Афғонистон президенти Ашраф Ғани 16 июль куни Тошкентда бўлиб ўтган Марказий ва Жанубий Осиё бўйича анжуманда мамлакатдаги вазият тўғрисида сўзлаб берди.
«Биз можарони „Толибон“ ҳаракати билан сиёсий алоқалар орқали ҳал қилишга интилмоқдамиз, бу бизнинг миллий устувор мақсадимиз. Бундан ташқари, биз давлатимиз бутун, демократик, тинч бўлиши учун ишлаймиз. Биз ҳақиқий демократия ҳақида гапирамиз», — дея таъкидлади Ашраф Ғани.
У шундай деб қўшимча қилди: «Биз „Толибон“ билан музокаралар олиб бориш ва уларга ён босмаслик учун барча чоралардан фойдаланяпмиз».
Мамлакат президентининг сўзларига кўра, аҳоли афғон қуролли кучларини қўллаб-қувватламоқда ва ҳукумат сафларига кўнгиллиларни ёллаш ҳозирда ўсиб бормоқда, бироқ қийинчиликлар ҳам йўқ эмас. Бу биринчи навбатда коронавируснинг учинчи тўлқинидир.
Бундан ташқари, Ашраф Ғанининг сўзларига кўра, АҚШ сиёсий қарорлар доирасида ҳаракатланмоқда. Улар ўз ҳарбий базаларини кўчиришди ва 5000 дан зиёд маҳбуслар ва 50 нафар йирик наркосавдогарлар халқаро талаб асосида қўйиб юборилди, деди Афғонистон президенти.
«Буларнинг барчаси одамларимизни қочқинларга айлантирди, улар тинчроқ ҳаёт кечириш учун хавфсиз шаҳарларга қочишга ҳаракат қилмоқдалар. „Толибон“ таклиф қилган ягона танлов — улар томонга ўтиш ёки таслим бўлиш», — деди Ашраф Ғани.
Унинг қўшимча қилишича, ҳозирда мамлакатга Покистондан кўп миқдорда «жиҳодчи жангарилар»нинг кириб келиши кузатилмоқда. Афғонистон президентининг сўзларига кўра, улар тўғридан-тўғри трансмиллий террористик ташкилотлар билан боғлиқ.
«Бундан ташқари, биз халқаро кузатувчилар орасида консенсус ҳолатига гувоҳ бўлмоқдамиз, улар қўллаб-қувватлаш учун ҳеч қандай қадам ташламадилар», — деди Ашраф Ғани.
Ҳозирда ҳукуматнинг эътибори, Афғонистон президентининг сўзларига кўра, тўлиқ мавжуд зиддиятларга қаратилган. Давлат раҳбари Афғонистоннинг «Толибон» билан юзма-юз тўқнашувга тайёрлигини таъкидлаб, ҳаракатни ҳамкорликка чақирди.

Президент Афганистана Ашраф Гани на конференции по Центральной и Южной Азии в Ташкенте 16 июля рассказал о ситуации в стране.
«Мы стремимся к урегулированию конфликта через политическое взаимодействие с движением „Талибан“, это наш национальный приоритет. Кроме того, мы будем работать, чтобы государство стало единым, демократическим, мирным. Мы говорим о настоящей демократии», — подчеркнул Ашраф Гани.
Он добавил: «Мы постараемся использовать все меры для того, чтобы провести переговоры с „Талибан“ и не уступить им».
По словам президента страны, афганские вооруженные силы поддерживаются населением, и найм добровольцев в ряды правительственной сейчас на подъеме, однако есть и сложности. В первую очередь, это третья волна коронавируса.
Кроме того, по словам Ашрафа Гани, США действуют в рамках политических решений. Они передислоцировали свою военную базу, и более 5000 заключенных и 50 крупнейших наркоторговцев были выпущены по международному запросу, рассказал президент Афганистана.
«Все это превратило наших людей в беженцев, они старались сбежать в безопасные города, чтобы безопасно жить. Это единственный выбор, который предложил „Талибан“ — перейти на их сторону или сдаться», — сказал Ашраф Гани.
Он добавил, что сейчас в стране наблюдают большое количество «джихадистских боевиков», которые переправляются из Пакистана. По словам президента Афганистана, они напрямую связаны с транснациональными террористическими организациями.
«Кроме того, мы наблюдаем консенсус среди международных наблюдателей, но они не приняли никаких шагов, чтобы обеспечить поддержку», — отметил Ашраф Гани.
Сейчас внимание правительства, по словам президента Афганистана, полностью сконцентрировано на действующих противостояниях. Глава государства подчеркнул, что Афганистан готов лицом к лицу столкнуться с «Талибаном», и призвал движение к сотрудничеству.