Исроилнинг NSO Group компаниясига тегишли дастурий таъминотдан дунёнинг турли бурчакларидаги ҳуқуқ ҳимоячилари ва журналистларни кузатиш учун бир нечта давлат ҳукуматлари ҳамда махсус хизматлари фойдаланишган. Бу ҳақда The Guardian томонидан 16 та медиа-ташкилоти билан ҳамкорликда олиб борилган суриштирув, «Pegasus лойиҳаси«да айтилган.
The Guardian хабарига кўра, NSO Pegasus жосуслик дастури iOS ва Android уяли телефонларига яширин жойлашиб олиб, улардан хабар, фотосурат ва электрон почта хабарларини олишга, қўнғироқларни ёзиб олишга ва микрофонларни яширинча фаоллаштиришга имкон берган.
Журналистлар ўз фуқароларини кузатадиган ва NSO Group мижозлари бўлган мамлакатлардан 50 минг телефон рақамлари рўйхатини олишган. Ушбу рўйхатни Парижда жойлашган Forbidden Stories журналистик нотижорат ташкилоти ва Amnesty International инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ташкилоти «Pegasus лойиҳаси» доирасида нашрларга тақдим этган.
«Рўйхатда телефон рақамининг бўлиши, қурилмада Pegasus ўрнатилганлиги ёки уни бузишга уринилганлигини исботламайди. Бироқ ОАВлар консорциуми ушбу маълумотлар NSO мижоз-давлатлари томонидан кузатиш мўлжалланган шахсларга ишора қилади, деб ҳисоблайди», — дейилади суриштирувда.
Журналистлардаги маълумотларга кўра, рўйхатда юзлаб компаниялар раҳбарлари, диний арбоблар, олимлар, нодавлат ташкилотлар ва касаба уюшма ходимлари ҳамда расмийлар, жумладан вазирлар, президентлар ва бош вазирларнинг мобил рақамлари мавжуд. Нашрлар яқин кунларда рақамлари рўйхатга киритилган одамларнинг кимлигини ошкор қилишни режалаштирмоқда.
Нашрлар рўйхатда дунёнинг турли мамлакатларидан бўлган 180 нафар журналистни, шу жумладан Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press ва Reuters каби етакчи оммавий ахборот воситаларининг мухбирлари, муҳаррирлари ва раҳбарларини аниқлашга муваффақ бўлдилар.
Журналистлар кузатилган мамлакатлар
Forbidden Stories инфографикаси.
Тарқалган маълумотларни таҳлил қилиб, журналистлар NSO мижозлари деб таҳмин қилинган ва тизимга рақамларни киритган камида 10 та давлатни аниқладилар: Озарбайжон, Баҳрайн, Қозоғистон, Марокаш, Руанда, Саудия Арабистони, Венгрия, Ҳиндистон ва Бирлашган Араб Амирликлари. Умуман олганда, рақамлар тўрт қитъадаги 45 дан ортиқ мамлакатларни қамраб олган.
Руанда, Марокаш, Ҳиндистон ва Венгрия рўйхатдаги шахсларнинг телефонларини бузиш учун Pegasus`дан фойдаланилганини рад этишди. Озарбайжон, Баҳрайн, Қозоғистон, Саудия Арабистони, Мексика ва Бирлашган Араб Амирликлари ҳукуматлари журналистларнинг сўровларига жавоб бермадилар.
NSO`нинг ўзи бир нечта баёнотларида мижозларининг фаолияти тўғрисида «тасдиқланмаган айбловларни» рад этди, аммо «[дастурий таъминотни] суиистеъмол қилиш бўйича барча ишончли даъволарни текширишда давом этишига» ваъда берди. Компания ошкор қилинмаган 40 мамлакатда ҳарбий, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва разведка идораларига дастурий таъминотни сотади ва жосуслик дастурларини сотишдан олдин мижозларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича репутациясини яхшилаб текширишини маълум қилди.
The Guardian нашрининг таъкидлашича, Исроил Мудофаа вазирлиги NSO ишини қатъий тартибга солади ва бошқа мамлакатлар томонидан унинг дастурий таъминотини сотиб олиш учун индивидуал экспорт лицензияларини тақдим этади. Аввалроқ, NSO мижозлар билан тузилган шартномалардан кўчирмаларни эълон қилган. Уларда компаниянинг технологиясидан фақат жиноий ва миллий хавфсизлик бўйича тергов учун фойдаланиши кераклиги айтилган.
«NSO мижозлари Pegasus`дан терроризм ёки жиноятчилик ҳаракатларини текширишда фойдаланмаган деб тахмин қилиш учун ҳеч қандай асос йўқ. ОАВлар консорциуми рўйхатда гумон остидаги жиноятчиларнинг рақамларини ҳам топди. Бироқ жиноятчиликка алоқаси бўлмаган одамларга тегишли кўплаб рақамларнинг борлиги, баъзи NSO мижозлари демократия тарафдорлари ва коррупция бўйича суриштирув ўтказаётган журналистлар, шунингдек сиёсий мухолифлар ва ҳукумат танқидчилари ортидан жосуслик қилиб, компания билан тузилган шартномаларни бузаётганилигини кўрсатмоқда», — деб ёзади The Guardian.
Pegasus телефонга қандай киради ва у нимага қодир?
Ҳужум усуллари: Pegasus телефонга WhatsApp ёки iMessage каби оммабоп иловларнинг заифликларидан фойдаланган ҳолда ёки қурилма эгаси ўтиши мумкин бўлган вирусли ҳавола орқали ўрнатилиши мумкин.
Дастур имкониятлари: СМС, электрон почта хабарларини чиқариш, WhatsApp чатларига кира олиш имконияти, фотосуратлар ва видео, контактлар рўйхати, микрофон ва камерани фаоллаштириш, қўнғироқларни ёзиб олиш, GPS маълумотлари ва тақвим.
«Pegasus лойиҳаси» ҳақида
«Pegasus лойиҳаси» — NSO Group ва унинг мижозлари фаолиятини ўрганувчи журналистик суриштирув. Компания кузатув технологиясини бутун дунё ҳукуматларига сотади. Унинг асосий маҳсулоти iOS ва Android қурилмалари учун мўлжалланган жосуслик Pegasus дастурий таъминоти ҳисобланади.
Парижда жойлашган Forbidden Stories журналистик нотижорат ташкилоти ва Amnesty International ташкилоти NSO мижозлари томонидан кузатилиш эҳтимоли бўлган 50 мингдан ортиқ телефон рақамлари рўйхатини қўлга киритишди. Рўйхат 2016 йилга тўғри келади. Рўйхат The Guardian ва бошқа 16 нашр, шу жумладан The Washington Post, Le Monde, Die Zeit ва Süddeutsche Zeitung`га тақдим этилган. Бир неча ой давомида 80 дан ортиқ журналистлар биргаликда Amnesty International хавфсизлик лабораториясининг техник кўмаги билан Forbidden Stories томонидан мувофиқлаштирилган суриштирув устида иш олиб боришди.

Программное обеспечение израильской компании NSO Group использовалось властями ряда стран и спецслужбами для слежки за правозащитниками и журналистами по всему миру. Об этом говорится в опубликованном The Guardian расследовании «Проект Pegasus», которым газета занималась совместно с 16 медиа-организациями.
Как пишет The Guardian, шпионская программа NSO Pegasus заражала мобильные телефоны на iOS и Android, позволяя извлекать из них сообщения, фотографии и электронные письма, записывать звонки и тайно активировать микрофоны.
В распоряжение журналистов попал список из 50 тысяч телефонных номеров из стран, которые ведут слежку за своими гражданами и являются клиентами NSO Group. Списком с изданиями в рамках «Проекта Pegasus» поделились парижская журналистская некоммерческая организация Forbidden Stories и правозащитная организация Amnesty International.
«Наличие номера телефона в списке не доказывает, что устройство было заражено Pegasus или подвергалось попытке взлома. Тем не менее, консорциум СМИ считает, что эти данные указывают на потенциальные цели слежки, определённые государствами-клиентами NSO», — говорится в расследовании.
По данным журналистов, в списке есть мобильные номера сотен руководителей компаний, религиозных деятелей, учёных, сотрудников ННО и профсоюзов, а также чиновников, включая министров, президентов и премьер-министров. Издания планируют раскрыть личности людей, чьи номера фигурируют в списке, в ближайшие дни.
Издания уже смогли идентифицировать в списке 180 журналистов со всего мира, включая репортёров, редакторов и руководителей таких ведущих СМИ, как Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press и Reuters.
Страны, где журналисты подверглись слежке
Инфографика Forbidden Stories.
С помощью анализа утекших данных журналисты выявили по меньшей мере 10 государств, которые предположительно являются клиентами NSO и вводили номера в систему: Азербайджан, Бахрейн, Казахстан, Марокко, Руанда, Саудовская Аравия, Венгрия, Индия и ОАЭ. Всего номера охватывают более 45 стран на четырёх континентах.
Руанда, Марокко, Индия и Венгрия отрицают использование Pegasus для взлома телефонов лиц, указанных в списке. Правительства Азербайджана, Бахрейна, Казахстана, Саудовской Аравии, Мексики и ОАЭ не ответили на запросы журналистов.
Сама NSO Group в нескольких заявлениях отвергла «неподтверждённые утверждения» о деятельности своих клиентов, но пообещала, что «продолжит расследование всех достоверных заявлений о неправомерном использовании [программного обеспечения] и примет соответствующие меры». Компания продаёт программное обеспечение военным и правоохранительным органам, а также спецслужбам в 40 неназванных странах и заявляет, что тщательно проверяет репутацию клиентов в области прав человека перед продажей шпионских программ.
The Guardian отмечает, что Министерство обороны Израиля строго регулирует работу NSO и предоставляет индивидуальные экспортные лицензии на покупку её ПО другими странами. Ранее NSO публиковала выдержки из контрактов с клиентами, в которых говорится, что они должны использовать технологии компании только для уголовных расследований и расследований в сфере национальной безопасности.
«Нет никаких оснований полагать, что клиенты NSO не использовали Pegasus при расследовании актов терроризма или преступлений. Консорциум СМИ также обнаружил в списке номера предполагаемых преступников. Однако многочисленные номера, принадлежащие людям, которые, казалось бы, не имеют отношения к преступности, свидетельствуют о том, что некоторые клиенты NSO нарушают контракты с компанией, шпионя за продемократическими активистами и журналистами, расследующими коррупцию, а также за политическими оппонентами и критиками правительства», — пишет The Guardian.
Как Pegasus проникает в телефон и что он может
Способы атаки: Pegasus можно установить на телефон с помощью уязвимостей в популярных приложениях, например WhatsApp или iMessage, либо через вредоносную ссылку, по которой может перейти владелец устройства.
Возможности программы: извлечение SMS, электронных писем, доступ к чатам в WhatsApp, фото и видео, контактной книге, активация микрофона и камеры, запись звонков, данные GPS и календарь.
О «Проекте Pegasus»
«Проект Pegasus» — это совместное журналистское расследование деятельности NSO Group и её клиентов. Компания продаёт технологии наблюдения правительствам по всему миру. Её флагманский продукт — шпионское ПО Pegasus, предназначенное для устройств на iOS и Android.
Парижская журналистская некоммерческая организация Forbidden Stories и правозащитная организация Amnesty International получили доступ к списку из более чем 50 тысяч телефонных номеров — потенциальных целей слежки клиентами NSO. Список датируется 2016 годом. Доступ к списку был предоставлен The Guardian и ещё 16 изданиям, в том числе The Washington Post, Le Monde, Die Zeit и Süddeutsche Zeitung. Более 80 журналистов на протяжении нескольких месяцев совместно работали над расследованием, которое координировалось Forbidden Stories при технической поддержке лаборатории безопасности Amnesty International.