Spot маълумотларига кўра, ўтган ой бошидан Hydrolife Bottlers, Coca-Cola, Family Group ва бошқалар вазирлик ва идораларга жамоавий мактуб ёзиб, унда маркировка бўйича тажриба лойиҳасини амалга ошириш имконсиз эканлигини қайд этишган. Шу кунларда мурожаат ижтимоий тармоқлар ва ОАВда тарқалди.
Нашр компанияларнинг қуйидаги асосий далилларини санаб ўтди:
• соҳа ҳаттоки мавсумлар оралиғида ҳам истеъмолчилар талабини қондира олгани йўқ, лойиҳани эса ёзги масумда ишга тушириш режалаштирилган. Бу корхоналарда рақамли маркировка тизимини ўрнатиш ва ишга тушириш жараёнида сезиларли зарар келтиради. Линиялар ёзги мавсумда 100 фоиз қувват билан ишлайди ва уни қисқа муддатга тўхтатиш ҳам имконсиз;
• ҳозирда савдо нуқталарида маркировкани ўқиш тизимлари мавжуд эмас. Россия тажрибаси шуни кўрсатмоқдаки, савдо ва ишлаб чиқаришдаги тизимларни бир хиллаштириш (унификация) жараёнида қийинчиликлар юзага келиши мумкин, чунки савдо нуқталарига ўрнатилган сканерлар таснифи ишлаб чиқаришга ўрнатилган рақамли маркировка турига мос келиши керак;
• тажриба лойиҳаси учун ускуналар ишлаб чиқарувчилар ҳисобидан сотиб олиниши керак, бироқ барча ишлаб чиқарувчиларга ускуналар учун бир марталик харажат асоссиз даражада қиммат. Аниқроғи, мазкур харажатлар 2021 йилги бюджетга киритилмаган. Катта эҳтимолга кўра, синов лойиҳаси ичимликлар саноати учун омадсизлик келтиради ва саноат ускуналар қиймати тўлаб берилган тақдирда ҳам асоссиз йўқотишларни келтириб чиқаради;
• дунёда алкоголсиз ичимликлар саноати учун рақамли маркировка муваффақиятли жорий этилган бирорта ҳам мисол йўқ.
Spotнинг мактубга таяниб ёзишича, сув ва ичимликлар тоифасига нисбатан маркировка иқтисодий жиҳатдан мақсадга мувофиқ эмас, чунки маҳсулотнинг чакана нархи паст (алкогол ва тамаки маҳсулотларига қараганда), контрафакт (сохталаштириш) ҳолатлари эса статистик хатолик даражасида.
Ишлаб чиқарувчилар тизим мавжуд контрафакт муаммосини ҳал қилишга ёрдам бермаслиги, чунки бундай маҳсулотлар расмий савдо нуқталари орқали сотилмаслигини таъкидламоқда. Маркировкани жорий этиш маҳсулотнинг сезиларли даражада қимматлашишига, бу эса якунда талабнинг пасайишига ва биз бюджетга тўлаётган солиқлар миқдорининг камайишига олиб келиши мумкин, дейилади мактубда.
Компаниялар Саудия Арабистони ва Россияда алкоголсиз ичимликларни маркировкалашга уриниш муваффақиятсиз якунланганига эътибор қаратиб, шу муносабат билан синов лойиҳасини тўхтатишни таклиф қилишди.
ДСҚ муносабати
Давлат солиқ қўмитаси сув ва алкоголсиз салқин ичимликлар ишлаб чиқарувчиларнинг хавотирларини тўғри қабул қилишини қайд этди. Шу билан бирга, ДСҚ тажриба лойиҳаси тугагандан кейингина, унинг самарадорлиги тўғрисида асосли далиллар ва хулосалар шаклланиши мумкин деб ҳисобламоқда.
Қўмита ишлаб чиқарувчилар учун тажриба лойиҳасида ихтиёрий иштирок этиш ягона тўғри ечим деб ҳисоблашини маълум қилди. Унинг доирасида улар маркировкалаш ускуналари билан бепул жиҳозланади ва ходимларини ўқитиш ташкил этилади.
«Бу, ўз навбатида, 2022 йилнинг баҳорида режалаштирилган мажбурий рақамли маркалаш санасига ўз вақтида ва ортиқча қийинчиликларсиз тайёргарлик кўриш имконини беради. Қувватларни қайта жиҳозлаш жорий йилнинг куз ойи ўрталарига — сув ва алкоголсиз салқин ичимликларга бўлган талабнинг пасайиш мавсумига режалаштирилган», — дейилади хабарда.
ДСҚ 10 йилдан кўпроқ вақт олдин алкоголсиз ичимликлар маркировкасини бошлаган мамлакатларга мисоллар келтирди. Масалан, Белорусия (2005 йилдан АС БДБ тизими) Аргентина (2011 йилдан бери TRAFIP тизими), Бразилия (2008 йилдан бери SICOBE тизими), Арманистон (Vero code тизими 2013 йилдан) ва бошқа мамлакатлар тажрибаси.
Бундан ташқари, Россияда қадоқланган сувни маркировкалаш бўйича тажриба муваффақиятли якунланганди, шу муносабат билан минерал сувни 2021 йил 1 декабрдан бошлаб ва бошқа барча шиша (қадоқланган) сувларни 2022 йил 1 мартдан бошлаб мажбурий маркировкалаш тўғрисида қарор қабул қилинди, дея қайд этди қўмита.
«МДҲ давлатлари орасида Ўзбекистонда биринчи бўлиб пиво маркировкаси муваффақиятли йўлга қўйганлиги республикамизда лойиҳанинг самарадорлигига алоҳида ишонч беради. Пиво ва алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқаришда ишлатиладиган идишлар бир хил эканлигини ҳисобга олсак (ПЭТ идишлар, шиша бутилкалар ва идишлар), пиво мисолида алкоголсиз ичимликларни маркировкалаш бўйича технологик ечимлар амалиётга татбиқ этишга тўлиқ тайёрлигини кўрсатади», — дейилади хабарда.
ДСҚ, шунингдек, ишлаб чиқарувчилар 4 июнь куни мурожаат этгани ва бугунги кунда ўтказилган музокаралар ҳамда лойиҳада иштирок этишнинг афзалликлари ҳақида тушунтиришлар берилганидан кейин йирик ишлаб чиқарувчилар (шу жумладан мурожаатномада кўрсатилган корхоналар) билан тажриба синов лойиҳасида иштирок этиш бўйича шартномалар имзоланганини маълум қилди.
Давлат солиқ қўмитаси барча сув ва алкоголсиз салқин ичимликлар ишлаб чиқарувчиларини солиқ маъмуриятчилигидаги ислоҳотлар самарадорлигини «қоралаш» учун вақт ва куч сарфламасликка, балки давлат солиқ идоралари билан биргаликда маркировкалаш жараёнига босқичма-босқич ва эрта тайёргарликни бошлашга чақирди.

По данным Spot, в начале прошлого месяца Hydrolife Bottlers, Coca-Cola, Family Group и другие написали коллективное письмо ведомствам и министерствам, в котором называют проведение пилотного проекта по маркировке невозможным. На днях обращение распространилось в социальных сетях и СМИ.
Издание перечислило основные аргументы бизнеса:
- отрасль не покрывает потребительский спрос даже в межсезонье, а поскольку пилот запланирован на летний сезон, то она понесет значительные убытки уже во время процесса установки и внедрения системы цифровой маркировки на предприятиях. В летний сезон линии загружены на 100%, и остановка линий даже на короткое время невозможна;
- сейчас в точках торговли нет системы для распознавания маркировки. Российский опыт показывает, что могут возникнуть трудности при унификации систем в торговле и на производстве, так как спецификация сканеров, установленных в торговых точках, должна соответствовать виду цифровой маркировки, установленной на производстве;
- оборудование для пилота должно быть закуплено за счет производителей напитков, однако единоразовые затраты на оборудование для всех производителей неоправданно дороги. Более того, эти расходы не включены в бюджеты на 2021 год. Существует высокая вероятность того, что пилотный проект для индустрии напитков потерпит неудачу, и индустрия понесет неоправданные убытки даже в том случае, если стоимость оборудования будет возмещена;
- нет примеров успешного внедрения цифровой маркировки для индустрии безалкогольных напитков в мире.
Как пишет Spot со ссылкой на письмо, в отношении категории воды и напитков маркировка вообще экономически нецелесообразна, так как стоимость единицы продукции низкая (в сравнении с алкогольной и табачной продукцией), а уровень контрафакта — в рамках статистической погрешности.
Производители считают, что система не поможет решить проблему существующего контрафакта, так как данная продукция не продается через официальные точки торговли. Введение маркировки повлечет за собой значительное удорожание продукта, что приведет в конечном итоге к снижению спроса и уменьшению суммы налогов, которые производители платят в бюджет, следует из письма.
Компании также указали на то, что попытки маркировать безалкогольные напитки в Саудовской Аравии и России провалились, в связи с чем предлагали приостановить пилот.
Реакция ГНК
Государственный налоговый комитет отметил, что полностью разделяет обеспокоенность производителей прохладительных напитков и воды. При этом ГНК считает, что обоснованные доводы и заключения об эффективности реализации проекта можно будет сформировать лишь после завершения пилотного проекта.
В комитете указали, что единственно правильным решением для производителей является их добровольное участие в эксперименте, в рамках которого они будут бесплатно оснащены маркировочным оборудованием, а также будет организовано обучение их персонала.
«Это в свою очередь позволит своевременно и безболезненно подготовиться к дате обязательной цифровой маркировки весной 2022 года, тем более, что дооснащение их мощностей запланировано на середину осени нынешнего года — период, когда наблюдается сезонный спад спроса на прохладительные напитки и воду», — говорится в сообщении.
ГНК привёл пример стран, первыми начавшие маркировку прохладительных напитков более 10 лет назад, что позволило им сформировать конкурентную и прозрачную бизнес-среду. Например, опыт Беларуси (система АС БДБ с 2005 года), Аргентины (система TRAFIP с 2011 года), Бразилии (система SICOBE с 2008 года), Армении (система Vero code с 2013 года) и других стран.
Кроме того, успешно завершен эксперимент по маркировке упакованной воды в России, в связи с чем принято решение обязательной маркировки минеральной воды с 1 декабря 2021 года, а для всех остальных видов бутилированной воды — с 1 марта 2022 года, отметили в комитете.
«Отдельную уверенность в эффективности реализации проекта в республике придает тот факт, что Узбекистан первой из стран СНГ смог обеспечить запуск маркировки пивной продукции. Учитывая, что тара используемая при выпуске пива и прохладительных напитков идентична (ПЭТ-бутылки, жестяные банки), технологические решения по маркировке прохладительных напитков полностью готовы к внедрению», — говорится в сообщении.
ГНК также уточнило, что обращение производителей датировалось 4 июня и на сегодняшний день, после проведения переговоров и предоставления разъяснений по всем преимуществам участия в эксперименте, с крупными производителями (в том числе указанными в обращении) подписаны договоры на участие в пилотном проекте.
Государственный налоговый комитет призвал всех производителей прохладительных напитков и воды «не тратить время и силы на старания очернить эффективность проводимых реформ в налоговом администрировании», а совместно с налоговыми органами приступить к поэтапной и досрочной подготовке к процессу маркирования.