Ўзбекистон Молия вазирлиги давлат бюджетига аукцион асосида радар ва камералар ўрнатиш жойларини сотишдан тушаётган пул маблағлари ҳақидаги маълумотларни тақдим этди. Молия вазирлигининг жавоби Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоси Расул Кушербаев томонидан эълон қилинди.
Ўтказилган статистикага кўра, 7 сентябрь ҳолатида электрон аукцион савдоларида ғолиб бўлган 11 та тадбиркорлик субъектларидан жами 86,7 млрд сўм миқдоридаги маблағлар бюджетга келиб тушган.
Жорий йил март ойидан буён тадбиркорлар йўл ҳаракат қоидалари бузилишини фото ва видео қайд этиш учун йўл камералари ва радарларни ўрнатиш ҳуқуқига эга бўлдилар. Жойлар аукцион орқали қўлга киритилади — ғолиб ўрнатиш жойини кейинчалик бошқа тадбиркорларга сотиш ҳуқуқи билан чекланмаган муддатга сотиб олади.
2021−2022 йилларда мамлакатда тадбиркорларни жалб қилиш орқали 3356 та видеокамера ва 763 та радар ўрнатиш кўзда тутилган.
Август ойи охирида Тошкент марказидаги радар ўрнатиш жойи электрон аукционда бошланғич баҳосидан 95 баробар қимматга — қарийб 3,5 млрд сўмга сотилгани ҳақида хабар қилган эди.

Министерство финансов Узбекистана обнародовало информацию о том, сколько средств поступило в государственный бюджет от продажи участков для установки дорожных камер и радаров. Ответ Минфина опубликовал депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев.
Согласно приведённой статистике, по состоянию на 7 сентября на аукционных торгах победили 11 предпринимателей, которые заплатили в бюджет 86,7 млрд сумов.
С марта этого года предпринимателям разрешили устанавливать на дорогах камеры и радары, а места для использования устройств реализуются через онлайн-аукционы.
В начале августе «Газета.uz» писала, что место для установки радара в центре Ташкента было продано на аукционе почти за 3,5 млрд сумов, что в 95 раз выше стартовой стоимости участка.
Издание Spot сообщало, что в августе на аукционе было реализовано 32 лота для установки радара или камеры в столице. Издание обратило внимание, что в большинстве торгов победителями становились две компании — 64-BIT и Tech Age.