ДХХ ва ИИБ ходимлари томонидан Самарқанд вилояти, Иштихон туманида Суриядаги террористик гуруҳлар жангариларига қўшилишга уринганликда гумон қилинган бир гуруҳ шахслар қўлга олинди, дея хабар бермоқда вилоят ИИБ ахборот хизмати.
«Ҳибсга олинган шахслар интернет тармоғи орқали террорчи ташкилотлар ғоялари таъсирида Туркия давлати орқали Суриядаги жанговор ҳаракатларда иштирок этиш мақсадида, кетишга тайёргарлик кўраётган бўлган», — дейилади хабарда.
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан тезкор-суриштирув тадбирлари олиб борилмоқда.
Аввалроқ, Самарқандда террористик гуруҳлар сафига қўшилмоқчи бўлган 14 киши ушлангани ҳақида хабар берилган эди.

Сотрудники Управления внутренних дел и Службы государственной безопасности по Самаркандской области задержали в Иштыханском районе группу лиц, подозреваемых в попытке примкнуть к боевикам террористических группировок в Сирии, сообщила пресс-служба областного УВД.
В ходе оперативных мероприятий установлено, что задержанные через социальные сети попали под влияние террористических организаций и собирались отправиться в Сирию через Турцию, говорится в сообщении.
Возбуждено уголовное дело, ведутся следственные действия.
В начале июня сообщалось о задержании в Самарканде 14 человек, которые также подозревались в попытке примкнуть к боевикам в Сирии.