Ўзбекистонда санаторий, пансионат ва болалар оромгоҳларига қабул қилишдан олдин коронавирусга тест топшириш мажбурий бўлади, дея хабар бермоқда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъий назар алоҳида кўрсатма бўлгунга қадар барча дам олиш жойлари ушбу тартибга амал қилишлари лозим бўлади.
Коронавирусга ПЗР тести оромгоҳларга жойлашишдан охирги 72 соат доавмида топширилиши керак бўлади.
Олдинроқ Республика махсус комиссияси фуқароларни жамоат транспортига ниқобларсиз қўймаслик бўйича қарор қабул қилган эди.
«Газета.uz» Зангиотадаги шифохонага мурожаатлар сони 2 баробарга кўпайганлиги, шифохонага ётқизилаётган беморлар бир ярим баробарга кўпайганлиги ҳақида хабар берган эди.

В Узбекистане вводится обязательное тестирование на коронавирус при заселании в санатории, пансионаты и детские лагеря, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Новый порядок до появления отдельной инструкции будет распространяться на все указанные места отдыха вне зависимости от организационно-правовой формы.
ПЦР-тест на коронавирус необходимо сдать за последние 72 часа до заезда.
Накануне стало известно, что решением Республиканской специальной комиссии по борьбе с коронавирусом граждан без масок не будут пускать в общественный транспорт.
«Газета.uz» писала, что менее чем за две недели ежедневный прирост выявляемых случаев коронавируса в Узбекистане вырос в более чем 2 раза — с 199 до 427 случаев в день. В Зангиатинской инфекционной больнице сообщили о росте числа обращений в 2 раза и госпитализаций пациентов в 1,5 раза.