Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари Тошкент вилоятининг Зангиота, Юқори Чирчиқ, Ўрта Чирчиқ, ва Қибрай туманлари ҳамда Тошкент шаҳрининг Сергели, Бектемир, Мирзо Улуғбек ва Яшнобод туманлари, шунингдек Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳри чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги қарор лойиҳасини тасдиқладилар.
Депутат, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоси Расул Кушербаевнинг аниқлик киритишича, Тошкент вилоятидан жами 7853,3 гектар ер майдони (шундан 3250,1 гектари қишлоқ хўжалик ерлари) Тошкент шаҳрига, Тошкент шаҳридан 171,3 гектар ер майдони Тошкент вилояти ҳудудига ўтказилиши белгиланмоқда. Жумладан:
• Тошкент вилоятининг Зангиота туманидан 1 827,1 гектар ер майдони (Чорбоғ, Белариқ, Файзли, Жалойир, Номданак, Қумариқ, Хонободтепа, Тараққиёт, Қорасув, Хонобод, Қушбеги, Соҳибкор, Истиқлол, Нурафшон МФЙлар) Тошкент шаҳрининг Сергели тумани таркибига;
• Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманидан 490,0 гектар ер майдони (Гулбоғ, Йик ота МФЙлар) Тошкент шаҳрининг Бектемир тумани таркибига;
• Тошкент вилоятининг Ўрта Чирчиқ туманидан 1 134,2 гектар ер майдони (Бектемир, Нурафшон, Намуна, Янги ҳаёт, А.Навоий МФЙлар) Тошкент шаҳрининг Бектемир тумани таркибига;
• Тошкент вилоятининг Қибрай туманидан 2 294,6 гектар ер майдони (Геофизика, Алишеробод, Чингелди, Дўстлик, Тараққиёт, Баркамол, Боғишамол, Ватанпарвар, Амр Темур, Мевазор, Гулбоғ, Гулзор-1, Пастки юз МФЙлар) Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек тумани таркибига;
• Тошкент вилоятининг Қибрай туманидан 2 107,4 гектар ер майдони (Жарбоши, Ташисти, Ибрат, Миришкор, Арғин, Баҳор, Чинор, Товкентепа МФЙлар) Тошкент шаҳрининг Яшнобод тумани таркибига;
• Тошкент шаҳрининг Сергели туманидан 33,8 гектар ер майдони Тошкент вилоятининг Зангиота тумани таркибига;
• Тошкент вилоятининг Бектемир тумани туманидан 137,5 гектар ер майдони Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ тумани таркибига ўтказилмоқда.
Парламент қуйи палатаси матбуот хизмати хабарида қайд этилишича, 1 июль ҳолатига кўра, Тошкент шаҳри аҳолиси сони 2737,2 минг кишини ташкил этиб, жорий йил бошига нисбатан 42,8 минг кишига ёки 101,6 фоизга ўсган. Аҳолининг зичлиги эса 1 км кв. майдонга 7564 кишини ташкил этмоқда.
«Пойтахт аҳолиси сонининг йил сайин юқори суръатларда ўсиб бориши шаҳарда янги ижтимоий соҳа объектларини қуриш, янги ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш корхоналарини ташкил этиш, маданий ва дам олиш масканларини кўпайтиришни тақозо этяпти», — дейилади хабарда.
Депутатларнинг фикрича, Тошкент вилояти ҳудудидан Тошкент шаҳрига ер майдонларининг ўтказилиши келгусида аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашга, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларини кенгайтиришга хизмат қилади.
Нозик масала
Ўтган йили Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятининг чегарадош туманлари ҳудудий таркибини ўзгартириш бўйича лойиҳа жамоатчилик ўртасида қизғин муҳокамаларни келтириб чиқарган эди. Президет матбуот хизмати аҳолига қулайлик яратиш мақсадида пойтахтнинг 1010 га майдонини Тошкент вилояти таркибига, Тошкент вилоятининг 8371 га ер майдонини эса пойтахт таркибига ўтказиш режалаштирилаётганини хабар қилди. Таклиф давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан маъқулланди.
Қурилиш вазири Ботир Зокиров пойтахтнинг Сергели, Чилонзор ва Учтепа туманларидан бир қисми, шунингдек, Мирзо-Улуғбек тумани таркибидаги Улуғбек шаҳарчасини Тошкент вилояти ҳудудига ўтказиш таклиф этилаётганини маълум қилди.
Тошкентнинг ҳудудлари ўзгариши мўлжалланаётган маҳаллалари аҳолиси ушбу таклифга қарши чиқди. «Газета.uz» Учтепа тумани ва Улуғбек шаҳарчаси аҳолиси норозилик билдираётгани ҳақида ёзган эди. Учтепа ва Сергели туманларида аҳоли кўчага йиғилиб, мутасаддилардан изоҳ талаб қилишди.
2020 йил декабрида Тошкент ҳокими Жахонгир Ортиқхўжаев 2021 йилда Тошкент ҳудудининг бирон бир қисми Тошкент вилоятига ўтмаслигини таъкидлади.
23 июль куни Халқ депутатлари Тошкент шаҳар кенгаши Тошкентнинг тўртта тумани чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги қарорни тасдиқлаган эди.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса одобрили проект постановления об изменении границ Зангиатинского, Юкоричирчикского, Уртачирчикского, Кибрайского районов Ташкентской области и Сергелийского, Бектемирского, Мирзо-Улугбекского и Яшнабадского районов Ташкента.
Как уточняет депутат, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев, территория Ташкента расширяется за счёт присоединения 7853,3 га земель Зангиатинского, Кибрайского, Юкоричирчикского, Уртачирчикского районов Ташкентской области. При этом Ташкентская область получит 171,3 га земель из состава Ташкента. В частности:
- В состав Сергелийского района Ташкента включается 1827,1 га земель Зангиотинского района Ташкентской области (махалли «Чорбог», «Беларик», «Файзли», «Жалойир», «Номданак», «Кумарик», «Хонободтепа», «Тараккиёт», «Корасув», «Хонобод», «Кушбеги», «Сохибкор», «Истиклол», «Нурафшон»);
- В состав Бектемирского района Ташкента включается 490 га земель Юкоричирчикского района (махалли «Гулбог», «Йик ота») и 1134,2 га Уртачирчикского района Ташкентской области («Бектемир», «Нурафшон», «Намуна», «Янги хаёт», «Алишер Навоий»);
- В состав Мирзо-Улугбекского района включается 2294,6 га земель Кибрайского района Ташкентской области («Геофизика», «Алишеробод», «Чингелди», «Дустлик», «Тараккиёт», «Баркамол», «Богишамол», «Ватанпарвар», «Амир Темур», «Мевазор», «Гулбог», «Гулзор-1», «Пастки юз»);
- В состав Яшнабадского района включается 2107,4 га земель Кибрайского района Ташкентской области («Жарбоши», «Ташисти», «Ибрат», «Миришкор», «Аргин», «Бахор», «Чинор», «Товкентепа»).
При этом, 33,8 га земель Сергелийского района Ташкента (список махаллей не приводится) планируется передать в состав Зангиотинского района Ташкентской области, а 137,5 га земель Бектемирского района — в состав Юкоричирчикского района.
В сообщении пресс-служба нижней палаты парламента отмечается, что на 1 июля численность населения столицы составляет 2 млн 737,2 тысяч человек. С начала года показатель вырос на 42,8 тысяч человек, или на 1,6%. Плотность населения на 1 кв. км составляет 7564 человек.
«Стремительный рост населения столицы требует строительства новых социальных объектов, создания новых производственных и обслуживающих предприятий, расширения культурно-досуговых объектов в городе», — говорится в сообщении.
По мнению депутатов, передача земельных участков с территории Ташкентской области в Ташкент в перспективе приведет к дальнейшему улучшению условий жизни населения, расширению сферы производства и услуг.
В итоге проект постановления принят депутатами и направлен на рассмотрение в Сенат.
Чувствительный вопрос
В прошлом году проект по изменению территориального устройства сопредельных районов Ташкента и Ташкентской области вызвал широкий общественный резонанс. Пресс-служба президента сообщала, что для удобства населения планируется перевести 1010 га столичных земель под юрисдикцию Ташкентской области и 8371 га областных земель передать Ташкенту. Предложение одобрил глава государства Шавкат Мирзиеёв.
Проектом, который презентовал министр строительства Батыр Закиров, предлагалось перевести в Зангиатинский и Кибрайский районы Ташкентской области часть территорий Сергелийского и Учтепинского районов, а также поселок Улугбек Мирзо-Улугбекского района столицы. Министр отмечал, что 37 га территории Сергелийского района вдоль Ташкентской кольцевой автомобильной дороги (ТКАД), где расположены промышленные зоны, находятся за чертой столицы, эти участки и планируется передать Ташкентской области.
Против этого предложения выступили жители махаллей Ташкента, которых могут затронуть изменения. «Газета.uz» писала о петициях, которые подписали жители Учтепы, поселка Улугбек и Сергелийского района. В итоге проект было решено пересмотреть.
В конце декабря хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев подчеркнул, что в 2021 году ни одна часть территории Ташкента не отойдет Ташкентской области.
23 июля Ташкентский городской кенгаш народных депутатов одобрил изменение границ четырёх районов Ташкента.