Президент Шавкат Мирзиёев 7 сентябрь куни «Солиқ мажбуриятларини бажаришда тадбиркорлик субъектларига янада қулай шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонини имзолади. Ҳужжатда қайд этилишича, у солиқ маъмуриятчилигини янада такомиллаштириш ва солиқ қонунчилигини бузганлик учун жавобгарликни либераллаштиришга қаратилган.
Фармонга мувофиқ, 2022 йил 1 январдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари томонидан солиқ ҳисоботини белгиланган муддатларда тақдим этмаганлик учун молиявий санкциялар бекор қилинади. Худди шу санадан бошлаб камерал солиқ текшируви натижалари бўйича аниқланган ҳуқуқбузарликлар учун молиявий санкциялар қўлланилмайди.
2022 йил январь — июль ойларида эксперимент тариқасида Хоразм вилояти давлат солиқ бошқармасида ҳисобда турган солиқ тўловчиларнинг қўшилган қиймат солиғи, акциз солиғи, айланмадан олинадиган солиқ ва юридик шахслардан олинадиган ер солиғи бўйича солиқ ҳисоботлари солиқ органлари томонидан ҳисоблаб чиқилади ва шакллантириб берилади.
Эксперимент доирасида солиқ органлари юридик шахслардан олинадиган ер солиғини — Кадастр агентлиги органлари маълумотлари асосида, қўшилган қиймат солиғи эса акциз солиғи ва айланмадан олинадиган солиқни — электрон ҳисобварақ-фактура ва онлайн назорат-касса техникаси маълумотлари ҳамда солиқ органларида мавжуд бошқа маълумотлар асосида ҳисоблаб чиқаради ва солиқ ҳисоботини шакллантиради.
Солиқ органлари томонидан шакллантирилган солиқ ҳисоботи солиқ тўловчилар учун белгиланган тегишли солиқ ҳисоботини тақдим этиш муддатидан камида 10 кун олдин солиқ тўловчининг шахсий кабинети орқали юборилади.
Солиқ тўловчи солиқ органлари томонидан шакллантирилган солиқ ҳисоботини олган кундан бошлаб 5 кун ичида уни тасдиқлайди ёки, агар эътирозлари мавжуд бўлса, уни рад этган ҳолда, солиқ ҳисоботини қайта ишлайди ва ўрнатилган тартибда солиқ органларига тақдим этади.
2022 йил 1 августга қадар эксперимент натижаларини чуқур таҳлил қилган ҳолда уни республиканинг барча ҳудудларидаги солиқ тўловчиларга татбиқ этиш ҳамда солиқ органлари томонидан солиқ ҳисоботи шакллантириладиган солиқлар рўйхатини кенгайтириш бўйича таклифлар киртитилиши керак.
Давлат солиқ қўмитасига солиқ тўловчиларга қўшилган қиймат солиғи, акциз солиғи ва айланмадан олинадиган солиқни ҳисоблаш учун зарур бўлган солиқ солиш объекти ёки солиқ солиш билан боғлиқ бошқа объектларни электрон ҳисобварақ-фактураларда акс эттириш имкониятларини яратиш вазифаси юклатилди.
Фармон билан шунингдек, қонунчилик ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида, шунингдек, солиқ солиш объекти ва (ёки) солиқ солиш билан боғлиқ бошқа объектлар бўйича маълумот тақдим этиш талабларини бузганлик учун жавобгарлик чораларини кучайтириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш белгиланмоқда.
Эслатиб ўтамиз, президент август ойи охирида тадбиркорлар билан учрашувда «бизнесга солиқ юкини иложи борича камайтириш» мақсадида солиқ соҳасида бир қатор ўзгаришлар ҳақида эълон қилган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 сентября подписал указ о создании более благоприятных условий субъектам предпринимательства при исполнении налоговых обязательств. Как отмечается в документе, он направлен на улучшение деловой среды путём совершенствования налогового администрирования и либерализации ответственности за нарушение налогового законодательства.
В соответствии с указом с 1 января 2022 года отменяются финансовые санкции за непредставление субъектами предпринимательства налоговой отчетности в установленные сроки. С этой же даты финансовые санкции за правонарушения, выявленные по результатам камеральной налоговой проверки, не применяются.
В Хорезмской области в январе-июле 2022 года будет проведён эксперимент по исчислению и формированию налоговыми органами налоговых отчётностей по налогу на добавленную стоимость, акцизному налогу, налогу с оборота и земельному налогу с юридических лиц.
В рамках эксперимента налоговые органы будут исчислять и формировать налоговую отчетность по земельному налогу с юридических лиц — на основе данных органов Агентства по кадастру, а по НДС, акцизному налогу и налогу с оборота — на основе данных электронных счетов-фактур и онлайн контрольно-кассовой техники, а также других данных, имеющихся в налоговых органах.
Налоговую отчетность, сформированную налоговыми органами, нужно будет направлять через персональный кабинет налогоплательщика не менее чем за 10 дней до установленного срока представления налогоплательщиками соответствующей налоговой отчетности.
Налогоплательщик в течение пяти дней со дня получения налоговой отчетности, сформированной налоговыми органами, должен утвердить её или при наличии возражений отклонить и переработать.
По результатам эксперимента до 1 августа 2022 года должны быть подготовлены предложения по распространению эксперимента на налогоплательщиков во всех регионах Узбекистана и расширению перечня налогов, по которым налоговая отчетность формируется налоговыми органами.
Государственному налоговому комитету поручено до конца года создать налогоплательщикам возможность отображения в электронных счетах-фактурах объектов налогообложения или других объектов, связанных с налогообложением, необходимых для исчисления НДС, акцизного налога и налога с оборота.
Указом также поручено разработать предложения по усилению мер ответственности за нарушение требований о представлении данных об объектах налогообложения и других объектах, связанных с налогообложением.
Напомним, на встрече с предпринимателями в конце августа президент анонсировал ряд изменений в налоговой сфере, чтобы «максимально снизить налоговое бремя на бизнес».