«Толибон» ҳаракати Афғонистон пойтахтига барча йўналишлардан ҳужум қилмоқда. Бу ҳақда Reuters агентлиги Афғонистон ИИВ вакилига таяниб хабар қилди.
Кейинроқ Афғонистон ички ишлар вазири вазифасини бажарувчи Абдул Саттар Мирзаквал Tolo News телеканали эфирида Кобулга ҳужум қилинмаётгани, ҳокимият тинч йўл билан ўтишини маълум қилди.
«Толибон» Афғонистон пойтахти Кобулни тарк этишни хоҳлаган барчага чиқиш ҳуқуқини таъминлайди, дея хабар қилди Al Arabiya телеканали толиблар баёнотига таянган ҳолда. Ҳаракат аҳолини ўз уйларини тарк этмасликка, ҳукумат амалдорларини эса оиласи билан мамлакатни тарк этмасликка чақирмоқда. «Толибон» ҳукумат армияси ҳарбий хизматчиларига амнистия, хусусий шахслар ва давлат мол-мулклари дахлсизлигини ваъда қилди.
Кобулда бўлган чет элликларга шаҳарни тарк этиш ёки «Толибон» вакиллари ҳузурида рўйхатдан ўтиш таклиф этилди.
Бундан ташқари, толиблар Афғонистоннинг яна икки провинцияси — Бамиан ва Каписа марказлари, шунингдек, аввалроқ АҚШ афғон ҳарбийларига топширган йирик Баграм авиабазаси ҳам қўлга киритилганини маълум қилди, дея қайд этди BBC.
Al Arabiya телеканали манбаларига кўра, Афғонистон президенти Ашраф Ғани яқин бир неча соатда ваколатини топширади. Reuters дипломатик манбаларига таяниб ёзишича, Афғонистоннинг собиқ ички ишлар вазири Али Аҳмад Жилали ҳокимиятни топшириш органи раҳбари этиб тайинланган.
Кобулдаги Америка элчихонаси устидаги вертолёт. Якшанба, 2021 йил 15 август. AP сайтидан скриншот.
Meduza бир ой муқаддам АҚШ президенти Жо Байден толиблар Кобул устидан назоратни қўлга ололмаслигини маълум қилганини ёзди. Беш кун муқаддам Америка разведкаси ҳаракат жангарилари Афғонистон пойтахтини қуршовга олиш учун бир ой, уни тўлиқ қўлга олиш учун эса уч ой керак, деб ҳисоблаши хабар қилинган эди. Ўшанда Жо Байден Афғонистондаги вазиятни 1975 йилдаги ҳодисалар билан таққослаб бўлмаслигини айтганди. Ўшанда Америка фуқаролари Сайгондан ҳаво орқали эвакуация қилинган эди.
«„Толибон“ — бу Шимолий Вьетнам армияси эмас. Улар бундай имкониятларга яқинлашолмайдилар ҳам. Сиз Афғонистондаги АҚШ элчихонаси томидан одамларни олаётганларини кўрмайсиз. Бу таққосланадиган вазият эмас», — деган эди у.
15 август куни эрталаб толибларнинг ҳужуми ҳақидаги хабарлар ортидан АҚШ ҳукумати ўз дипломатлари Кобулдан зудлик билан эвакуация қилиниши ҳақида эълон қилди. The New York Times маълумотларига кўра, АҚШнинг Афғонистон бўйича махсус вакили Залмай Халилзад толибларни Америка фуқаролари эвакуацияси тугагунга қадар шаҳарга кирмасликка чақирди. Уларнинг Кобулдаги сони тахминан 10 минг нафарни ташкил этади.
Шанба куни «Толибон» ҳаракати Афғонистон шимоли-ғарбидаги Балх провинцияси маъмурий маркази Мозори Шариф шаҳри қўлга олингани ҳақида эълон қилди. Кейинроқ толиблар Жалолободни назоратига олиб, Кобул қуршовини бошлади.

Движение «Талибан» начали наступление на столицу Афганистана по всем направлениям. Об этом со ссылкой на представителя афганского МВД сообщило агентство Reuters.
Позднее исполняющий обязанности министра внутренних Афганистана Абдул Саттар Мирзаквал заявил в эфире телеканала Tolo News, что «Кабул не подвергнется нападению, переход власти пройдет мирным путем».
«Талибан» обеспечит право выхода из столицы Афганистана Кабула всем, кто этого пожелает, сообщил телеканал Al Arabiya со ссылкой на заявление талибов. Движение призвало население не покидать свои дома перед лицом его наступления, а правительственных чиновников — не эмигрировать с семьями из страны. «Талибан» пообещал амнистию военнослужащим правительственной армии и неприкосновенность имущества частных лиц и государственной собственности.
Иностранцам, находящимся в Кабуле, предложено либо покинуть город, либо зарегистрировать свое пребывание у представителей «Талибана».
Кроме того, талибы также сообщили о захвате еще двух центров провинций Афганистана — Бамиан и Каписы, и крупнейшей авиабазы Баграм, которую ранее передали афганским военным США, отмечает BBC.
Согласно источникам телеканала Al Arabiya, президент Афганистана Ашраф Гани сложит полномочия в ближайшие несколько часов. Reuters со ссылкой на дипломатические источники пишет, что бывший министр внутренних дел Афганистана Али Ахмад Джилали будет назначен главой переходного органа власти.
Вертолет над американским посольством в Кабуле. Воскресенье, 15 августа 2021 года. Скриншот с сайта AP.
Как пишет Meduza, еще месяц назад президент США Джо Байден заявлял, что талибы вряд ли смогут взять под контроль Кабул. Пять дней назад американская разведка считала, что боевикам движения понадобится месяц на то, чтобы блокировать столицу Афганистана, и три месяца, чтобы ее полностью захватить. Тогда же Джо Байден сказал, что ситуацию в Афганистане нельзя сравнить с событиями 1975 года, когда американцам пришлось эвакуировать по воздуху своих граждан из Сайгона.
«„Талибан“ — это не северо-вьетнамская армия. Они даже близко не обладают такими возможностями. Вы не увидите, как людей снимают с крыши посольства США в Афганистане. Это несравнимые ситуации», — сказал он.
Утром 15 августа на фоне сообщений о наступлении талибов власти США объявили о срочной эвакуации своих дипломатов из Кабула. По информации The New York Times, спецпредставитель США по Афганистану Залмай Халилзад призывал талибов не входить в город до окончания эвакуации американских граждан. Их в Кабуле примерно 10 тысяч.
В МИД Узбекистана в воскресенье утром сообщили «Газете.uz», что посольство Узбекистана в Кабуле и консульство в Мазари-Шарифе продолжают работать, а персонал не эвакуирован. Ситуация в районе моста «Термез-Хайратон», где ночью скопились афганские военнослужащие, разрядилась: основная часть граждан Афганистана покинула мост и прилегающую территорию, отметили в министерстве.
В субботу движение «Талибан» объявило о захвате Мазари-Шарифа — административного центра провинции Балх на северо-западе Афганистана. Позже талибы взяли под контроль Джелалабад и начали окружать Кабул.
Cпециалист в сфере международных отношений Юрий Саруханян в своей статье для «Газеты.uz» размышляет о том, какие последствия смена власти в Афганистане может иметь для Узбекистана и Центральной Азии.