Айрим ҳудудларда президент мактабларига кириш имтиҳонлари бошланди. ЎзА ахборот агентлиги ва Daryo нашри кириш имтиҳонлари ўтказилаётган жойлардан фотосуратларни эълон қилди.
Пандемия муносабати билан 2020/2021 ўқув йилига президент мактабларига қабул жорий йилга қолдирилган эди. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни ривожлантириш агентлиги директори Хилола Умарованинг ёзишича, 26, 27 ва 28 июль кунларига белгиланган имтиҳонлар очиқ ҳавода ва карантин чораларига риоя қилинган ҳолда ўтказилади.
Қаршида тест синовлари 26 июль куни «Насаф» стадионида бўлиб ўтди, дея хабар берди Daryo мухбири. 2880 нафар бола учун имтиҳонлар душанба куни 8:15 да бошланди. Жорий йилда ўқувчилар 5−10-синфларга қабул қилинади.
Ота-оналар имтиҳон топшириш вақтида фарзандларини кутмоқда.
Душанба куни «Навбаҳор Умид» стадионида ҳам 5 ва 6-синфлар учун қарийб 6000 ўқувчи имтиҳон топширди.
Блогер Исроил Тиллабоев ўзининг Telegram-каналида Фарғона ва Марғилондаги стадионларда минглаб болалар учун тест синовлари бўлиб ўтганини маълум қилди.
Фото: Исроил Тиллабоев / Telegram.
Қайд этиш жоизки, аввалроқ синоптиклар Эрон ҳудудларидан жуда иссиқ ҳаво кириб келиши ҳисобига 24−26 июль кунлари Ўзбекистонда юқори ҳарорат кузатилиши ҳақида хабар берган эди. Ушбу кунларда ҳаво ҳарорати иқлимий меъёрлардан +4…+6 даража юқори бўлиши, кундуз кунлари ҳаво ҳарорати +41…+44 даражагача, жанубда ва чўл ҳудудларида баъзи жойларда +45…+46 даражагача исиши айтилган эди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова «Газета.uz» илтимосига кўра вазиятга изоҳ берар экан, имтиҳонларни ушбу кунларда ўтказиш бош вазир Абдулла Арипов бошчилигида апрель ойида ўтказилган йиғилиш баённомасида кўзда тутилган. Кириш имтиҳонларининг бошқа кунларга кўчирилмаслигига эса имтиҳонларни қабул қилиб олувчи буюк британиялик мутахассисларнинг Ўзбекистонга келиши билан боғлиқ, дея қўшимча қилди болалар омбудсмани. Унинг сўзларига кўра, узоқ ҳудудлардан келган болаларнинг ота-оналари ҳам кириш имтиҳонлари саналарининг ўзгаришига қарши бўлган.
«Болалар кириш имтиҳонларини топширишлари учун тегишли шароитлар билан таъминланишлари керак, деб ҳисоблайман, — деди болалар омбудсмани. — Ҳақиқатдан ҳам, ФВВ, ССВ ҳамда Ўзгидромет аномал иссиқ кузатилиши, ҳарорат 46 даража ва ундан баланд бўлишини прогноз қилишган эди. Ҳарорат юқори бўлиши муносабати билан уйда бўлиш тавсия қилинган эди. Тасвирларда айрим болаларнинг ҳақиқатдан ҳам бош кийимсиз, маскаларда ўтиргани акс этган. Бундай ҳароратда қуёш нурлари тўғридан-тўғри тушадиган очиқ жойда бўлиш бола саломатлигига зарар етказиши мумкин».
Алия Юнусованинг сўзларига кўра, Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни ривожлантириш агентлиги директори Хилола Умаровага имтиҳон топшириш учун зарур шароитларни яратишга оид кўрсатмалар ва болалар саломатлиги учун ҳар қандай хавф-хатарлар бўйича огоҳлантиришлар берилди.

Вступительные экзамены в президентские школы прошли в некоторых регионах страны. Фотографии с места проведения испытания опубликовали информагентство УзА и интернет-издание Daryo.
В связи с пандемией поступление в президентские школы в 2020/2021 учебном году были перенесены на этот год. Экзамены, назначенные на 26, 27 и 28 июля, проходят на открытом воздухе с соблюдением карантинных мер, говорится в публикации директора Агентства развития президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете министров Хилолы Умаровой.
В Карши тестовые испытания 26 июля прошли на стадионе «Насаф», передаёт Daryo. Экзамены одновременно для 2880 детей начались в 8:15 утра. В текущем учебном году в Кашкадарьинской области ученики принимаются в 5−10-е классы.
Родители ждут детей во время сдачи экзаменов.
В понедельник ещё почти 6000 учащихся сдали экзамены в 5-й и 6-й классы на стадионе «Навбахор Умид» в Намангане.
Блогер Исроил Тиллабоев в своём Telegram-канале также сообщил, что тестовые испытания для тысяч детей прошли и на стадионах Ферганы и Маргилана. Он выразил обеспокоенность тем, что детям пришлось сидеть под солнцем.
Фото: Испроил Тиллабоев / Telegram.
Ранее синоптики сообщали об аномальной жаре, вызванной усилением выноса знойного воздуха с районов Ирана. 24−26 июля температура воздуха была выше климатической нормы на 4−6 градусов и повысилась до +41…+44 градусов, а по югу и пустынной зоне — до +45…+46 градусов. Рассылку SMS с просьбой соблюдать меры предосторожности осуществляло МЧС.
Уполномоченный по правам ребёнка Алия Юнусова на просьбу «Газеты.uz» прокомментировать ситуацию отметила, что проведение экзаменов в эти даты было предусмотрено апрельским протоколом собрания во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым. Вступительные испытания не стали переносить на другой день в связи с прибытием в Узбекистан специалистов из Великобритании, принимающих экзамены, добавила детский омбудсман. По её словам, родители детей, прибывшие из отдаленных регионов, также были против изменения даты вступительных испытаний.
«Считаю, что необходимо было обеспечить соответствующие условия для сдачи детьми вступительных экзаменов, — сказала детский омбудсман. — Действительно, МЧС, Минздрав, а также Гидрометцентр прогнозировали аномальную жару, повышение температуры до 46 и более градусов. Были предупреждения о нахождении дома в связи с повышением температуры. На снимках действительно некоторые дети без головного убора, в масках. Пребывание при такой температуре под открытыми прямыми лучами солнца может нанести вред здоровью ребенка».
По словам Алии Юнусовой, главе Агентства по развитию президентских, творческих и специализированных школ Хилоле Умаровой были даны замечания касательно необходимости создания условий для сдачи экзаменов и предупреждения каких-либо рисков для здоровья детей.