Президент Шавкат Мирзиёев 31 августдаги қарори билан цемент ишлаб чиқарувчилар учун фойда солиғининг ставкасини пасайтиришни маъқуллади.
Хусусан, 2021 йил 1 октябрдан бошлаб цемент (клинкер) ишлаб чиқарувчилар учун фойда солиғининг ставкасини 20 фоиздан 15 фоизгача пасайтириш кўзда тутилмоқда.
2022 йил 1 январдан бошлаб цемент ишлаб чиқаришга мўлжалланган 1 тонна оҳактош учун ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ ставкасини икки баравар камайтирган ҳолда 22 500 сўм миқдорда белгиланади.
20 август куни президент ва тадбиркорлар ўртасида ўтказилган очиқ мулоқот чоғида Karakalpak sement директори Шавкат Азизов Шавкат Мирзиёевдан цемент ишлаб чиқарувчилар учун фойда солиғи ставкасини 15 фоизгача туширишни сўраган эди, чунки маҳаллий корхоналар импорт маҳсулотлари билан рақобатлаша олмайди. Давлат раҳбари цемент маҳсулотларининг нархларини таҳлил қилиш ва унга «илмий асосланган таҳлил» тақдим қилиб, солиқ ставкасини пасайтириш имкониятларини кўриб чиқишни топширганди.
Тадбиркор жорий йилнинг олти ойида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар цементининг ўртача бир тонна нархи 588 минг сўмни ташкил этган, импорт қилинганида эса маҳсулот таннархи 12−13% арзонроқ — 521 минг сўмга баҳоланган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон январь-апрель ойларида цемент импорти ҳажмини икки баробарга оширган эди. Бунга цемент маҳсулотларини олиб кириш учун божхона божини бекор қилигани (бунгача 30 фоизни ташкил этган) ва қурилиш ҳажмининг ошгани сабабли бўлган. Шунда, тўрт ой ичида 50,5 млн долларлик 1 млн тонна цемент олиб кирилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев постановлением от 31 августа одобрил снижение налогов для производителей цемента.
В частности, с 1 октября 2021 года ставка налога на прибыль для производителей цемента (клинкера) уменьшается с 20% до 15%.
С 1 января 2022 года ставка налога за пользование недрами сокращается в два раза и устанавливается в размере 22,5 тысячи сумов за одну тонну известняка, предназначенного для производства цемента.
В ходе открытого диалога президента с предпринимателями 20 августа директор компании Karakalpak sement Шавкат Азизов попросил Шавката Мирзиёева снизить ставку налога на прибыль для производителей цемента до 15%, поскольку местные предприятия не могут конкурировать с импортной продукцией. Глава государства поручил проанализировать цены на цементную продукцию и рассмотреть возможность снижения налоговой ставки, предоставив ему «научно обоснованный анализ».
Бизнесмен отмечал, что за первые шесть месяцев этого года средняя биржевая цена цемента от местных производителей составила 588 тысяч сумов за тонну, тогда как при импорте стоимость продукции оценивается на 12−13% дешевле — в 521 тысячу сумов.
«Газета.uz» писала, что в январе-апреле импорт цемента в Узбекистан вырос почти в два раза по сравнению с аналогичным периодом 2020 года на фоне действия нулевой ставки таможенной пошлины на ввоз цемента (было 30%) и роста объёма строительных работ. Так, за четыре месяца было завезено 1 млн тонн цемента на 50,5 млн долларов.