Тез овқатланиш ресторанлари глобал тармоғи Burger King Ўзбекистон бозорига кирмоқда. Бу ҳақда Spot бир нечта манбаларига таяниб хабар бермоқда.
Ўзбекистондаги франшиза Burger King Uzbekistan бўлиб, унинг франчайзери Москва бўлади. Spot маълумотларига кўра, Тошкентда ООО Burgerhouse компанияси рўйхатга олинган, унинг устав фонди 1 млрд сўмга тенг. Шунингдек, ходимларни ишга олиш бошланган. Компания ушбу маълумотларни «Газета.uz»га ҳам тасдиқлади ва лицензион келишув бўйича музокаралар олиб борилаётганлигини маълум қилди.
Компаниянинг аниқлаштиришича, Тошкентда биринчи филиал шу йилнинг охиригача очилиши режалаштирилмоқда, лекин пандемия бунга таъсир ўтказиши мумкин.
Spot ёзишича, рестораннинг маъмурий-бошқарув персонали (директор ва менежерлар) учун ўқув машғулотлари Москвада бўлиб ўтади. Филиаллар қаерда жойлашиши бўйича маълумот ҳозирча ёпиқ.
Burger King аллақачон Ўзбекистонда ўзининг интеллектуал мулкини ҳимоя қилган (2014 йилда), лекин 17 май куни компания яна иккита товар белгисини рўйхатга олган. Ҳозирда улар кўриб чиқилмоқда.
Burger King 1954 йилда АҚШда ташкил топган. Гамбургерларга (асосан вопперлар) ихтисослашган тез овқатланиш ресторанлари тармоқлари орасида дунёда иккинчи ўринда туради.

Глобальная сеть ресторанов быстрого питания Burger King выходит на рынок Узбекистана. Об этом изданию Spot сообщили несколько независимых друг от друга источников.
По данным издания, Burger King Uzbekistan — франшиза. Франчайзер — Москва. Уже создано ООО Burgerhouse, зарегистрированное в Ташкенте 24 июня с уставным фондом в 1 млрд сумов, а также начался набор сотрудников. «Газете.uz» в компании подтвердили информацию и сообщили, что ведутся переговоры над подписанием лицензионного соглашения.
Первый филиал в Ташкенте планируется открыть до конца года, но ситуация с пандемией может внести коррективы, уточнили в компании.
Spot пишет, что обучение для административно-управленческого состава ресторана (директор и менеджеры) будет проходить в Москве. Информация по локациям пока закрытая.
Burger King уже давно защитил свою интеллектуальную собственность в Узбекистане (в 2014 году), но 17 мая компания подала на регистрацию ещё два товарных знака. Сейчас они находятся на этапе рассмотрения.
Burger King основана в 1954 году в США. Вторая по величине в мире сеть ресторанов быстрого питания, специализирующаяся на гамбургерах (главным образом, на вопперах).