Ўзбекистон президенти 14 июнь куни «Паррандачиликни ривожлантириш ва тармоқ озуқа базасини мустаҳкамлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатга мувофиқ, 1 июндан бошлаб ҚҚС тўловчиси бўлган паррандачилик хўжаликларига — ўз хўжаликларида етиштирилиб, реализация қилинган тухумнинг ҳар бир донаси учун 50 сўм ҳамда парранда гўштининг ҳар бир килограмми учун 1 000 сўм миқдорида республика бюджетидан субсидия ажратилади.
Тижорат банклари томонидан 2025 йил 1 январга қадар қуйидагилар учун ажратилаётган кредит бўйича Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ҳисобидан:
• омихта ем ва паррандачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи кичик тадбиркорлик субъектларига айланма маблағларни тўлдириш учун тижорат банки томонидан ажратиладиган 10 млрд сўмгача бўлган кредит фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошган, бироқ 8 фоиз пунктидан ортиқ бўлмаган қисми;
• паррандачилик лойиҳаларини амалга ошириш учун тижорат банки томонидан ажратиладиган 10 миллиард сўмгача бўлган кредит фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошган, бироқ 8 фоиз пунктидан ортиқ бўлмаган қисми қоплаб берилади;
• кушхона ва музлаткичларни ўз ичига олган паррандаларни сўйишга мўлжалланган замонавий комплексни (кейинги ўринларда — замонавий комплекс) ишга туширган тадбиркорлик субъектига лойиҳа қиймати 40 млрд сўмдан ошмайдиган қисмининг 10 фоизи миқдорида Молия вазирлиги томонидан Давлат бюджети ҳисобидан субсидия берилади.
Юқорида назарда тутилган компенсация тўловларини қоплаш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 15 млн доллар эквивалентидаги маблағ Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасига ўтказиб берилади.
Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг маблағлари ҳисобидан паррандачилик лойиҳаларини молиялаштириш учун 85 млн доллар миқдоридаги маблағ «Микрокредитбанк» АТБга йўналтирилади. Бунда:
• 1-босқичда — 50 млн доллар миқдоридаги маблағлар 2021 йил 1 июлга қадар, шундан 15 млн доллари «Микрокредитбанк» АТБнинг устав капиталини ошириш учун;
• 2-босқичда — 35 млн доллар миқдоридаги маблағлар, 1-босқич маблағларининг ишлатилиши самарадорлигини баҳолаш натижалари бўйича Чорвачилик ва унинг тармоқларини ривожлантириш Республика кенгашининг қарорига асосан йўналтирилади.
Мазкур маблағларнинг 70 млн доллар эквивалентидаги қисми тадбиркорлик субъектларига Марказий банк асосий ставкасида кредитлар бериш учун «Микрокредитбанк» АТБга 7 йил муддатга 3 йиллик имтиёзли давр билан Марказий банк асосий ставкасидан 4 фоиз пунктдан паст фоиз ставкада ажратилади.
2021 йил 1 июлдан бошлаб 2024 йил 1 июлга қадар асосий фаолият тури паррандачилик бўлган тадбиркорлик субъектлари учун уларнинг асосий фаолият тури бўйича фойда солиғи (тижорат банкларида жойлаштирилган маблағлардан олинган фоизлардан ташқари), мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 50 фоиз миқдорида қўлланилади.
2022 йил 1 июлга қадар тухум, парранда гўшти ва маҳсулотларини экспорт қилувчи ҳамда соя донини импорт қилувчи тадбиркорлик субъектлари (уларнинг ваколатли вакиллари)га автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларини 50 фоизигача миқдорда компенсация қилишга субсидиялар тақдим этилади.
Бундан ташқари, «Паррандасаноат» уюшмасига аъзо корхоналар томонидан хорижий мамлакатлардан паррандачилик соҳаси эксперт ва мутахассисларини жалб қилиш харажатлари ҳамда уларнинг 6 ойлик иш ҳақи миқдорининг 50 фоизи, бироқ ойига 1000 доллар эквивалентидан ошмаган қисми қоплаб берилади. Бунда, мазкур харажатлар учун Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси ҳисобидан 5 миллиард сўм йўналтирилади.
Фото: Зуҳриддин Умурзоқов / ЎзА
Ҳужжага кўра, Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, 20-мавзе, 35а-уйда жойлашган Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳузуридаги собиқ Тошкент транспорт касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотларини тегишли ҳудуди (асосий воситалари) билан биргаликда Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг Тошкент филиалига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида берилади.
Томорқа хўжаликларида паррандаларнинг анъанавий ва касалликларга чидамли зот ва турлари парваришини тизимли йўлга қўйиш мақсадида Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институтига қуйидаги вазифалар юклатилди:
• юқори маҳсулдор хонаки паррандаларнинг репродуктив подаларини шакллантириш;
• наслли тухум инкубациясини йўлга қўйиш ҳамда парранда зотларини синовдан ўтказиш ва такомиллаштириш;
• шахсий томорқа хўжаликларига мос, ихчам парваришлаш технологиялари ва органик озуқалар турларини яратиш;
• аҳолида парранда боқиш ва органик маҳсулот етиштириш кўникмаларини шакллантириш.
Эслатиб ўтамиз, яқинда ўтказилган видеоселектор йиғилишида президент Шавкат Мирзиёев чорвачиликнинг қисқа вақт ичида яхши натижалар берадиган соҳаларига эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлаган эди. Паррандалар энг тез вазнга эга бўлади — 1 кг вазн олиш учун 1,7 кг озуқа, қорамолга эса 8 кг керак бўлади, деди давлат раҳбари. У йил охирига қадар товуқ гўшти ишлаб чиқаришни 450 минг тоннага етказишни топширди (2020 йилда 247 минг тонна ишлаб чиқарилган).

Президент Узбекистана 14 июня подписал постановление «О дополнительных мерах, направленных на развитие птицеводства и укрепление кормовой базы отрасли».
Согласно документу, с 1 июня птицеводческим хозяйствам — плательщикам налога на добавленную стоимость выделяются субсидии из республиканского бюджета в размере 50 сумов за каждое реализованное яйцо и 1000 сумов за каждый реализованный килограмм мяса птицы, произведенные в хозяйствах.
По кредитам, выделяемым коммерческими банками на срок до 1 января 2025 года, за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности покрываются:
• часть процентной ставки по кредитам до 10 млрд сумов, выделяемым коммерческим банком субъектам предпринимательства, занимающимся производством комбикормов и птицеводческой продукции, на пополнение оборотных средств, превышающая основную ставку Центрального банка, но не более чем на 8%;
• часть процентной ставки по кредитам до 10 млрд сумов, выделяемым коммерческим банком на реализацию птицеводческих проектов, превышающая основную ставку Центрального банка, но не более чем на 8%;
• субъектам предпринимательства, введшим в эксплуатацию современные комплексы, предназначенные для убоя птицы, включая птицебойни и морозильники, Министерством финансов за счет средств Государственного бюджета выделяются субсидии в размере 10% части их проектной стоимости, не превышающей 40 млрд сумов.
Государственному фонду поддержки предпринимательской деятельности будут перечислены средства в эквиваленте 15 млн долларов на покрытие вышеперечисленных компенсационных выплат за счет средств Фонда реконструкции и развития.
«Микрокредитбанку» за счет средств Фонда реконструкции и развития будут направлены 85 млн долларов на финансирование птицеводческих проектов, в том числе:
• резервирование кормовой продукции, такой как пшеница, кукуруза, соевые бобы и соевый шрот, подсолнечный шрот, в наиболее оптимальный период уборочной кампании;
• выделение оборотных средств для полного ввода имеющихся мощностей птицеводческих хозяйств и предприятий по производству кормовой продукции на срок до 24 месяцев, а также их модернизации.
С 1 июля 2021 года по 1 июля 2024 года в отношении субъектов предпринимательства, основным видом деятельности которых является птицеводство, по налогу на прибыль (за исключением процентов, полученных за счет средств, размещенных в коммерческих банках), налогу на имущество, земельному налогу и налогу за пользование водными ресурсами налоговая ставка применяется в размере 50%.
До 1 июля 2022 года субъектам предпринимательства — экспортерам яиц, мяса птицы и птицеводческой продукции, а также импортирующим соевые бобы, предоставляются субсидии на компенсацию до 50% расходов по перевозке автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом.
Кроме того, подлежат покрытию расходы предприятий-членов Ассоциации «Паррандасаноат» по привлечению из зарубежных стран экспертов и специалистов в сфере птицеводства, а также 50% суммы их шестимесячной заработной платы, не превышающей в эквиваленте 1000 долларов за один месяц. На эти расходы из резервного фонда Кабинета Министров направляются 5 млрд сумов.
Фото: Зухриддин Умурзаков / УзА
Согласно документу, Ташкентскому филиалу Самаркандского института ветеринарной медицины передается здание бывшего Ташкентского транспортного профессионального колледжа при Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности, расположенное по адресу: Ташкент, Чиланзарский район, квартал 20, дом 35-а.
Для организации ухода за традиционными и болезнеустойчивыми породами и видами птиц в приусадебных хозяйствах на Научно-исследовательский институт животноводства и птицеводства возлагаются задачи:
• формирование высокорепродуктивного поголовья домашней птиц;
• налаживание инкубации породистых яиц, а также проведение испытаний и совершенствование пород птиц;
• создание оптимальных технологий выращивания, соответствующих условиям личных подсобных хозяйств, а также видов органических кормов;
• формирование у населения навыков выращивания птиц и производства органической продукции.
Напомним, на недавнем видеоселекторном совещании президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что необходимо обратить внимание на те направлениям животноводства, которые дают высокие результаты в краткосрочной перспективе. Быстрее всех массу набирает птица — чтобы она набрала 1 кг веса, требуется 1,7 кг корма, а крупному рогатому скоту — 8 кг, отметил глава государства. Он поручил до конца года довести производство мяса курицы до 450 тысяч тонн (в 2020 году было произведено 247 тысяч тонн).