Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг 14 августдаги қарори билан пойтахт ИИББ ХББнинг Нурафшон айланма йўли бўйлаб чорраҳаларга «ақлли светофорлар» ўрнатиш ҳақидаги таклифи маъқулланди. Ҳужжат E-Qaror порталига жойлаштирилди.
Ҳужжатга кўра, йўл ускуналарини ўрнатиш ишлари билан шаҳар ҳокимлигининг «Ягона бюуртмачи хизмати» инжиниринг компанияси шуғулланади. Лойиҳа маҳаллий бюджет ҳисобидан молиялаштирилади.
«Ақлли светофорлар» Нурафшон йўлининг Лабзак, Себзор, Қорасарой, Сағбон, Фаробий, Беруний, Боғ, Кўчча дарвоза, Хумдонсой, Самарқанд дарвоза, Оқлон 3-проезд, Шимолий Олмазор кўчалари билан кесишмаларига ўрнатилади.
Фото: Яндекс.Карталар.
Уч ой давомида светофорларнинг ишлаши мониторинг қилиб турилади. Тошкент шаҳар электр тармоқлари корхонасига мазкур чорраҳаларда электр таъминоти узлуксизлигини таъминлаш топширилди.
«Ақлли светофорлар»ни ўрнатиш президентнинг 2021 йил 1 апрелдаги «Илмий ва инновацион фаолиятни ривожлантириш бўйича давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш тўғрисида"ги фармонида кўзда тутилган эди.
«Ақлли светофор» тафсилотлари маълум қилингани йўқ, бироқ Москвадаги худди шундай светофорлар компьютер билан боғланган. Уларни бошқарадиган дастур ўзи қарор қабул қилиши, бошқа светофорлар билан «маслаҳатлашиши» ва улар билан синхрон равишда ишлаши мумкин.

Решением хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева от 14 августа одобрено предложение УБДД ГУВД столицы об установке «умных светофоров» на перекрёстках по обводной улице Нурафшон. Документ размещён на портал E-Qaror.
Как следует из документа, установкой дорожного оборудования займётся инжиниринговая компания «Служба единого заказчика» городского хокимията. Проект будет финансироваться за счёт местного бюджета.
«Умные светофоры» появятся на пересечениях улицы Нурафшан с улицами Лабзак, Себзар, Карасарай, Сагбан, Фараби, Беруни, Бог, Кукча дарвоза, Хумдонсой, Самарканд дарвоза, 3-й проезд Оклон, Северный Алмазар.
В течение трёх испытательных месяцев будет вестись мониторинг работы светофоров. Ташкентскому городскому предприятию электрических сетей поручено обеспечить бесперебойное электроснабжение на указанных перекрёстках.
Установка «умных светофоров» предусмотрено указом президента от 1 апреля 2021 года «О совершенствовании системы государственного управления в сфере развития научной и инновационной деятельности».
Функционал «умного светофора» не раскрывается, но в Москве такие светофоры связаны с компьютером. Им управляет программа, которая позволяет ему как самому принимать решения, так и «советоваться» с другими светофорами и действовать синхронно с ними.