2011 йилдан буён Ўзбекистон Google компаниясига контентни олиб ташлашни сўраб жами олти марта мурожаат қилган. Бу ҳақда «Газета.uz» изланиш олиб борган корпорация статистикаси гувоҳлик бермоқда.
Турли мамлакатлар давлат идораларидан келиб тушган сўровлар сони ҳақидаги маълумотлар Google Transparency Report доирасида ошкор қилинди. Ҳозирда у 2011 йилдан 2020 йилгача бўлган маълумотларни ўз ичига олмоқда.
Ўзбекистон давлат идоралари Google билан 2018 йил июнь ойидан боғлана бошлаган (4 та сўров). Яна бир сўров 2019 йилнинг июнь ва декабрида рўйхатга олинган. Бу сўровларда улар YouTube (Google хизмати) видеохостингидаги 26 дан ортиқ контентни олиб ташлаш сўралган. Барча сўровлар муаллифлик ҳуқуқи билан боғлиқ.
Google Ўзбекистон давлат идораларидан тўртта мурожаатни қабул қилиб олган, яна иккитаси ахборот ва коммуникация соҳасидаги назорат ташкилотидан.
Контентларни ўчириш бўйича сўровлар сони бўйича Россия етакчи бўлди — 10 йил давомида Россия расмийлари Google билан 123606 марта боғланган (дунёдаги барча сўровларнинг 60,6 фоизи). Ушбу сўровларда улар компаниянинг турли хизматларидан — асосан веб-қидирув ва YouTub`дан 950 мингдан ортиқ контентни олиб ташлашни сўрашган.
Россиянинг бир қатор сўровларида контент ўчирилишининг сабаби сифатида миллий хавфсизликка таҳдид кўрсатилган — бу жами маълумотларнинг учдан бир қисмини ташкил этади.
Туркия контентни блоклаш учун 14231 та, Ҳиндистон — 9899 та, АҚШ — 9627 та сўров юборган.
2011 йилдан бери Қозоғистон давлат идоралари Google`га 373 марта мурожаат қилиб, 192,5 минг контентни ўчиришни талаб қилишган.

С 2011 года Узбекистан отправил компании Google всего шесть запросов об удалении контента. Об этом свидетельствует статистика корпорации, которую изучила «Газета.uz».
Сведения о количестве запросов от государственных органов разных стран корпорация раскрывает в рамках отчёта Google Transparency Report. Сейчас в нём доступны данные с 2011 по 2020 год.
Общее число запросов.
Причина запросов.
Отправители запросов.
Госорганы Узбекистана начали обращаться к Google с июня 2018 года (4 запроса). Ещё по одному запросу зарегистрировано в июне 2019 года и декабре 2019 года. В этих обращениях они просили удалить более 26 единиц контента из видеохостинга YouTube (сервис Google). Все запросы связаны с авторскими правами.
Google получила четыре обращения от госорганов Узбекистана, ещё два — от организации по контролю в сфере информации и связи.
Лидером по количеству запросов на удаление контента оказалась Россия — за 10 лет российские органы обращались к Google 123606 раз (60,6% от всех запросов в мире). В этих обращениях они просили удалить более 950 тысяч единиц контента из разных сервисов компании — в основном веб-поиска и YouTube.
Во множестве запросов России в качестве причины для удаления контента указывалась угроза национальной безопасности — это треть от их общего числа.
Турция отправляла 14231 запрос с требованием заблокировать контент, Индия — 9899, США — 9627.
Госорганы Казахстана с 2011 года обращались к Google 373 раза с требованием удалить 192,5 тысяч единиц контента.