Душанба куни «Ўзбекистон 24» миллий телеканалининг «Факт 24» кўрсатувида Наманган вилоятидаги мактабдан жонли репортаж намойиш этди. Унда ўқувчилар лимондан электр токини олишнинг машҳур тажрибасини кўрсатганлар.
Лимондан (шунингдек олма, киви, картошка, бодринг, тупроқ ва ҳоказолардан) электр токи олиш мумкинлиги — барчага маълум бўлган факт. Бироқ кўрсатувда ушбу тажриба «кашфиёт» деб аталган.
Жонли эфир бошида журналист лимонни қўлида ушлаб, ундан ток олиш назарияда мавжудлиги ҳақида гапиради. «Лекин буни амалиётда кимлар жорий қиляпти?» деб савол беради. Сўнг: «Намангандан янгилигимиз бор… Буни кашфиёт десак ҳам муболаға бўлмайди», — дейди у.
Ўқувчи учта лимонга мис ва рух пластинкани суқиб, уларни симлар билан улаб, тажрибани намойиш этади. Сўнг у вольтметрни улайди, унинг ўқи кучланишни кўрсатиб, ҳаракатлана бошлайди.
Журналист саволлар беради: «Қанча қувват беради? Бундан қайси жараёнларда фойдаланса бўлади? Мисол учун лампалар ёнадими?»
Ўқувчи ва ўқитувчи 2 вольтдан 4 вольтгача бўлган кучланиш бериши, паст кучланишли неон лампаларни ёнишида фойдаланиш мумкинлиги ҳақида таъкидлайди. «Бу лимондаги кислотага боғлиқ бўлади», — деб қўшимча қилади ўқитувчи.
Сўнг репортажда ўқувчилар гидропоника ёрдамида ўсимликлар ўстирадиган мини-иссиқхона кўрсатилади.
Репортажни якунлар экан, журналист буларнинг барчаси Ўзбекистонда охирги беш йил ичида президент томонидан таълим соҳасига қаратилаётган эътибор натижаси, деб таъкидлайди.
Аввалроқ, 10 сентябрь куни Наманган вилояти ҳалқ таълими бошқармаси ўзининг Telegram-каналида ушбу мактабда «лимон ёрдамида инновацион усулда электр токи ҳосил қилинганлиги» ҳақида хабар берган.
«Учқўрғон туманидаги 1-умумтаълим мактабида физика фанидан навбатдаги тажриба чоғида лимон ёрдамида электр токи олишга муваффақ бўлинди», — деб ёзди бошқарма.
«Ўқувчилар вольтметр ва зарур ускуналардан фойдаланган ҳолда лимондан электр токи ҳосил қилишди. Уларнинг бу амалиёти бошқа ҳудудларда тенгдошлари ҳали қўл урмаган ўзига хос тадқиқотдир», — дейилади матнда.

Программа «Факт 24» национального телеканала «Узбекистан 24» в понедельник показала репортаж в прямом эфире из школы в Наманганской области, учащиеся которой показали известный опыт с получением электричества из лимона.
То, что получить электричество можно из лимона (а также из яблока, киви, картофеля, огурца, почвы и так далее) — общеизвестный факт. Однако в передаче опыт был назван «открытием».
Начиная прямой эфир, журналист, держа в руках лимон, говорит, что получение тока из него известно в теории. «Но кто это реализует на практике?» — спрашивает она. И отвечает: «У нас есть хорошая новость из Намангана… Это по праву можно назвать открытием».
Учащийся демонстрирует опыт, вставляя в три лимона пластинки из меди и цинка и соединяя из проводами. Потом он подключает вольтметр, стрелка которого начинает двигаться, показывая напряжение.
Журналист задаёт вопросы: «Где можно это использовать? Можно ли так зажечь лампочки? На сколько хватит этого электричества?»
Учащийся и педагог отвечают, что получить можно от 2 до 4 вольт, «прибор» можно использовать для ламп низкого напряжения, длительность «работы» зависит от свежести лимона и уровня кислотности.
Далее в репортаже была показана мини-теплица, в которой учащиеся выращивают растения методом гидропоники.
Завершая репортаж, журналист отмечает, что всё это — результаты внимания, уделяемого в Узбекистане сфере образования под руководством президента за последние пять лет.
Ранее, 10 сентября, Управление народного образования Наманганской области в своём Telegram-канале сообщило об «инновационном способе получения электрического тока с помощью лимона» в этой школе.
«В ходе очередного эксперимента по предмету физика в общеобразовательной школе №1 Учкурганского района [учащимся] удалось получить электрический ток с помощью лимона», — написало управление.
«Учащиеся получили электрический ток из лимона с помощью вольтметра и необходимых устройств. Это своеобразное исследование, которого ещё не достигли их сверстники из других регионов», — говорится в тексте.