Физиология ва тиббиёт соҳасидаги 2021 йилги Нобель мукофоти Дэвид Жулиус ва Ардем Патапутянларга «ҳарорат ва сезиш рецепторларини кашф қилишгани учун» топширилди, дея хабар берди РИА Новости.
Олимлар ўз вақтида рецептор-молекулаларни кашф этган бўлиб, ушбу рецепторлар иссиқлик, совуқлик ва тегинишларни сезувчи биохимик реакцияларни келтириб чиқаради.
Дэвид Жулиус 1955 йилда Нью-Йоркда туғилган ва 1984 йилда Беркли Калифорния университетида докторлик даражасини олган. Кейинчалик у Сан-Францискога кўчиб ўтган ва у ерда ҳозиргача ўз фаолиятини олиб боради.
Ардем Патапутян 1967 йилда Ливан пойтахти Байрут шаҳрида туғилган, кейинчалик Лос-Анжелесга кўчиб ўтган. У ерда у Пасадендаги Калифорния технологик институтида диссертациясини ёқлаган. Ҳозирда олим Калифорниянинг Ла-Хойясидаги Scripps Research тиббий ва тадқиқот нотижорат марказида фаолият олиб боради.
2020 йилда тиббиёт соҳаси бўйича Нобель мукофоти гепатит С вирусини кашф этган Ҳарви Альтер, Майкл Хоутон ва Чарльз Райсга топширилган эди.

Лауреатами Нобелевской премии в области физиологии и медицины за 2021 год стали Дэвид Джулиус и Ардем Патапутян «за открытие рецепторов температуры и осязания», сообщает РИА Новости.
Учёные в своё время открыли молекулы-рецепторы, которые запускают биохимические реакции, приводящие к ощущениям тепла, холода или касаний.
Дэвид Джулиус родился в 1955 году в Нью-Йорке и получил докторскую степень в 1984 году в Калифорнийском университете Беркли. Впоследствии переехал в Сан-Франциско, где и работает до сих пор.
Ардем Патапутян родился в 1967 году в столице Ливана Бейруте, а затем переехал в Лос-Анджелес. Там он защитил диссертацию в Калифорнийском технологическом институте в Пасадене. Сейчас учёный работает в некоммерческом медицинском и исследовательском центре Scripps ResearЛа-Хойя в Калифорнии.
В 2020 году Нобелевскую премию по медицине получили вирусологи Харви Олтер, Чарльз Райс и Майкл Хаутон за открытие вируса гепатита С.