Миллий олимпия қўмитаси 5 август куни Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этадиган ўзбекистонлик спортчилар чиқишлари жадвалини эълон қилди (Тошкент вақти кўрсатилган).
13-куни 29 та медаллар жамланмаси ўйналади. Ўзбекистон номидан саккиз нафар спортчи мусобақаларда иштирок этади.
Жадвал. 13-кун
Спорт туриМусобақаИсм-шарифиЎтказиш вақти
Енгил атлетикабаландликка сакраш, саралашСветлана Радзивил
05:10
баландликка сакраш, саралашСафина Садуллаева
еттикураш, узунликка сакраш
Екатерина Воронина
05:40
еттикураш, найза улоқтириш
09:40
Замонавий бешкурашқиличбозлик, саралаш
Алисэ Фахрутдинова
09:00
Александр Савкин
12:30
Эркин кураш-86 кг, қўшимча бронза медили учун
Жавраил Шапиев — Стефан Рейхмут (Швейцария)07:20
-57 кг, қўшимча бронза медали учун
Ғуломжон Абдуллаев — Томас Гилман (АҚШ)
07:00
-74 кг, 1/8 финалБекзод Абдураҳмонов — Франклин Гомес (Пуэрто-Рико)
08:20
Кураш бўйича мусобақалар 1/8 финалдан бошланади. Финалга етиб борганлар «олтин» ва «кумуш» медаллар учун курашади, турнир жараёнида финалчига ютқазиб қўйган спортчига эса бронза медалини ютиб олиш учун қўшимча имконият берилади.
Хабар эълон қилинган вақтда Ўзбекистон иккита олтин ва битта бронза медали билан умумжамоа ҳисобида 30-ўринда бораётган эди.

Национальный олимпийский комитет опубликовал расписание выступлений представителей Узбекистана на летней Олимпиаде-2020 в Токио 5 августа (указано ташкентское время).
В 13-й будет разыгран 29 комплектов медалей. За Узбекистан выступят восемь спортсменов.
Расписание. День 13
Лёгкая атлетикапрыжок в высоту, квалификация
Светлана Радзивил
05:10
прыжок в высоту, квалификация
Сафина Садуллаева
семиборье, прыжки в длину
Екатерина Воронина
05:40
семиборье, метание копья
09:40
Современное пятиборьефехтование, квалификация
Алисэ Фахрутдинова
09:00
Александр Савкин
12:30
Вольная борьба
до 86 кг, утешительный бой
Жавраил Шапиев — Стефан Рейхмуц (Швейцария) — Артур Найфонов (ОКР)
07:20
до 57 кг, утешительный бой
Гуломжон Абдуллаев — Томас Гилман (США) — Ризо Атри (Иран)
до 74 кг, 1/8 финалаБекзод Абдурахмонов — Франклин Гомес (Пуэрто-Рико)
08:20
Соревнования по борьбе проводятся по системе выбывания, то есть в Токио они начинаются с 1/8 финала. Дошедшие до финала разыгрывают «золото» и «серебро», а те, кто уступил финалистам по ходу турнира, будут бороться в утешительном турнире за две бронзовые медали. Это достаточно причудливая, но годами проверенная схема, исключающая ситуации, когда два очень сильных борца встречаются в первом или втором круге, и один из них больше не имеет шанса бороться за медали.
На момент публикации Узбекистан занимает в турнирной таблице 30 место с двумя золотыми и одной бронзовой медалями.