БМТ Тараққиёт Дастури ва Глобал экология жамғармаси кўмагида ҳамда «Атмосферага зарарли моддаларни кам чиқарувчи автотранспорт воситаларига инвестициялар жалб қилишни жадаллаштириш» дастури доирасида Тошкент шаҳри учун электробуслар сотиб олинади, дея хабар бермоқдаТранспорт вазирлиги матбуот хизмати.
30 июнь куни пойтахтда лойиҳани баҳолаш қўмитасининг манфаатдор вазирлик ва идоралар масъул ходимлари иштирокида йиғилиши бўлиб ўтди.
Ушбу лойиҳа Тошкент шаҳри мисолида шаҳар жамоат транспортида электротранспортдан жадал равишда фойдаланишни жорий этиш йўли билан атроф — муҳит сифатини яхшилашга йўналтирилган бўлиб, ушбу тажриба Ўзбекистоннинг бошқа шаҳарларида ҳам жорий этилиши мумкин.
Лойиҳа доирасида Тошкент шаҳри жамоат транспорти учун электробусларни харид қилиш ҳамда пилот лойиҳа тариқасида шаҳарда «яшил транспорт йўлагини» жорий этиш режалаштирилган. Олти йил муддатга мўлжалланган лойиҳага донорлар БМТ Тараққиёт дастури ва Глобал экология жамғармаси томонидан 3,9 млн доллар маблағ ажратилиши кўзда тутилган.
Лойиҳа Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Транспорт вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Тошшаҳартрансхизмат" АЖ ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Ўтган йилнинг октябрь ойида Транспорт вазирлиги Тошкент шаҳрида 300 дона электробус сотиб олиниши ҳақида ҳукумат қарори лойиҳасини муҳокама учун эълон қилган эди. 3 йил давомида харид қилинадиган транспортларнинг умумий қиймати 1 трлн сўм атрофида бўлиши кўзда тутилган эди.

При поддержке Программы развития ООН (ПРООН) и Глобального экологического фонда (ГЭФ) для Ташкента будут закуплены электробусы в рамках программы по привлечению инвестиций в автотранспорт с низким уровнем выбросов, сообщила пресс-служба Министерства транспорта.
30 июня в столице состоялось заседание комитета по оценке проектов с участием официальных лиц профильных министерств и ведомств.
Шестилетний проект направлен на улучшение качества окружающей среды за счёт внедрения интенсивного использования электротранспорта в городском общественном транспорте на примере Ташкента. Этот опыт может быть применен в других городах Узбекистан.
Он предусматривает закупку электробусов для общественного транспорта в Ташкенте и внедрение «зеленого транспортного коридора» в городе в качестве пилотного проекта. ПРООН и ГЭФ в качестве доноров выделили 3,9 млн долларов.
Проект будет реализован ПРООН в Узбекистане совместно с Министерством транспорта, хокимиятом Ташкента, Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, «Тошшахартрансхизмат», а также другими причастными министерствами и ведомствами.
Министерство транспорта в октябре размещало на обсуждение проект постановления Кабинета министров, который предусматривал покупку 300 электробусов на 1 трлн сумов в течение трёх лет.