Пандемия билан боғлиқ мураккаб эпидемиологик вазиятда ишбилармонларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида кўп сонли тадбиркорларнинг илтимос ва мурожаатларини инобатга олиб, Республика махсус комиссияси умумий овқатланиш объектлари фаолияти учун белгиланган чекловларни юмшатиш масаласини муҳокама қилди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Шундай қилиб, 10 августдан эътиборан:
- умумий овқатланиш объектлари — ресторан, кафе, ошхона ва чойхоналарнинг ишчи ва ходимлари (саломатлиги бўйича қарши кўрсатма бўлган ходимлари бундан мустасно) коронавирусга қарши вакцинанинг (туридан қатъи назар) камида 2 та дозаси билан эмланганлиги тўғрисидаги сертификати бўлган тақдирда, уларга нисбатан соат 8:00 дан 20:00 гача ҳамда фақат очиқ ҳавода фаолият кўрсатиши билан боғлиқ карантин чекловлари татбиқ этилмайди.
- умумий овқатланиш объектларига коронавирусга қарши вакцина билан эмланганлиги тўғрисидаги QR-коди ёки сертификати мавжуд бўлган ташриф буюрувчиларни киритиш тавсия этилади (саломатлиги бўйича қарши кўрсатма бўлганлар бундан мустасно).
2021 йил 1 октябрдан бошлаб тадбиркорлик ва хизмат кўрсатиш субъектларининг ишчи ва ходимлари ҳамда якка тартибдаги тадбиркорлар (саломатлиги бўйича қарши кўрсатма бўлганлар бундан мустасно) коронавирусга қарши вакцинанинг (туридан қатъи назар) камида 2 та дозаси билан эмланганлиги тўғрисидаги сертификати бўлмаган тақдирда, уларнинг фаолият кўрсатиши вақтинчалик тўхтатилади, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 28 июндан бошлаб республика бўйлаб кўнгилочар объектлар — ресторан, тунги клублар, дискотека, караоке, бильярд заллари ва компьютер ўйинлари марказлари ҳамда умумий овқатланиш объектлари — кафе, ошхона, чойхоналарни ишлашига соат 8:00 дан 20:00 гача рухсат берилган эди. Чекловлар аниқ муддатга эмас, балки мамлакатда эпидемиологик вазиятнинг барқарорлашувига қадар киритилган эди.
Турли ҳисоб-китобларга кўра, мамлакат бўйлаб 2 миллиондан ортиқ киши ресторан соҳасида ишлайди, ёки умумий овқатланиш объектлари соҳаси билан иш фаолияти боғлиқ. Рестораторлар кўп сонли одамлар пулсиз қолаётганлиги ҳақида огоҳлантиришган эди.
3 август куни иш берувчилар вакцина олмаган ходимларини ишдан четлатиш ҳуқуқига эга бўлишлари тўғрисидаги қонун президент Шавкат Мирзиёев томонидан имзоланди. Бундан олдин 14 тоифадаги (савдо ва хизмат объектлари, спорт мактаблари, кўнгилочар объектлар ва дам олиш зоналари, ҳарбийлар, умумий овқатланиш объектлари ва бошқалар) 18 ёшдан катта бўлган аҳоли қатламини мажбурий эмлаш бўйича тартиб жорий қилинаётганлиги ҳақида ёзган эди (тўлиқ рўйхат). Тартибга кўра, улар 1 сентябрга қадар коронавирусга қарши вакцинанинг биринчи дозасини, 1 октябрга қадар иккинчи ва 1 ноябрга қадар учинчи дозасини олишлари керак. Саломатлик бўйича қарши кўрсатма бўлганлар бундан мустасно.

Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом обсудила вопрос ослабления карантинных ограничений в работе общепита, учитывая просьбы и призывы многих предпринимателей оказать всестороннюю поддержку бизнесу в сложной эпидемиологической ситуации, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Так, с 10 августа:
• в заведения общепита рекомендуется впускать посетителей, имеющих QR-код или сертификат о вакцинации против коронавируса (кроме сотрудников с противопоказаниями по здоровью).
С 1 октября 2021 года работа субъектов предпринимательства и обслуживания, а также индивидуальных предпринимателей будет временно приостановлена, если их сотрудники (кроме лиц, имеющих противопоказания по здоровью) не будут иметь сертификаты о вакцинации не менее чем 2 дозами вакцины от коронавируса (независимо от вида), говорится в сообщении.
Напомним, 28 июня спецкомиссия на неопределённый срок ограничила время работы всех развлекательных объектов по всей стране (рестораны, ночные клубы, караоке, бильярдные и компьютерные залы, пункты общественного питания — кафе, столовые и чайханы) с 8:00 до 20:00. Ограничения введены не на определённый срок (как это было ранее), а до стабилизации эпидемиологической ситуации в стране.
По разным оценкам в стране более двух млн человек работают в ресторанах, а также так или иначе связаны со сферой общепита. Рестораторы предупреждали, что огромное количество людей остается без денег. Предприниматель Зафар Хашимов заявил, что «эту ситуацию нужно срочно исправлять» и признался, что не понимает, почему именно кафе и рестораны сделали «козлами отпущения» в пандемию.
Президент Шавкат Мирзиёев 3 августа подписал закон, дающий работодателю право не допускать сотрудника к работе за отказ от профилактической вакцинации. До этого главный государственный санитарный врач определил 14 групп граждан, которые должны получить вакцину для выхода на работу. До 1 сентября они должны получить первую дозу вакцины против коронавирусной инфекции, до 1 октября — вторую дозу, до 1 ноября — третью дозу (кроме случаев противопоказаний по здоровью).