2021 йилда 9 та нодавлат олий таълим муассасасига 22 та йўналишда талабаларни ўқитиш учун 500 та давлат гранти ажратилади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёв чоршанба куни олий таълимдаги ислоҳотларга бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида маълум қилди.
«Ўзбекистон 24» телеканали журналисти Азиза Қуронованинг маълум қилишича, давлат раҳбари бош вазирга икки ҳафта муддатда қўшимча давлат гранти асосидаги (имтиёзли) қабул параметрларини тасдиқлаш бўйича кўрсатма берди.
Президент бу йил ОТМларга қабул сони ўтган йилга нисбатан 13 фоизга оширилиб, 181 минг нафарга етказилишини маълум қилди. Беш кун муддатда аҳолидан ҳужжатларни онлайн қабул қилиш бошланади. Бу йил 1,5 миллиондан зиёд ёшлар олийгоҳларга кириш учун ҳужжат топшириши кутилмоқда.
Давлат раҳбари, шунингдек, талабалар ётоқхонаси бўйича муаммоларга ҳам тўхталиб ўтди. Шавкат Мирзиёев ётоқхона ўринлари сонини ошириш ҳисобига қўшимча 22 минг, ижара тўловини қоплаш орқали 60 мингдан зиёд талабаларнинг турар-жой масаласи ҳал этиб берилганини маълум қилди. Бунга жорий йилда бюджетдан 50 миллиард сўм ажратилади.
«Ҳозирда талабаларда қўшимча 149 мингта турар жойга эҳтиёж мавжуд. Ушбу муаммоли масаланитадбиркорлар билан хусусий шериклик орқали тезда ҳал қилиш мумкин», — деди президент. У бўш майдони бўлган олийгоҳлар ўз ҳудудида, бўш майдони бўлмаганлари 1,5 километргача масофада тадбиркорларга ётоқхоналар ташкил этиш учун ер аукцион орқали ажратилишини таъкидлади.
Олийгоҳ ректори, вилоят ҳокимлари тадбиркорлар билан камида 20 йил муддатга шартнома имзолайди, бинонинг 1−2 қаватини бизнес учун (кўнгилочар хизматдан ташқари) тадбиркорга бериш, юқори қаватларини арзон турар жой (хостел) ташкил этиш шартлари белгиланади. Талабаларнинг турар-жойи харажатларининг 50 фоизини бюджетдан қоплаб берилади.
«Бу тадбиркор учун — кафолатли мижоз, биринчи ва иккинчи қаватидаги бизнеси учун катта бозор, талаба учун — қулай ва арзон шароит, олийгоҳга эса — маблағни тежаш ва уларни таълим сифатини ошириш учун йўналтиришга катта имконият», — деди давлат раҳбари.
Президент вилоят ҳокимларига бир ҳафта муддатда талабаларга қулай ҳудудларда ётоқхоналар қуриш бўйича ер майдонларини белгилаб, аукционга чиқариш бўйича кўрсатма берди.

В 2021 году девять частных высших образовательных учреждений Узбекистана получат 500 государственных грантовых мест для обучения студентов по 22 направлениям. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании в среду, посвящённом реформам в сфере высшего образования.
Как передаёт журналистка телеканала «Узбекистан 24» Азиза Курбанова, глава государства поручил премьер-министру Абдулле Арипову в двухнедельный срок утвердить параметры приёма студентов по дополнительной грантовой основе.
Глава государства также объявил, что в 2021 году квота на приём в вузы будет увеличен на 13% — до 181 тысячи. Ожидается, что документы для поступления подадут более 1,5 млн абитуриентов. При этом сам процесс подачи документов в режиме онлайн начнётся в течение пяти дней.
Президент также остановился на вопросе обеспечения студентов общежитиями. Шавкат Мирзиёев сказал, что за счёт увеличения количества мест в общежитиях дополнительно создано 22 тысячи коек, покрытия арендной платы — ещё более 60 тысяч мест. Для продолжения этих мероприятий в текущем году из государственного бюджета будет выделено 50 млрд сумов.
«В настоящее время у студентов имеется спрос ещё на 149 тысяч мест. Данный проблемный вопрос можно быстро решить на основе частного партнёрства с предпринимателями», — сказал Шавкат Мирзиёев и подчеркнул, что на пустующих территориях вузов, а в которых нет — на расстоянии 1,5 км, предпринимателям через аукционы будут продаваться земли для строительства общежитий.
При этом по словам главы государства, ректоры вузов и хокимы областей должны будут заключить соглашения с предпринимателями сроком на 20 лет.
Объекты будут строиться с условием отвода первых двух этажей под бизнес (кроме предоставления развлекательных услуг), верхних этажей — для организации дешёвого жилья (хостелов). Половина расходов студентов на жильё будет покрываться из бюджета, указал президент.
«Для предпринимателя — это гарантированный клиент, для бизнеса на первом и втором этажах — крупный рынок, для студента — удобные и дешёвые условия, а для вуза — экономия средств и возможность их направления на повышение качества образования», — пояснил Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил хокимам областей в недельный срок определить земли под строительство общежитий и выставить их на аукцион.