АҚШ ва Ўзбекистон бир гуруҳ афғон учувчиларини Дохадаги ҳарбий базага кўчириш тўғрисидаги келишувга эришди. Бу ҳақда The Wall Street Journal газетаси ёзмоқда.
Гап қарийб бир ой муқаддам Афғонистон ҳаво кучларининг вертолёт ва самолётларида Ўзбекистонга учиб ўтган афғон учувчилари ҳақида кетмоқда. 16 август куни Ўзбекистон Бош прокуратураси 585 қуролланган афғон ҳарбийлари бўлган 22 та ҳарбий самолёт ва 24 та вертолёт мамлакат ҳаво ҳудудини ноқонуний кесиб ўтгани ҳақида хабар берди (кейинчалик хабар тўлиқ тасдиқланмаган дейилди). Ўшанда кузатиб бориш вақтида Ўзбекистоннинг МиГ-29 ва Афғонистоннинг Embraer 314 самолётлари тўқнашиб кетганди.
Август ойи охирида WSJ расмий шахсларга таяниб, Ўзбекистон ҳукумати АҚШни бир гуруҳ юқори малакали афғон учувчилари ва уларнинг оилаларини мамлакатдан чиқариб юборишга тўғри келаётганидан огоҳлантиргани ҳақида ёзган эди. Нашр буни «Толибон» август ойи ўртасида Ўзбекистонга учиб ўтган ҳарбий самолёт ва вертолётларни қайтаришни талаб қилаётгани билан боғлади.
Газета маълумотларига кўра, учувчилар ва уларнинг оилаларини — жами 585 кишини — келишув доирасида жорий дамолиш кунлари (11−12 сентябрь) АҚШнинг Дохадаги (Қатар) ҳарбий базасига кўчириш кўчириш бошланади. Сўнгра улар доимий яшаш учун бошқа мамлакатларга жўнатилади. The Wall Street Journal нашрининг ёзишича, ҳозирча қанча кишининг АҚШга жўнатилиши ёки умуман олиб кетилмаслиги номаълум.
АҚШ Давлат департаменти изоҳ беришдан бош тортган.
46 та ҳарбий самолёт ва вертолётлар, жумладан Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 ва Ми-17 тақдири номаълумлигича қолмоқда.
Сентябрь бошида Reuters ўз репортажида Ўзбекистондаги лагерда бўлиб турган ҳамда АҚШ дастурлари доирасида ўқитилган афғон учувчилари ва бошқа шахслар ватанга қайтариб юборилишларидан қўрқаётганини маълум қилди. «Бизни қайтаришса, 100 фоиз аминманки, бизни ўлдиришади», — дея маълум қилди учувчилардан бири. Reuters лагер тасвирларини ҳам эълон қилиб, афғонлар Ўзбекистонга учиб келган самолёт ва вертолётлар моделлари ҳақида хабар берди.
Эслатиб ўтамиз, 7 сентябрь куни «Толибон» ҳаракати Афғонистоннинг вақтинчалик ҳукумати таркибини эълон қилди. Ўзбкистон Афғонистонда муваққат ҳукумат тузилганини олқишлади ва янги давлат идоралари билан «конструктив мулоқот ва амалий ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга тайёрлигини» билдирди. Ўз навбатида, «Толибон» вакили Анас Ҳаққоний толиблар ўзбек ҳукуматининг ижобий муносабатини қадрлашини маълум қилди.
ЎзЛиДеП сайловолди съездида президент Шавкат Мирзиёев «Афғонистон заминида тинчлик ва осойишталикни таъминлашга, қўлимиздан келган барча ёрдамни аямаслик»ни таъкидлади.

США и Узбекистан достигли соглашения о трансфере группы афганских военных летчиков на американскую военную базу в Дохе, пишет The Wall Street Journal.
Почти месяц назад афганские пилоты прилетели в Узбекистан на вертолётах и самолётах ВВС Афганистана. 16 августа Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила (позже сообщение было названо не проверенным до конца), что воздушное пространство страны незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта, в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана. Во время сопровождения столкнулись самолёт Узбекистана МиГ-29 и афганский Embraer 314.
В конце августа WSJ со ссылкой на официальных лиц сообщал, что власти Узбекистана предупредили США о планах высылки из страны афганских пилотов с их семьями. Издание связало это с требованием движения «Талибан», которое также призвало Узбекистан вернуть самолёты и вертолёты, на которых прибыли лётчики Афганистана.
По данным газеты, пилоты и их семьи — в общей сложности 585 человек — в рамках достигнутого соглашения будут сначала доставлены на военную базу США в Дохе (Катар) в эти выходные (11−12 сентября). Затем их отправят на постоянное проживание в другие страны. The Wall Street Journal пишет, что до сих пор неясно, сколько человек будут направлены в США, если их вообще отправят.
В Госдепартаменте США отказались от комментариев.
Судьба 46 самолётов и вертолётов (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 и Ми-17) остаётся неясной.
В начале сентября агентство Reuters рассказало, что афганские пилоты и другие лица, которые находятся в палаточном лагере в Узбекистане, опасаются отправки обратно на родину. «Если нас отправят обратно, я на 100% уверен, что нас убьют», — сообщил один из пилотов.
7 сентября движение «Талибан» объявило состав временного правительства Афганистана. Узбекистан приветствовал это событие и выразил готовность к «развитию конструктивного диалога и практического взаимодействия» с новыми госорганами страны. В свою очередь, представитель «Талибана» Анас Хаккани заявил, что талибы ценят позитивную реакцию властей Узбекистана.
Выступая на этой неделе на предвыборном съезде УзЛиДеП, президент Шавкат Мирзиёев заявил, что Узбекистан «не пожалеет усилий, чтобы помочь принести мир и стабильность в соседний Афганистан».