и задержки с развертыванием кампании по вакцинации (к середине сентября было полностью вакцинировано 16% целевого населения) несут риски негативных изменений наших прогнозов роста», — говорится в отчёте.
По прогнозам агентства, cуммарный бюджетный дефицит Узбекистана увеличится до 5,2% от ВВП в 2021 году, что немного ниже целевого уровня правительства в 5,5% и прогноза для медианы «BB» в 5,7%. Прогноз на 2021 год исходит из умеренного увеличения дефицита консолидированного бюджета (бюджет расширенного правительства плюс Фонд реконструкции и развития Узбекистана (операции, а также расходы, финансируемые за счет внешних источников)) до 3,4% от ВВП, что представляет собой повышение относительно 2,8% в 2020 году, но ниже прогноза правительства в 3,7%.
Однако правительство планирует направить более высокие, чем заложено в бюджет, доходы (повышение на 29% к аналогичному периоду предыдущего года в первую половину 2021 года в сравнении с 11%, заложенными в бюджет за полный год) на дополнительные социальные и капитальные расходы, определенное недостижение запланированных уровней расходов, как и в предыдущие годы, является вероятным.
«Мы прогнозируем постепенную бюджетную консолидацию при суммарном дефиците на уровне 4,3% от ВВП в 2022 году и 3,8% в 2023 году с учетом сохраняющегося акцента властей на расходах на инвестиции, здравоохранение и образование. Кроме того, правительство рассматривает возможность сокращения налогов (НДС и налога на имущество), оцениваемое на уровне 1,1% от ВВП в 2023 году, что, как мы ожидаем, будет лишь частично компенсироваться улучшениями в области эффективности и формализации налогообложения», — отметили в Fitch.
Государственный долг увеличится до 42% от ВВП (включая 12% от ВВП в форме внешних гарантий) в 2021 году относительно 37% в 2020 году, если исходить из того, что объем заимствований будет соответствовать уровню, запланированному правительством. По прогнозам агентства, долг достигнет уровня в 44% от ВВП в 2023 году, что будет все еще ниже прогнозной медианы в 59% для «BB», но более чем вдвое выше уровня 2018 года в 20%. Почти весь государственный долг номинирован в иностранной валюте (96%, по прогнозам, на конец 2021 года), что обуславливает тесную взаимосвязь между макроэкономической стабильностью и устойчивостью к долговой нагрузке.
Кроме того, в ближайшее время правительство планирует внести на рассмотрение парламента закон о государственном долге, который будет предусматривать введение предельного уровня долга в 60% от ВВП, годовые лимиты на привлечение заимствований (включая обязательства в рамках ГЧП) и требование о принятии корректирующих мер, если долг превышает 50% от ВВП.
Власти также в сотрудничестве с международными финансовыми организациями разрабатывают бюджетное правило для повышения предсказуемости проводимой политики. В период после пандемии формирование истории соблюдения целевых лимитов по заимствованиям и осуществление устойчивой стратегии бюджетной консолидации будет важным для сохранения государственных финансов как одного из ключевых благоприятных рейтинговых факторов.
Узбекистан будет поддерживать хорошие внешние буферные резервы (резервы прогнозируются на уровне 35,2 млрд. долларов в 2021 году) при покрытии резервами (12,6 месяца от текущих платежей в иностранной валюте) в 2022—2023 году.
Аналитики ожидают, что Центральный банк будет поддерживать положительные реальные ставки в рамках перехода к инфляционному таргетированию. Банк разрабатывает инструменты для улучшения трансмиссионных механизмов монетарной политики, но в качестве сдерживающих факторов по-прежнему выступают высокие инфляционные ожидания, финансовая долларизация, узкие рынки капитала и все еще высокая доля кредитования на льготных условиях, финансируемого государственным сектором.
«Мы прогнозируем снижение инфляции до 9,8% к концу 2021 года, но ожидаем, что ввиду сильного внутреннего спроса, увеличения заработной платы и корректировки тарифов на электроэнергию и газ она будет выше, чем у эмитентов с сопоставимыми рейтингами (медиана для „BB“ — 5,4%), в 2022—2023 годах», — говорится в отчёте.
Аналитики считают, что государство сохранит сильный акцент на сокращении бедности и улучшении социальных условий одновременно с проведением экономической реформы. Сложный характер следующего этапа реформ, в особенности с учетом амбициозных целей и сроков, станет проверкой для институционального потенциала государства.
В Fitch ожидают, что действующий президент Шавкат Мирзиёев, скорее всего, будет переизбран на второй срок по итогам выборов 24 октября.
«Страна по-прежнему находится в процессе развития институциональной среды, которая поддерживала бы долгосрочные меры по реформированию, но прогресс в плане качества управления, вероятно, будет постепенным. Влияние со стороны смены правительства в Афганистане остается ограниченным с точки зрения потенциального притока беженцев или рисков для политической стабильности», — отмечается в отчёте.
Узбекистан имеет низкую позицию в рейтинге по Индикаторам качества управления Всемирного банка в 19-ом процентиле, что отражает «слабую оценку прав участия в политическом процессе и институционального потенциала, неравномерное применение принципа верховенства закона и высокий уровень коррупции».
Fitch ранее представило отчёт о банковском секторе Узбекистане, в котором отражен рост рисков ухудшения качества активов и прогнозируется их дальнейшее ухудшение, поскольку платёжные каникулы по кредитам истекли, а действие льготных периодов по всё большему числу кредитов подходит к концу.