Давлат экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси Тошкентда Ўзбек миллий мақом санъати маркази қурилиётган ҳудудда рейд ўтказилди. Рейдда Экология қўмитаси раиси Исломбек Боқижонов, шаҳар экология бошқармаси ва бошқа тузилмалар вакиллари иштирок этдилар.
Қурилиш Шайхонтоҳур тумани Олмазор кўчасидаги Ўзбекистон давлат консерваторияси маъмурий биноси ва «Пахтакор» стадиони ўртасида, Мустақиллик майдонидан тахминан ярим километр масофадаги ҳудудда (харита) амалга оширилмоқда.
Тезкор ўрганиш жараёнида қурилиш ишларини олиб бораётган «Kosonsoy Bunyod Qurilish» МЧЖ томонидан мазкур ҳудуд тегишли рухсатномасиз ўраб олинганлиги, бетон қориш қурилмаси экспертиза хулосасисиз жойлаштирилганлиги, яшнаб турган жойда қўй ва товуқлар боқилаётгани маълум бўлди.
Экология қўмитаси маълумотларига кўра, ўраб олинган ҳудудда жами 483 та дарахт бўлиб, шундан 58 таси қуриганлиги аниқланган.
Қурилиш учун ажратилган ер майдонида ўсимлик дунёсига, аниқроғи 4 та дарахтга етказилган зарар миқдори қарийб 7 миллион сўм миқдорида ҳисобланди. Маданият вазирлигига қарашли ҳудудда эса етказилган зарар (58 та дарахт) миқдори эса салкам 243 миллион сўмдан иборат. Жами 62 туп ҳар хил турдаги манзарали ва мевали дарахтларга зиён келтирилган бўлса, шундан 6 таси кесиб ташланган.
Шунингдек, қурувчилар амалдаги талабларни бузган ҳолда қурилиш ҳудудида бетон қориш қурилмасини ўрнатишган.
Ўрганиш жараёнида енгил конструкцияли девор олиб ташланди, 78 нафар ходим ва 7 та махсус техника ҳамда механизмлар жалб қилиниб, ҳудуд чиқиндилардан тўлиқ тозаланди.
Ҳудудни суғориш тизимини жорий таъмирлаш ишлари бошлаб юборилди. Кечки пайт фуқаролар ҳордиқ чиқаришларига шароит яратиш мақсадида тунги ёритиш тизимини қайта тиклаш, йўлаклар бўйлаб ўриндиқлар ўрнатиш юзасидан мутасаддиларга кўрсатма берилди.

Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды провёл рейд на территории в Ташкенте, выделенной для строительства Центра узбекского национального музыкального искусства маком. В рейде участвовали заместитель председателя Госкомэкологии Исломбек Бокижонов и представители городского комитета по экологии и других структур.
Место строительства центра находится в Шайхантахурском районе между зданием Государственной консерватории Узбекистана и стадионом «Пахтакор» (карта), примерно в полукилометре от площади Мустакиллик.
В ходе изучения выявлено, что ООО «Kosonsoy Bunyod Qurilish», занимающееся строительством, без разрешения обнесло территорию забором и без заключения экспертизы установило бетоносмесительную установку. Строители, которые проживают здесь же, пасут овец и кур. На территории скопилось много мусора. Из повреждённой трубы лилась вода.
Согласно данным Госкомэкологии, на территории, относящейся к Министерству культуры, всего насчитывается 483 дерева, из которых 58 из-за отсутствия полива высохло. Ещё 4 дерева повреждены на месте непосредственного строительства. Шесть деревьев спилено. Ущерб, нанесённый природе, оценён примерно в 250 млн сумов.
По итогам рейда металлический забор, окружающий территорию, был демонтирован. Место было также очищено от мусора, для этого было привлечено 78 человек и 7 единиц специальной техники.
На территории начат ремонт системы полива. Ответственным лицам поручено установить скамейки и освещение для прогулок и отдыха горожан, говорится в сообщении.
О строительстве Центра макома
Создание Центра макома в форме государственного учреждения было предусмотрено постановлением президента о развитии макома от ноября 2017 года. Целями указаны всестороннее изучение макома, развитие связанных с ним исполнительских школ и традиций, создание и обогащение «золотого фонда» макома, а также его широкая пропаганда, в том числе за рубежом.
В январе 2020 года постановлением президента (ПП-4565) строительство Центра макома было включено в адресную программу строительства и реконструкции административных, инженерно-инфраструктурных, водохозяйственных, а также особо важных и категорированных объектов. Сроком строительства были указаны 2020−2022 годы.
В мае текущего года «Газета.uz» писала, что на реализацию проекта строительства планировалось выделить до 93 млрд сумов (8,8 млн долларов по курсу Центробанка на 11 мая).