Америка Қўшма Штатларининг Афғонистондаги ҳарбий миссияси 31 август куни якунланади. Бу ҳақда АҚШ президенти Жо Байден 8 июль куни Оқ уйдаги чиқишида маълум қилди.
У Америка ҳарбийларини Афғонистондан олиб чиқиш бўйича ўз қарорини ҳимоя қилиб, АҚШ мамлакатга ҳарбий контингент киритишдан кўзланган мақсадга эришганлигини таъкидлади: 2001 йил 11 сентябрь куни Нью-Йоркка ҳужум уюштирган «Ал-Қоида» террористик ташкилотининг раҳнамосини йўқ қилиш ва келажакда бундай ҳужумларнинг олдини олиш.
«Биз ушбу мақсладларга эришдик, шунинг учун ҳам кетдик. Биз Афғонистонга миллат қуриш учун келмадик, ўз келажагини аниқлаш ва ўз мамлакатини қандай бошқариш бўйича қарор чиқариш фақат афғон халқининг ҳуқуқи ва масъулиятидир», — деди Жо Байден.
Оқ уй раҳбари АҚШ НАТОдаги ҳамкорлари билан биргаликда Афғонистоннинг мудофаа ва хавфсизлик бўйича миллий кучларининг деярли 300 минг нафар ҳарбий хизматчиларини ўқитиб, қурол-аслаҳа билан таъминлаганлигини таъкидлади. Шунингдек, ғарб ҳарбий контингенти сўнгги 20 йилда яна 100 минг нафар ҳарбийларни тайёрлаган.
«Биз афғон ҳамкорларимизни машғулот ва қуролланиш учун барча воситалар билан таъминладик. Уларга илғор қуролларни тақдим этдик. Ва уларни молиялаштиришда ва техника етказишда давом этамиз. Улар ўзининг ҳарбий ҳаво кучларини қўллаб-қувватлай олишлари учун имконият яратамиз», — дея таъкидлади АҚШ президенти.
У АҚШ давлат котиби Энтони Блинкен ва АҚШнинг Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича махсус вакили Залмай Халилзоддан можарони музокаралар йўли билан ҳал қилишни қўллаб-қувватлаш учун Афғонистондаги томонлар, шунингдек, минтақавий ва халқаро манфаатдор томонлар билан «фаол ишлашни» сўраганлиги ҳақида айтиб берди.
«Минтақадаги мамлакатлар можаронинг тинч йўл билан ҳал қилинишида муҳим роль ўйнашлари керак. Биз улар билан ишлаймиз ва улар ҳам ўз ҳаракатларини фаоллаштиришлари керак», — дея қайд этди Жо Байден.
Америка раҳбари АҚШ ўз ҳарбийлари билан ишлаган афғон фуқаролари бўйича масъулиятни ўз бўйнига олишини таъкидлади. У ушбу афғон фуқароларининг АҚШга кириши учун махсус иммиграцион визаларни (SIV) расмийлаштириш муддати қисқартирилганлигини қўшимча қилди. Бундан ташқари, июль ойидан бошлаб АҚШ SIV визасига ариза топширган афғонистонликлар ва уларнинг оилаларини хавфсизроқ жойга кўчириш бўйича рейсларни амалга оширишни бошлайди. Байден ушбу афғонистонликлар айнан қайси мамлакатларга кўчирилиши ҳақида маълумот бермади. Олдинроқ Bloomberg АҚШ Ўзбекистон, Қозоғистон ва Тожикистон мамлакатларидан Америка ҳарбийлари билан ишлаган 9000 нафар афғонистонликларни вақтинча қабул қилишни сўраганлиги ҳақида хабар берган эди.
Оқ уй раҳбари Афғонистон ҳудудида АҚШ қўшинларининг жойлашувини нима учун чўздирмаганлигига изоҳ бериб, «яна бир йиллик ҳарбий ҳаракатлар — ечим эмас, балки у ерда номаълум муддатга қолиш учун восита» дея таъкидлади. У 2020 йил Дохада тинчлик шартномаси имзолангандан кейин толиблар Америка қўшинларига йирик ҳужумлар уюштиришни тўхтатганлигини, унинг бузилиши ҳужумлар яна такрорланишига олиб келишини қўшимча қилди.
«Мен бошқача натижа бўлишини билмасдан туриб Афғонистонга америкаликларнинг яна бир авлодини уруш учун юбормайман. Америка Қўшма Штатлари 20 йил олдинги дунёда тузилган сиёсатга боғлиқ бўлиб қола олмайди», — деди Жо Байден.
Ўз навбатида, у АҚШнинг мамлакатни ва унинг манфаатларини «Афғонистондан чиқаётган ёки келаётган ҳар қандай янги террористик хавфдан» ҳимоя қилиш имкониятлари борлигини таъкидлади.
АҚШ раҳбари ўз чиқишидан сўнг журналистларнинг Афғонистондаги вазиятга оид саволларига жавоб берди. «„Толибонга“ ишонасизми?» деган саволга Жо Байден: «Йўқ» деб жавоб берди. Шунингдек, у «Толибон» Афғонистонни босиб олишига ишонмаслигини, чунки 75 минг толибларга қарши афғон армиясида 300 минг яхши таъминланган ҳарбийлар борлигини таъкидлади.
«„Толибонга“ ишонаманми? Йўқ. Лекин мен яхшироқ ўргатилган, яхшироқ қуролланган ва уруш олиб бориш нуқтайи назаридан малакалироқ бўлган афғон ҳарбий кучларига ишонаман», — дея жавоб берди Оқ уй раҳбари.
Шунингдек, АҚШ президенти афғон ҳукумати ва раҳбарияти ўзини қулашининг олдини олиш учун бирлашиши кераклигини таъкидлади. «Гап уларнинг бирдамликка кела олишида. Гап уларнинг имкониятида эмас. Уларнинг имкониятлари бор. Кучлари бор. Техникаси бор», — деди Жо Байден.
«Афғонистонда тинчлик ва хавфсизликка эришишнинг ягона йўли — бу „Толибон“ билан modus vivendi`ни (ҳаёт тарзи — таҳр.) аниқлаш ва қандай қилиб тинчлик ўрнатиш бўйича хулосага келиш», — деди Байден. У Афғонистонда бутун мамлакатни бошқарадиган ягон ҳукумат бўлишининг имконияти жуда кичкина эканлигини қўшимча қилди.
Оқ уй раҳбари «Афғонистон халқи қандай ҳукуматни хоҳлашини ўзи ҳал қилиши керак, биз уларга қайси ҳукуматни танлашни кўрсатмаслигимиз керак», деб қайтарди.
«Ҳеч қайси давлат Афғонистонни бирлаштира олмаган, ҳеч қайси давлат. Империялар у ерга келиб бу ишни уддаламаган», — деди Жо Байден, мамлакатнинг 19-асрда Британия империяси томонидан оккупация қилингани ва 1979−1989 йилларда Совет иттифоқининг ҳаракатларини назарда тутиб.

Военная миссия Соединённых Штатов в Афганистане завершится 31 августа. Об этом сообщил президент США Джо Байден в своём выступлении в Белом доме 8 июля.
Он выступил в защиту своего решения вывести американские войска из Афганистана, подчеркнув, что США достигли изначальных целей в стране: ликвидировать Усаму бен Ладена — главу террористической организации «Аль-Каида», виновной в нападении на Нью-Йорк 11 сентября 2001 года, и предотвратить подобные атаки в будущем.
«Мы достигли этих целей, вот почему мы ушли. Мы пришли в Афганистан не для строительства нации, это право и ответственность только афганского народа — решать своё будущее и то, как он хочет управлять своей страной», — сказал Джо Байден.
Глава Белого дома отметил, что США совместно с партнёрами по НАТО обучили и экипировали почти 300 тысяч нынешних военнослужащих Афганских национальных сил обороны и безопасности, а также ещё сотни тысяч военных за последние два десятилетия.
«Мы обеспечили афганских партнёров всеми средствами для тренировки и снаряжения. Мы предоставили передовое вооружение. И мы продолжим предоставлять финансирование и технику. Мы позаботимся, чтобы у них была возможность поддерживать свои военно-воздушные силы», — заявил президент США.
Он рассказал, что попросил госсекретаря США Энтони Блинкена и специального представителя США по примирению в Афганистане Залмая Халилзада «активно работать» со сторонами в Афганистане, а также с региональными и международными заинтересованными игроками, чтобы поддерживать урегулирование конфликта путём переговоров.
«Страны региона должны сыграть важную роль в поддержке мирного урегулирования. Мы будем работать с ними, и они тоже должны активизировать свои усилия», — подчеркнул Джо Байден.
Американский лидер также заверил, что США берут на себя ответственность за афганских граждан, которые работали с военными Соединённых Штатов. Он добавил, что США значительно сократили сроки оформления специальных иммиграционных виз (SIV) для их въезда в страну. Кроме того, с июля США начнут выполнять рейсы по дислокации соискателей SIV из Афганистана и их семей, ожидающих обработки виз, в безопасные места. Он не уточнил, в какие именно страны они будут временно перевозиться. Ранее Bloomberg сообщал, что США обратились к Узбекистану, Казахстану и Таджикистану с просьбой временно принять около 9000 афганцев, работавших с американскими военными.
Глава Белого дома объяснил, что не стал продлевать пребывание войск США на афганской территории, потому что «ещё один год боевых действий — это не решение, а средство для того, чтобы оставаться там на неопределённый срок». Он добавил, что талибы прекратили крупные нападения на американские войска после заключения мирного соглашения в Дохе в 2020 году, и его нарушение привело бы к возобновлению атак.
«У нас уже есть военнослужащие, родители которых воевали в Афганистане 20 лет назад. <...> Я не отправлю ещё одно поколение американцев на войну в Афганистане без разумного ожидания того, что может быть достигнут иной результат. Соединённые Штаты не могут позволить себе оставаться связанными с политикой, созданной в том мире, каким он был 20 лет назад», — подчеркнул Джо Байден.
При этом, он отметил, что у США есть возможности защитить страну и её интересы «от любого нового террористического вызова, возникающего или исходящего из Афганистана».
После выступления глава США ответил на вопросы журналистов касательно ситуации в Афганистане. На вопрос «Доверяете ли вы „Талибану“?» Джо Байден заявил: «Нет». Он также сказал, что не верит в захват Афганистана «Талибаном», потому что у афганской армии есть 300 тысяч хорошо оснащённых военных против 75 тысяч талибов.
«Доверяю ли я „Талибану“? Нет. Но я доверяю способности афганских вооружённых сил, которые лучше обучены, лучше оснащены и более компетентны с точки зрения ведения войны», — ответил глава Белого дома.
Американский лидер также высказал мнение, что афганское правительство и руководство должны объединиться, чтобы предотвратить своё падение. «Вопрос в том, придут ли они к некой сплочённости? Вопрос не в том, есть ли у них возможности. У них есть возможности. У них есть силы. У них есть техника», — заявил Джо Байден.
«Единственный способ достичь мира и безопасности в Афганистане — это определить modus vivendi (образ жизни — ред.) с „Талибаном“ и прийти к выводу о том, каким образом можно заключить мир», — сказал Байден, добавив, что «шанс того, что в Афганистане будет единое правительство, которое будет контролировать всю страну, очень маловероятен».
Глава Белого дома вновь повторил, что «народ Афганистана должен решать, какое правительство он хочет, а не мы должны навязывать ему правительство».
«Ни одна нация никогда не могла объединить Афганистан, ни одна нация. Империи приходили туда и не смогли сделать этого», — подчеркнул Джо Байден, имея в виду оккупацию страны Британской империей в 19-м веке и попытки Советского союза в 1979—1989 годах.