8 сентябрь куни президент Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Савдо-иқтисодий соҳадаги шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Президентлар 16−17 сентябрь кунлари Душанбе шаҳрида ўтказиладиган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси тадбирларига тайёргарликнинг боришини кўриб чиқдилар, шунингдек, Афғонистонда вужудга келаётган вазият юзасидан фикр алмашдилар.
ШҲТнинг бўлажак саммити доирасида етакчилар икки томонлама ва минтақа кун тартибидаги масалалар юзасидан алоҳида учрашув ўтказиши юзасидан келишувга эришилди.

Телефонный разговор президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и Таджикистана Эмомали Рахмона состоялся 8 сентября, сообщила пресс-служба главы государства.
Были обсуждены вопросы расширения узбекско-таджикского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президенты рассмотрели ход подготовки к заседанию Совета глав государств-участников Шанхайской организации сотрудничества, которое состоится 16−17 сентября в Душанбе, а также обменялись мнениями по складывающейся ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность, что лидеры проведут отдельную встречу по вопросам двусторонней и региональной повестки в рамках программы предстоящего саммита ШОС.