Адлия вазирлиги автомобиль йўллари соҳасида молиявий шаффофликни таъминлашга қаратилган Ўзбекистон президенти қарори лойиҳасини тайёрлади. У муҳокама учун regulation.gov.uz порталига жойлаштирилди, дея хабар қилди вазирлик матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Ҳужжат билан аҳоли учун очиқ бўлган Shaffof yo’l онлайн-платформаси ва унинг мобил иловасини ишга тушириш режалаштирилган.
Платформага йўл қурилиши бўйича давлат ва маҳаллий аҳамиятга молик барча дастурлар жойлаштирилади.
«Қурилиши ва таъмирланиши режалаштирилган йўлларнинг барчаси онлайн-харитада яққол кўриниб туради, яъни таъмирланаётган йўллар қандайдир „4К66“ каби тушунарсиз рақамлар билан эмас, балки шаҳар ва кўча номигача ушбу платформадан ва мобил телефондан кўриб туриш мумкин бўлади», — дейилади Адлия вазирлиги хабарида.
Шу хаританинг ўзида қурилиши ёки таъмирлашни амалга ошираётган ташкилот, сарфланаётган маблағ, бажарилган ишларнинг аҳволини бевосита кузатиб бориш имкони пайдо бўлади
Йўл жамғармаларининг барча тушумлари реал вақт режимида Платформада «онлайн-ҳисоблагич»да кўриниб туради.
«Масалан, автомобилингизни рўйхатдан ўтказганда йўл жамғармасига тўланган маблағ қаерга кетганлигини шу заҳоти билиб олса бўлади», — дея қайд этди Адлия вазирлиги.
Платформадан фойдаланган фуқаро бузилган йўллар акс этган фото ва видеохабарлар, шунингдек, йўлларда вужудга келган тезкор техник муаммолар ва йўл ҳаракатига тўсқинлик қилаётган омиллар ҳақидаги маълумотларни қолдиришлари мумкин.

Министерство юстиции подготовило проект постановления президента Узбекистана, направленный на обеспечение финансовой прозрачности в сфере автомобильных дорог. Он размещен для обсуждения на портале regulation.gov.uz, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минюста.
Документом запланирован запуск доступной для населения онлайн-платформы Shaffof yo’l и ее мобильного приложения.
На платформе будут собраны все государственные программы и программы местного значения по дорожному строительству.
«Все дороги, которые планируется построить и отремонтировать, будут четко отражены на онлайн-карте, т. е. ремонтируемые дороги не будут выделены непонятными цифрами, такими как „4K66“, а видны с этой платформы и мобильного телефона с названием городов и улиц», — говорится в сообщении Минюста.
На этой карте можно будет напрямую следить за работой организации, ведущей строительство или ремонт дорог, потраченными на объекты финансовыми средствами, а также наблюдать за статусом выполненных работ.
Все поступления в дорожные фонды будут отображаться на «онлайн-счетчике» платформы в режиме реального времени.
«Например, при регистрации своего автомобиля вы сразу можете узнать, куда поступили деньги, уплаченные в дорожный фонд», — отметили в Минюсте.
Граждане, используя платформу, смогут оставлять фото- и видеосообщения о разбитых дорогах, а также экстренных технических проблемах, возникших на дорогах и препятствующих безопасному движению.
Министерство юстиции призвало общественность принять активное участие в обсуждении проекта документа.