Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токаев мудофаа вазири Нурлан Ермекбаевнинг истеъфосини қабул қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот котиби Берик Уали Facebook-саҳифасида маълум қилди.
Нурлан Ермекбаев Қозоғистоннинг Жамбил вилоятидаги ҳарбий қисм муҳандислик ўқ-дорилари омборида содир бўлган ёнғин ва портлашлардан кейин истеъфога чиқиш ҳақида ариза топширган эди. Сўнгги маълумотларга кўра, ҳалок бўлганлар сони 15 кишига етди, деб ёзмоқда Tengrinews.kz.
Аввалроқ Нурлан Ермекбаев ўзининг эҳтимолий истеъфоси бўйича изоҳ берган эди:
«Вазир айбдор деб айтиш, бу — нодонлик. Ўқимишли одамлар билишадики, Қуролли кучлар, бу — шундай бир кичик давлатки, у ерда таълим тизими ҳам, соғлиқни сақлаш тизими ҳам бор. Аскар тайёрлаш, бу — жуда мураккаб механизм. Бир киши ҳамма нарсани назорат қилиб туриши имконсиз. (…) Бизнинг муайян қоидаларимиз бор — биринчи раҳбар ҳаммаси учун жавобгарликни зиммасига олади. Ҳаттоки бунда унинг айби бўлмаса ҳам, мен жавобгарликни зиммамга оламан», — дея жавоб берди вазир журналистларнинг саволларига.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев принял отставку министра обороны Нурлана Ермекбаева. Об этом сообщил в Facebook пресс-секретарь главы государства Берик Уали.
Нурлан Ермекбаев подал рапорт об отставке после возгорания и последовавших за ним взрывов на складе инженерных боеприпасов в воинской части в Жамбылской области Казахстана. По последним данным, количество погибших составило 15 человек, пишет Tengrinews.kz.
Ранее Нурлан Ермекбаев комментировал возможность своей отставки:
«Говорить о том, что министр виноват, — это невежество. Образованные люди знают, что Вооруженные силы — это такое малое государство, там и система образования, и система здравоохранения. Подготовка солдат — это очень сложный механизм. Один человек не может за всем этим уследить. (…) У нас есть определенное правило — первый руководитель несет ответственность за все. Даже если нет моей вины в этом, я понесу ответственность», — ответил министр на вопрос журналистов.