«Толибон» ҳаракатига қаршилик кўрсатиш ўчоқларининг пайдо бўлиши оқибатлари нафақат Афғонистон, балки теваракдаги минтақа хафсизлиги учун ҳам олдиндан айтиш қийин бўлган оқибатларни юзага чиқарадиган узоқ муддатли фуқаролик урушига олиб келиши мумкин.
Бу ҳақда Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилотининг бош котиби Станислав Зась 23 август куни бўлиб ўтган КХШТнинг навбатдан ташқари сессияси якунлари бўйича ўтказилган брифингда маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, сессияда «Афғонистондаги вазиятни ҳисобга олган ҳолда» Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев меҳмон сифатида иштирок этди.
Учрашувда КХШТ раҳбарлари — Тожикистон, Беларус, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия президентлари, шунингдек Арманистон бош вазири Афғонистоннинг Панжшер провинциясидаги вазиятни муҳокама қилишди. Аввал хабар берилганидек, толиблар ўзлари назорат қилмайдиган ягона вилоятда қаршилик кучларини қамал қилди. Қаршилик вакиллари «Толибон» билан тўқнаш келишга тайёр эканликларини таъкидлаб, жиддий музокараларга чақиришди.
«Биз ушбу қарама-қаршиликни тўхтатиш, афғонлараро мулоқотни йўлга қўйиш ва Афғонистонда яшаётган барча миллатлар ва элатларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда у ерда давлат ҳокимиятини қуришга чақирамиз. Ҳозирда шимолий провинциялар ва „Толибон“ ўртасида кузатилаётган конфронтация (қарама-қаршилик — таҳр.) афғон халқи учун ҳам, бутун минтақа учун ҳам оғир оқибатларга олиб келиши мумкин. Ушбу қарама-қаршиликдан қочиш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга ошириш зарур», — деди у.
Сессия жараёнида ташкилотга аъзо давлатлар мамлакатдаги барча жамоат, сиёсий, этник ва диний гуруҳларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда инклюзив тинч йўл билан Афғонистонда давлат ҳокимиятини тиклашнинг муҳимлигини таъкидладилар.
Сессия давомида Афғонистондаги сиёсий режим бутун афғон халқининг хоҳиш-иродасини эркин ифода этишга асосланган бўлиши кераклиги қайд этилди. «Жамиятнинг барча қатламларининг ижтимоий-сиёсий манфаатларини қатъий ҳисобга олиш, кафолатлаш ва ҳимоя қилиш Афғонистондаги ҳар қандай ҳукумат барқарорлиги учун муҳим аҳамиятга эга», — деди КХШТ раҳбарлари.

Есть опасения, что возникающие очаги сопротивления движению «Талибан» могут привести к разворачиванию долговременной гражданской войны с трудно предсказуемыми последствиями для безопасности не только Афганистана, но и окружающего региона.
Об этом заявил генеральный секретар Организации договора коллективной безопасности Станислав Зась на брифинге по итогам внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, прошедшей 23 августа.
Напомним, в сессии в качестве гостя «с учётом складывающейся ситуации в Афганистане» принял участие президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Лидеры ОДКБ — президенты Таджикистана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, а также премьер-министр Армении — обсудили на встрече ситуацию в афганской провинции Панджшер. Как сообщалось ранее, «Талибан» взял в осаду силы сопротивления этой единственной неподконтрольной ему провинции. Представители сопротивления ответили, что готовы противостоять талибам, и призвали начать серьезные переговоры.
«Мы призываем к прекращению этого противостояния, налаживанию внутриафганского диалога и выстраиванию государственной власти в Афганистане с учетом интересов всех национальностей, там проживающих, и всех обществ. Конфронтация, которая сейчас намечается между северными провинциями и „Талибаном“, может иметь самые тяжелые последствия и для афганского народа, и в целом для региона. Нужно сделать все, чтобы избежать этого противостояния», — подчеркнул он.
В ходе сессии государства-члены подчеркнули важность восстановления государственной власти в Афганистане путем инклюзивного мирного диалога с учетом интересов всех общественных, политических, этнических и конфессиональных групп страны.
В ходе сессии было отмечено, что политический режим в Афганистане должен опираться на свободном волеизъявлении всего афганского народа. «Строгий учет, гарантирование и защита социально-политических интересов всех слоев общества имеет жизненно важное значение для устойчивости любого правительства Афганистана», — к такому мнению пришли лидеры ОДКБ.
Государства-члены ОДКБ договорились приложить дополнительные усилия для развития сотрудничества в противодействии исходящим с территории Афганистана вызовам и угрозам с учетом увеличивающегося присутствия боевиков международных террористических организаций в Афганистане, «которые используют эту страну в качестве запасной площадки для создания опорных пунктов для дальнейшей деятельности и своей экспансии».