Президент Шавкат Мирзиёев мамлакат мустақиллигининг 30 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон халқини қутлар экан, 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган президент сайловларига тўхталиб ўтди.
У сўнгги беш йил ичида сайлов қонунчилигида жиддий ўзгаришлар юз берганини таъкидлади: «Нуфузли халқаро экспертлар таъкидлаганидек, янги Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини изчил такомиллаштириш ҳамда сайловларни ўтказиш амалиёти сифат жиҳатидан янги поғонага кўтарилди».
Бу галги президент сайловлари илк бор 2019 йилнинг 25 июнида қабул қилинган Сайлов кодекси асосида бўлиб ўтади, дея эсга олди Шавкат Мирзиёев.
«Бу сайлов барчамиз учун Ўзбекистоннинг келгуси тараққиёти қандай йўлдан боради, фарзандларимиз, оиламиз, мамлакатимиз келажагини қандай барпо этамиз, деган ҳал қилувчи саволларга жавоб берадиган ғоят муҳим сиёсий тадбирдир. Шунинг учун ушбу сиёсий жараёнга кўпмиллатли халқимиз ҳам, жаҳон ҳамжамияти ҳам катта қизиқиш ва эътибор билан қарамоқда», — дея қайд этди у.
Сайловда дунёнинг 50 га яқин мамлакати ҳамда ўнлаб халқаро ташкилотлардан кузатувчилар иштирок этиши кутилмоқда.
«Шу маънода, бўлғуси сайловлар юксак демократик мезонлар асосида ўтади ҳамда янги Ўзбекистон халқининг ўсиб бораётган сиёсий тафаккурини, ижтимоий фаоллиги ва маданий савиясини яққол намоён этади, деб ишонаман», — дея маълум қилди Шавкат Мирзиёев.
Эслатиб ўтамиз, сайловларда мамлакатда рўйхага олинган бешта партиядан беш номзод: Экологик партиядан — Нарзулло Обломуродов, «Адолат» партиясидан — Баҳром Абдуҳалимов, «Миллий тикланиш» партиясидан — Алишер Қодиров, Халқ демократик партиясидан — Мақсуда Варисова, ЎзЛиДеП партиясидан — Шавкат Мирзиёев иштирок этади.
25 август куни Марказий сайлов комиссияси президент сайловларини ўтказишда коронавирус тарқалишининг олдини олиш бўйича махсус йўриқномани тасдиқлади.

Президент Шавкат Мирзиёев в поздравлении народу Узбекистана по случаю 30-летия независимости Узбекистана высказался о предстоящих президентских выборах, который пройдут 24 октября.
Он отметил, что за последние пять лет в национальном избирательном законодательстве произошли серьёзные изменения: «По мнению ведущих международных экспертов, в новом Узбекистане постепенное совершенствование избирательного законодательства и практика проведения выборов вышли на качественно новый уровень».
Выборы президента впервые пройдут на основе Избирательного кодекса, принятого 25 июня 2019 года, напомнил Шавкат Мирзиёев.
«Эти выборы являются очень важным политическим событием для всех нас, которое даёт ответы на ключевые вопросы о будущем развитии Узбекистана, о том, как построить будущее наших детей, наших семей, нашей страны. Поэтому и наш многонациональный народ, и мировое сообщество с большим интересом и вниманием следят за этим политическим процессом», — подчеркнул он.
Ожидается, что в выборах примут участие наблюдатели из около 50 стран и десятков международных организаций.
«В этом смысле я верю, что предстоящие выборы пройдут на основе высоких демократических критериев и отчётливо отразят растущее политическое мышление, социальную активность и культурный уровень народа нового Узбекистана», — заявил Шавкат Мирзиёев.
В выборах примут участие пять кандидатов от пяти зарегистрированных в стране партий: Экологическая партия — Нарзулла Обломуродов, Социал-демократическая партия «Адолат» — Бахром Абдухалимов, Демократическая партия «Миллий тикланиш» — Алишер Кадиров, Либерально-демократическая партия — Шавкат Мирзиёев и Народно-демократическая партия — Максуда Варисова.
25 августа Центризбирком утвердил Инструкцию по предотвращению распространения короновируса при проведении выборов президента.