Президент 21 июнь куни «Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорга имзо чекди.
Ҳужжатга мувофиқ, ҳудудларда кластер усулида мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган кичик саноат зоналари (КСЗ) ташкил этилади. Улардаги ишлаб чиқариш майдонлари мулк ҳуқуқи асосида электрон онлайн-аукцион орқали реализация қилинади.
КСЗларни ташкил қилиш учун ер майдони ажратилиши билан боғлиқ қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликлари ўрнини қоплаш бўйича тўланадиган компенсация тўловлари, истисно тариқасида, ундирилмайди.
Зоналардаги ишлаб чиқариш майдонларига эгалик қилишнинг мажбурий шарти сифатида ушбу кичик саноат зонасининг бош режасига асосан мебель ва унинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқариш ҳамда реализация қилиш объектларини жойлаштириш белгиланади.
Зоналардаги қишлоқ хўжалигида фойдаланилган ер майдонларини мулк ҳуқуқи асосида электрон онлайн-аукцион орқали реализация қилишдан тушган тушумнинг маҳаллий бюджетга йўналтириладиган қисми бюджетнинг қўшимча даромади сифатида шакллантирилади ва камида 30 фоизи ушбу ҳудудда янги ер майдонларини қишлоқ хўжалигига киритиш учун сарфланади.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда бир ойда ташкил қилинаётган кичик саноат зоналарини барча муҳандислик-коммуникация инфратузилмалари билан таъминлаш манзилли дастурини тасдиқлайди.
2021 йил 15 июндан бошлаб қуйидаги харажатлар Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қопланади:
• 2021−2024 йилларда йиллик тушумида тайёр мебель маҳсулотлари экспортидан тушум улуши камида 30 фоизни ташкил қиладиган маҳаллий корхоналарнинг хомашё (ТИФ ТН бўйича 4410 ва 4411 кодлари) импорти учун сарфланган транспорт харажатларининг — 50 фоизи миқдорида;
• 2024 йил 1 январга қадар мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган экспорт қилувчи корхоналарга мебель маҳсулотларини барча давлатларга, шу жумладан, қўшни давлатларга экспорт қилишда автомобиль ва темир йўл ташиш харажатларининг — 50 фоизи, бироқ маҳсулот экспорт қийматининг (транспорт харажатларисиз) автомобиль транспортида 5 фоизидан, темир йўл транспортида 7 фоизидан кўп бўлмаган миқдорида.
Бундан ташқари, 2023 йил 1 январга қадар мебель ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарлар импортида божхона божининг ноль ставкаси қўлланилади.
Икки ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи «2021−2024 йилларда Ўзбекистонда мебель ва ёғочсозлик саноатини ривожлантириш дастури» лойиҳаси ишлаб чиқилади:
• республика ҳудудларида қурилаётган кўп квартирали уй-жойларни аҳолининг талабидан келиб чиққан ҳолда биринчи навбатда маҳаллий мебель маҳсулотлари билан жиҳозлаш бўйича истеъмол кредитларининг янги турлари ва пакетларини жорий қилиш;
• 2021−2024 йилларда республика ҳудудларидаги давлат ташкилотларининг, шу жумладан, мактабгача таълим, умумий ўрта ва ўрта махсус таълим ҳамда соғлиқни сақлаш муассасаларининг мебель жиҳозларини янгилаш графигини тасдиқлаш;
• мебель саноатининг барча йўналишларида хомашё сифатида фойдаланиладиган дарахт турларини республика иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда етиштириш ҳамда республика мебель саноатида хомашё сифатида фойдаланиладиган дарахт турлари плантацияларини барпо этиш;
• хорижий давлатлардаги (Хитой, Туркия ҳамда Европа давлатлари) йирик мебель ишлаб чиқарувчи компаниялар томонидан республикада ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш;
• Инновацион ривожланиш вазирлиги ва «Ўзкимёсаноат» АЖ билан биргаликда республика ҳудудларида МДФ плиталари, HPL панеллар, ҳамда хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарлар ишлаб чиқаришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш.
Қарор билан шунингдек, 2022 йилдан бошлаб ҳар йили май ойида маҳаллий ва хорижий корхона вакиллари, салоҳиятли инвесторлар, экспертлар ва тармоққа алоқадор бошқа мутахассисларни жалб қилган ҳолда Мебель халқаро савдо кўргазмаси («Uzbek International Furniture Fair») ўтказилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 июня подписал постановление «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах Узбекистана».
Согласно документу, в регионах создаются малые промышленные зоны (МПЗ), специализированные на производстве мебельной продукции кластерным методом. Производственные площади для этих объектов будут реализованы посредством электронного онлайн-аукциона на основе права собственности.
В свою очередь, компенсационные выплаты на возмещение потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, связанные с выделением земельных площадей под создание МПЗ, в порядке исключения не будут взиматься.
Обязательным условием владения этими площадями установлено размещение объектов производства и реализации мебели и комплектующих на основе генерального плана МПЗ. Здесь же отмечается, что часть средств, полученных за использование земли в МПЗ, будет направлена в местные бюджеты в качестве дополнительных ресурсов (30% из них — на финансирование работ по введению в оборот новых земель).
В течение месяца Минэкономразвития совместно с МИВТ, Минфином и хокимиятами областей должны будут утвердить Адресную программу по обеспечению создаваемых малых промышленных зон необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Начиная с 15 июня 2021 года нижеследующие расходы будут возмещаться Агентством продвижения экспорта:
- транспортные расходы, затраченные на импорт сырья (коды по ТН ВЭД 4410 и 4411) отечественных предприятий, у которых на протяжении 2021−2024 годов годовая выручка от экспорта готовой мебельной продукции составляет не менее 30%, — в размере 50%;
- на срок до 1 января 2024 года предприятиям при экспорте мебельной продукции во все страны, в том числе сопредельные государства, — в размере 50% расходов на транспортировку автомобильным и железнодорожным транспортом, но не более 5% от стоимости экспорта продукции — автомобильным транспортом (без транспортных расходов), 7% — железнодорожным транспортом.
Кроме того, документом до 1 января 2023 года устанавливается нулевая ставка таможенной пошлины при импорте сырья, запасных частей, фурнитуры и аксессуаров, используемых в производстве мебели.
В двухмесячный срок будет разработан проект Программы развития мебельной и деревообрабатывающей промышленности в Узбекистане на 2021−2024 годы, который предусмотрит:
- внедрение новых видов потребительских кредитов для оснащения новых многоквартирных домов, строящихся в регионах страны, в первую очередь, отечественной мебелью, исходя из пожеланий населения;
- утверждение Графика обновления мебельного инвентаря государственных организаций в регионах, в том числе дошкольных организаций, школ и учреждений здравоохранения на 2021−2024 годы;
- выращивание видов деревьев, используемых в качестве сырья в мебельной промышленности, с учетом климатических условий, а также сооружение плантаций видов деревьев, используемых в качестве сырья в мебельной промышленности;
- запуск производственных мощностей крупными компаниями-производителями мебели зарубежных государств (Китай, Турция и страны Европы);
- реализацию в регионах совместно с Мининноваций и АО «Узкимёсаноат» проектов по производству плит МДФ, панелей HPL, а также сырья, запасных частей, фурнитуры и аксессуаров.
Постановлением установлено, что начиная с 2022 года в Узбекистане ежегодно будет проводиться Международная мебельная торговая выставка (Uzbek International Furniture Fair) с привлечением представителей отечественных и зарубежных предприятий, потенциальных инвесторов, экспертов и других профессиональных специалистов отрасли.