Metro Plaza компанияси Тошкентдаги газета мажмуасини («Газета корпуси» номи билан машҳур) сотиб олиш бўйича тендерда ғолиб бўлди, деб хабар берди Давлат активларини бошқариш агентлиги матбуот хизмати.
Бино пойтахтнинг Миробод туманидаги Бухоро ва Нуронийлар кўчалари кесишмасида жойлашган. Умумий ер майдони 1,2 гектарни, бино ва иншоотларнинг майдони 19152 кв.м ни ташкил этади, шундан қурилиш учун 17863 кв.м ажратилган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги маълумотларига кўра, Metro Plaza бинони 78 млрд сўмга хусусийлаштиради.
Metro Plaza компанияси ҳақида
КТЯДР маълумотларига кўра, Metro Plaza МЧЖ 2021 йил 21 апрелда 20 млрд сўмлик устав капитали билан рўйхатдан ўтган. Асосий фаолияти — бизнес ва менежмент масалалари бўйича консалтинг. Компания асосчилари Миродил Фозилов (50%), Хасан Мамасаидов (25%) ва Хусан Мамасаидов (25%), раҳбари Оятулло Асқаров.
Ака-ука Мамасаидовлар Office Маркет (полиграфия), Dekos (реклама маҳсулотлари ва бизнес совғаларини етказиб бериш ва ишлаб чиқаришга ихтисослашган) компанияларига ҳамда MFaktor лойиҳаси (бизнес ва тадбиркорлик ҳақидаги YouTube лойиҳаси) га асос солган таниқли тадбиркорлар ҳисобланади.
Миродил Фозилов ҳам турар-жой бинолари қурилишига ихтисослашган Oazis Lux Investments (50%, Oazis меҳмонхонаси) ва Royal Central Development (100%) компанияларининг улушига эгалик қилади.
Бундан аввал, Ташқи ишлар вазири ўғли Дониёр Камилов асосчиси сифатида кўрсатилган Metropol Group компанияси 210 млрд сўмга «Сайилгоҳ»да жойлашган Давлат хавфсизлик хизматининг собиқ биносини хусусийлаштираётгани ҳақида хабар берган эдик.

Компания Metro Plaza победила в тендерных торгах на покупку здания комплекса по производству газет в Ташкенте, сообщила пресс-служба Агентства по управлению государственными активами Узбекистана.
Здание расположено на пересечении улиц Бухара и Нуронийлар в Мирабадском районе столицы. Общая земельная площадь составляет 1,2 га, площадь зданий и сооружений — 19152 кв. м, из них площадь под строительство — 17863 кв. м.
Как сообщает АУГА, Metro Plaza приватизирует здание за 78 млрд сумов.
О компании Metro Plaza
Согласно данные ЕГРПО, ООО Metro Plaza было зарегистрировано 21 апреля 2021 года с уставным капиталом в 20 млрд сумов. Основной вид деятельности — консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления. Учредителями компании указаны Миродил Фазилов (50%), Хасан Мамасаидов (25% и Хусан Мамасаидов (25%), руководителем — Оятулло Аскаров.
Братья Мамасаидовы — известные предприниматели, основавшие компании Office Market (полиграфия), Dekos (специализируется на поставках, производстве и разработке промопродукции и бизнес-подарков), а также проект MFaktor (YouTube-проект про бизнес и предпринимательство).
Миродил Фазилов также владеет долями в компаниях Oazis Lux Investments (50%, гостиница Oazis) и Royal Central Development (100%), специализирующейся на строительстве жилых зданий.
Ранее мы писали, что компания Metropol Group, учредителем которой указан сын главы МИД Узбекистана Данияр Камилов, приватизирует бывшее здание Службы государственной безопасности в центре Ташкента за 210 млрд сумов.