Ўзбекистон қатор давлатлар билан уларнинг фуқароларини Афғонистондан эвакуация қилиш масаласи бўйича яқиндан ҳамкорлик қилмоқда, дея хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ҳозирги вақтда Германия, Россия, Швейцария, Австрия, Дания, Польша, Словакия, Қозоғистон каби давлатлар билан аэропорт инфратузилмасидан фойдаланиш хизматларини тақдим этиш, ҳаво макони орқали учишга рухсат бериш, аэропортга учиб келиш, қўниш, зарур техник ва логистика ёрдамини кўрсатиш бўйича биргаликда саъй-ҳаракатлар амалга оширилмоқда, дейилади хабарда.
ТИВ маълумотларига кўра, хорижлик ҳамкорлар билан биргаликда дастлабки тарзда келишилган мамлакатларга жўнатилаётган ҳам чет эл фуқаролари, ҳам Афғонистон фуқароларини Афғонистондан эвакуация қилиш ва Ўзбекистон ҳудуди орқали транзитини амалга ошириш бўйича тартибли ишлар йўлга қўйилган.
«Охирги бир неча кун ичида Ўзбекистон ҳудуди орқали 1982 нафар чет эл фуқаросини эвакуатсия қилиш таъминланди», — дейилади хабарда.
Эвакуация қилинаётган фуқароларга Ўзбекистон ҳудудида қисқа муддатли бўлиб туриш пайтида карантин чораларига қатъий риоя этган ҳолда барча зарур ёрдам кўрсатилмоқда, шундан сўнг кечиктирилмасдан режалаштирилган манзил-мамлакатига жўнатилмоқда.

Узбекистан сотрудничает с рядом зарубежных государств по вопросам эвакуации их граждан из Афганистана, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
В настоящее время Узбекистан предоставляет Германии, России, США, Швейцарии, Австрии, Дании, Польше, Венгрии, Словакии и Казахстану услуги по использованию аэропортовой инфраструктуры, разрешения на пролёт через воздушное пространство, взлёт и посадку, необходимое техническое и логистическое содействие, говорится в сообщении.
С зарубежными партнёрами налажена работа по упорядоченной эвакуации из Афганистана и транзиту через территорию Узбекистана как граждан зарубежных государств, так и граждан Афганистана, направляемых в предварительно согласованные страны.
«За последние несколько дней обеспечена эвакуация через территорию Узбекистана 1982 граждан зарубежных государств», — отмечается в сообщении.
В период краткосрочного пребывания в Узбекистане эвакуируемым «оказывается всё необходимое содействие с соблюдением строгих карантинных мер, после чего все они без задержек направляются в страны назначения»