Тошкент ҳокимлиги Франциянинг Veolia компанияси билан 30 йил муддатга шаҳарнинг марказлаштирилган иссиқлик таъминоти тизимини эксплуатация қилиш, техник хизмат кўрсатиш ва бошқариш учун концессия шартномасини имзолади. Ҳужжатни имзолаш маросими 29 сентябрь куни Тошкент иқтисодий форумида бўлиб ўтди, дея хабар қилди Ўзбекистон Молия вазирлиги матбуот хизмати.
Мамлакатдаги энг йирик иссиқлик тармоғи 1,2 млнга яқин аҳолини ёки шаҳар аҳолисининг деярли ярмини иссиқлик ва иссиқ сув билан таъминлайди. Тизимга 3 та йирик газли иситиш мосламаси, 200 дан ортиқ маҳаллий қозонхоналар ва 1926 км, шундан 73 фоизи ер остида бўлган қувурлар киради.
Veolia 30 йил давомида давлат-хусусий шериклик шартномаси асосида қуйидагилар билан шуғулланади:
• марказлаштирилган иситиш ва иссиқ сув таъминоти тизимларини эксплуатация қилиш ва уларга хизмат кўрсатиш;
• қандай сармоялар кераклигини аниқлаш учун марказий иситиш тизими ва иссиқ сув иншоотларини баҳолаш;
• операцион активлар дастурларини молиялаштириш;
• Лойиҳаларни бошқариш.
Икки йил давомида пойтахтнинг Бектемир ва Сергели туманларида иситиш тизимини модернизация қилиш бўйича синов лойиҳаси амалга оширилади. Синов лойиҳаси якунлангач, «бутун шаҳарни модернизация қилиш бўйича улкан дастур ишга туширилади», — дейилади Молия вазирлиги хабарида.
2020 йилда Veolia компаниялар гуруҳи 95 млн кишига ичимлик суви, 62 млн кишига санитария хизматларини кўрсатди. Компания корхоналари қарийб 43 млн мегаватт-соат электр энергияси ишлаб чиқарган, 47 млн тонна чиқиндиларни қайта ишлаган. Ўтган йили компания 26 млрд евролик даромад ҳақида хабар берган эди.
«Газета.uz» Veolia билан тузилган ав Вазирлар Маҳкамаси қарори билан тасдиқланган келишув тафсилотлари, ҳокимият лойиҳадан нималарни кутаётгани ҳақида тўлиқ ёзган эди. Хусусан, тарифлар иситиш тизимини модернизация ва реконструкция қилиш харажатларини ҳисобга олган ҳолда шакллантирилиши ва ҳар йили 1 майгача шаҳар кенгаши томонидан тасдиқланиши айтилди. Пасайтирилган тарифларни қўллаш натижасида етказилган зарар маҳаллий бюджетдан субсидиялар ҳисобидан қопланиши режалаштирилмоқда.

Хокимият Ташкента заключил с французской компанией Veolia 30-летний концессионный контракт на эксплуатацию, техническое обслуживание и управление системой централизованного теплоснабжения города. Церемония подписания документа состоялась 29 сентября на Ташкентском экономическом форуме, сообщила пресс-служба Министерства финансов Узбекистана.
Крупнейшая теплосеть в стране обеспечивает теплом и горячей водой около 1,2 миллиона жителей, или почти половину населения города. Система включает в себя 3 крупные газовые отопительные установки, более 200 местных котельных и 1926 км труб, из которых 73% находятся под землей.
В течение 30 лет в рамках контракта о государственно-частном партнёрства Veolia будет заниматься:
• эксплуатацией и техническим обслуживанием систем централизованного теплоснабжения и горячего водоснабжения;
• оценкой системы централизованного теплоснабжения и объектов горячего водоснабжения для определения того, какие инвестиции требуются;
• финансированием программы операционных активов;
• управлением проектами.
В течение двух лет будет реализован пилотный проект по модернизации системы отопления в Бектемирском и Сергелийском районах столицы. После завершения пилотного проекта будет запущена «амбициозная программа модернизации, охватывающая весь город», отметили в Минфине.
В 2020 году группа компаний Veolia предоставляла услуги по питьевому водоснабжению 95 миллионам человек, санитарные услуги — 62 миллионам. Предприятия компании выработали почти 43 миллиона мегаватт-часов и переработали 47 миллионов тонн отходов. В прошлом году компания отчиталась о доходах в размере 26 млрд евро.
О том, что Veolia получит в управление систему теплоснабжения Ташкента, стало известно в начале августа. В течение 30 лет компания планирует инвестировать 315 млн евро собственных средств и более 1 млрд евро за счёт доходов в период реализации проекта. В течение 10 лет планируется перевести все котельные в столице на закрытую систему теплоснабжения.
«Газета.uz» подробно рассказывала об ожиданиях властей по проекту, а также другие детали соглашения с Veolia, утверждённые постановлением Кабинета министров. В частности, тарифы будут формироваться с учётом стоимости модернизации и реконструкции системы отопления и утверждаться кенгашем города ежегодно до 1 мая. Убытки, возникшие в результате применения сниженных тарифов, планируется возмещать субсидиями из местного бюджета.