Европа Иттифоқи афғон қочқинларини қабул қилиш учун Афғонистон қўшниларига таклиф тайёрлаяпти, бу орқали иттифоқ 2015 йилги Сурия миграция инқирози такрорланишидан қочишга уринмоқда, деб хабар қилди Financial Times.
АҚШ ва унинг иттифоқчилари ўз қўшинларини Афғонистондан олиб чиқиб кетиши ортидан «Толибон» ҳокимият тепасига келди. Бу эса мамлакатда беқарорлик ва толиблардан қочишга уринадиган қочқинларнинг сони кескин ортиб кетиши хавфини оширди.
Иттифоқ мамлакатларининг кўпчилиги Суриядаги уруш сабабли 2015 йилда миллион кишидан ортиқ қочоқларнинг Европага ўтиши ортидан юзага келган миргация инқоризи янгидан такрорланмаслиги учун унинг олдини олиш кераклиги ҳақида огоҳлантирди.
Ўшанда инқироз оқибатларини юмшатиш учун Брюссель қочқинларни қабул қилиш ва Европа мамлакатларига чиқиб кетишига йўл қўймаслик эвазига Туркияга молиявий кўмак таклиф қилганди.
Financial Times маълумотларига кўра, ҳозир Европа Иттифоқи қочоқларни қабул қилиши эвазига Афғонистоннинг қўшни давлатларига 600 млн евро миқдоридаги молиявий кўмакни тайёрламоқда. «Бу Брюссель Покистонга, эҳтимол Ўзбекистон ва Тожикистонга, ҳатто халқаро санкциялар остида бўлган Эронга ҳам пул тақдим этишини англатиши мумкин», — деб ёзган нашр.
31 август куни Европа Иттифоқининг 27 давлати ташқи ишлар вазирликлари Афғонистондаги вазиятни муҳокама қилиш учун шошилинч йиғилиш ўтказди. Унинг натижаларига кўра ЕИ Кенгаши баёнот қабул қилди. Унда кўплаб қочқинларни қабул қиладиган учинчи мамлакатларни қўллаб-қувватлашни кучайтириш ваъда қилинган.
Шу билан бирга, баёнотда «ўтмишдаги сабоқлар асосида» Европа Иттифоқи аъзолари «назорат қилиб бўлмайдиган кенг кўламли миграция оқимлари такрорланишининг олдини олиш» учун биргаликда ҳаракат қилиши ҳақида сўз борган. Кенгаш шунингдек, «Афғонистондаги вазият Европа Иттифоқи фуқаролари хавфсизлигига янги таҳдидлар туғдирмаслиги учун барча имкониятларни ишга солишини» қайд этган.
РБКнинг ёзишича, ўтган ҳафтада бир неча Европа Иттифоқи мамлакатлари Суриядаги уруш туфайли 2015 йилда юзага келган миграция инқирозининг ўхшаши содир бўлишидан хавотирда эканлигини билдирган. Шундай сўнг, Словения бош вазири Янез Янша унинг давлати ҳам, Европа Иттифоқи ҳам «ўзининг мамлакатини ҳимоя қилиш ўрнига уни тарк этган барча одамларга ёрдам бериш ва ҳар бирига ҳақ тўлаш» мажбуриятини олмаганини айтди.
Австрия бош вазири Себастьян Курц аниқлик киритишича, унинг мамлакати ҳануз у ерда яшаётган афғон қочқинларининг жамиятга мослаша олмаётгани билан боғлиқ муаммоларни бошдан кечирмоқда ва шу сабабли у Венада янги қочоқларни қабул қилишга қарши чиқиш қилади. Бош вазир Австрия 2015 йилги хатосини такрорламаслигини таъкидлади.
30 август куни Ўзбекистон ТИВ Афғонистондаги толиблар режимидан қочаётган одамлар учун ўз чегараларини очишга тайёр эканлиги ҳақидаги хабарларни рад этди. Вазирлик маълумотларига кўра, ҳозирда ўзбек-афғон чегараси тўлиқ ёпилган ва «Термиз» чегара постини очиш ҳозирча режалаштирилаётгани йўқ.
Аввалроқ, WSJ нашри Ўзбекистон АҚШни афғон учувчилари ва уларнинг оилаларини чиқариб юбориш режалаштирилаётганидан огоҳлантиргани ҳақида ёзган эди. Газета маълумотларига кўра, «Толибон» август ойи ўртасида Ўзбекистонга учиб ўтган ҳарбий самолёт ва вертолётларни қайтаришни талаб қилган.

Европейский союз готовит предложение соседям Афганистана для приёма афганских беженцев, поскольку пытается избежать повторения сирийского миграционного кризиса 2015 года, пишет Financial Times.
Приход к власти движения «Талибан» после стремительного вывода войск США и их союзников вызвал у ЕС опасения по поводу нестабильности в стране и потенциально большого числа внутренне перемещённых лиц и беженцев, отмечает издание.
Многие страны ЕС считают, что союз должен предотвратить похожую на миграционный кризис 2015 года ситуацию, когда из-за войны в Сирии более 1 миллиона мигрантов прибыли в Европу. Тогда Брюссель для смягчения последствий кризиса предложил финансовую поддержку Турции в обмен на то, что страна примет беженцев и не позволит им отправиться дальше в европейские страны.
По данным FT, Евросоюз готовит предложение о финансовой помощи соседним с Афганистаном странам в размере 600 млн евро, чтобы помочь им принять беженцев. «Это может означать, что Брюссель предоставит деньги Пакистану, возможно, Узбекистану и Таджикистану, и даже Ирану, который находится под международными санкциями», — отмечает издание.
Накануне, 31 августа, министры внутренних дел 27 стран Евросоюза провели экстренное заседание для обсуждения ситуации в Афганистане. По его итогам совет ЕС принял заявление, в котором пообещал усилить поддержку третьим странам, которые будут принимать большое число беженцев.
Вместе с тем, говорится в заявлении, «основываясь на уроках прошлого», члены ЕС будут действовать вместе для «предотвращения повторения неконтролируемых крупномасштабных незаконных миграционных потоков». Совет намерен «сделать всё возможное, чтобы ситуация в Афганистане не привела к новым угрозам безопасности для граждан ЕС».
Как пишет РБК, на прошлой неделе сразу несколько стран ЕС выразили опасения возникновения нового миграционного кризиса. Премьер-министр Словении Янез Янша заявил, что ни его страна, ни ЕС не брали на себя обязанность «всем помогать и платить за каждого, кто покидает свою страну, вместо того чтобы её защищать».
Премьер-министр Австрии Себастьян Курц пояснил, что в стране до сих пор испытывают проблемы с интеграцией в общество уже проживающих там афганцев, поэтому в Вене выступают против новых приезжих. Он подчеркнул, что Австрия не станет повторять ошибку 2015 года.
30 августа в МИД Узбекистана опровергли сообщения о «готовности Узбекистана открыть свои границы для людей, спасающихся бегством от режима талибов в Афганистане». По данным ведомства, сейчас узбекско-афганская граница полностью закрыта, и открытие КПП «Термез» пока не планируется.