Давлат хавфсизлик хизмати гиёҳвандлик моддалари ва психотроп воситаларни аниқлаш ва мусодора қилишнинг бир нечта ҳолатлари тўғрисида «Газета.uz»га хабар берди.
ДХХнинг Сирдарё ва Самарқанд вилоятлари бўйича бошқармалари ходимлари томонидан Сирдарё вилояти божхона бошқармаси вакиллари билан ўтказилган тезкор тадбирда «Сурхондарё — Самарқанд» йўналишида ҳаракатланаётган Cobalt русумли автомашина Қашқадарё вилоятининг Чироқчи туманидаги «Умакай» ЙПХ масканида тўхтатилган.
Автомашина кўздан кечирилганда, унда йўловчи сифатида кетаётган Сурхондарё вилояти Сариосиё туманида яшовчи, 1987 й.т. фуқаронинг ёнида 3 кг 363 гр «опий» гиёҳванд моддаси борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
ДХХ ходимлари томонидан Тошкент вилоятининг Тошкент туманида жойлашган «Минерал сувлар» ЙПХ масканида Сурхондарё вилоятининг Денов туманида яшовчи, 1996 й.т. шахс бошқарувидаги Nexia-3 русумли автомашина тўхтатилган.
Автомашина холислар иштирокида кўздан кечирилганда, унинг салон қисмида 5 кг «опий» гиёҳванд моддаси борлиги аниқланиб, процессуал тарзда расмийлаштириб олинган.
Шунингдек, ДХХнинг Қашқадарё ва Тошкент вилоятлари бўйича бошқармалари ходимлари томонидан ДБҚ ходимларини жалб этган ҳолда Ўртачирчиқ туманида ўтказилган тезкор тадбирда Бекобод шаҳрида яшовчи шахслар — 1991 й.т. фуқаро ҳамда муқаддам гиёҳванд моддалар савдоси билан боғлиқ жиноят содир этганлиги учун жиноий жавобгарликка тортилган 1990 й.т. шахс 492 гр «гашиш» моддасини 50 млн сўмга сотган вақтларида қўлга олинган.
Қайд этилишича, ҳар уччала ҳолатда ҳам наркотик моддалар мамлакатга Тожикистондан контрабанда йўли билан олиб ўтилган.
Ҳозирда ушбу шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Маълумот учун, аввалроқ, ДХХ томонидан Афғонистондан олиб кирилаётган Сирдарё ва Самарқандда жами 7 кг, Данғара туманида 1 кг дан ортиқ, Фарғона вилоятида 1,3 кг гиёҳвандлик моддалари топилганлиги ва мусодара қилингани ҳақида хабар берилган эди.

Сотрудники управлений Службы государственной безопасности по Сырдарьинской и Самаркандской областям совместно с Сырдарьинским областным таможенным управлением провели оперативное мероприятие на посту ДПС «Умакай» в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе СГБ.
Был остановлен автомобиль Cobalt, следовавший из Сурхандарьи в Самарканд. При осмотре авто у жителя Сариасийского района Сурхандарьинской области 1987 года рождения, ехавшего в качестве пассажира, было обнаружено и изъято 3,36 кг опия.
В еще одном случае сотрудники СГБ остановили на посту ДПС «Минерал сувлар» в Ташкентском районе Ташкентской области автомобиль Nexia-3 под управлением жителя Денауского района Сурхандарьинской области, 1996 года рождения. При осмотре салона автомашины было обнаружено 5 кг опия.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в Уртачирчикском районе, сотрудники управлений СГБ по Ташкентской и Кашкадарьинской областям и таможенной службы задержали жителей города Бекабада 1991 и 1990 годов рождения, один из которых ранее привлекался к уголовной ответственности за наркоторговлю. Они пытались продать 492 гр гашиша за 50 млн сумов.
Во всех трех случаях наркотики были завезены контрабандой на территорию Узбекистана из Таджикистана, отметили в СГБ.
В отношении вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного Кодекса, ведутся следственные действия.