Ўзбекистон президенти 16 сентябрь куни қонунчиликка фуқаролик процессида соддалаштирилган тартибда иш юритиш институтини киритишни кўзда тутган қонунни имзолади.
Даъвонинг баҳоси юридик шахсларга нисбатан БҲМнинг 20 бараваридан, ЯТТга нисбатан 10 бараваридан, жисмоний шахсларга нисбатан эса 5 бараваридан ошмаса, ишлар соддалаштирилган тартибида кўриб чиқилади, дея маълум қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Соддалаштирилган тартибида иш қўзғатиш тўғрисидаги ажримда жавобгарга даъво аризасига доир ёзма фикрини тақдим этиши зарурлигини кўрсатади ва уни жавобгарга юборади. Жавобгар даъво аризасига доир ёзма фикрини судга ўзи асосланаётган ҳужжатлар ва далилларни илова қилган ҳолда тақдим этишга ҳақли.
Соддалаштирилган тартибида иш ажрим чиқарилган кундан 20 кундан ошмаган муддатда якка тартибда кўриб чиқилади.
Ишни соддалаштирилган иш юритиш тартибида кўриб чиқиш муддати узайтирилмайди.
Суд соддалаштирилган иш юритиш тартибидаги ишни суд муҳокамасини ўтказмасдан, тарафларни чақиртирмасдан ва уларнинг тушунтиришларини эшитмасдан кўриб чиқади.
Суд тарафлар томонидан тақдим этилган ҳужжатларда баён қилинган тушунтиришларни, эътирозларни ва (ёки) важларни текширади, далиллар билан танишади ҳамда ҳал қилув қарорини қабул қилади.

Президент Узбекистана 16 сентября подписал закон, которым в законодательство вводится упрощенный порядок судопроизводства в гражданском процессе. Документ опубликовало «Народное слово».
Дела рассматриваются в упрощенном порядке, если оценка иска не превышает 20-кратного размера базовой расчетной величины в отношении юридических лиц, 10-кратного — в отношении индивидуальных предпринимателей, 5-кратного — в отношении физических лиц, пишет пресс-служба Министерства юстиции.
В определении о возбуждении дела в упрощенном порядке указывается, что ответчик должен представить свое письменное мнение по исковому заявлению, он вправе дополнить его документами и доказательствами, на которых он основывается.
В упрощенном порядке дело рассматривается в индивидуальном порядке в срок, не превышающий 20 дней со дня вынесения определения.
Срок рассмотрения дела в упрощенном порядке не продлевается.
Суд рассматривает дело в упрощенном порядке без проведения судебного разбирательства, вызова сторон и заслушивания их объяснений.
На заседании проверяются объяснения, возражения и доводы, изложенные в представленных сторонами документах, суд знакомится с доказательствами и принимает решение о разрешении.