Ўзбекистон адлия вазири Русланбек Давлетов 9 июнь куни АОКАда бўлиб ўтган матбуот анжуманида йўл ҳаракати қоидаларини бузаётганлар тўғрисида хабар берганларни рағбатлантириш тизими ҳақида фикр билдирди.
Qalampir журналистининг айтишича, нашр ўтказган сўров натижаларига кўра, 70% респондентлар мобил қурилмаларда йўл ҳаракати қоидабузарликларини суратга олиб, бунинг ортидан пул ишлаётган шахсларга нисбатан салбий муносабат билдирган. Мухбир вазирдан ушбу тартибни қанчалик адолатли деб ҳисоблаши ва бунинг орқасидан жамиятда «қулоқлар» қатлами шаклланиб қолиши ёки қолмаслиги ҳақида сўради.
Адлия вазирининг сўзларига кўра, бу каби масалаларни кўтараётган одамлар қонун устуворлигини ҳурмат қилмаслигини таъкидлади.
«Мана шу масалани кўтарадиган одамларни умуман қонун устуворлигини ҳурмат қилмайдиган инсонлар деб биламан. Сиз ишлатаётган терминлар („қулоқлар“, сотқинлар назарда тутилмоқда — таҳр.) ҳам қонунчиликни таъминлашга ўзини ҳиссасини қўшаётганларга нисбатан ҳурматсизлик ва ҳақорат деб биламан. Фуқаролар фикр билдиради, лекин сизга ўхшаган ОАВ унақа ҳақоратомус гапларни ишлатмасдан фикрларни билдириши керак», — деди у.
Адлия вазирлиги раҳбари бу каби ҳолатларда якуний мақсаддан келиб чиқиб ҳаракат қилиш зарурлигини қайд этди.
«Қонун устуворлиги биринчи ўринда бўлиши керакми ёки йўқми? Мақсаддан келиб чиқиш керак. Мақсад нима? Шу соҳани тартибга келтиришми, йўқми? Ҳар бир ҳаракатни олдида мақсад ётиши керак. Агар бу мақсад қонунчиликни тартибга солиш, шу соҳада одам ўлимининг олдини олиш — охирги икки-уч йилни ичида 5000 киши йўлда ўлиб кетаяпти-ку, — бунга қандай жавоб берасиз?», — дея савол билан юзланди вазир.
Русланбек Давлетов гап фуқароларнинг шахсий ҳаёти дахлсизлигини бузиш ҳақида эмас, балки жамоат жойларида қоидабузарликка йўл қўяётган шахсларни суратга олиш ҳақида кетмоқдалиги тушунтирди.
«Агар кўчада, жамоат жойида одам ноқонуний хатти-ҳаракат билан шуғулланаётган бўлса, [қоидабузарликни тўхтатиш учун] керак бўлса, виждонимни сотишга ҳам тайёрман [я готов „продат свою душу“ за это]. Яъни, давлат ўша ҳуқуқбузарликни тўхтатиш учун ҳар қандай йўлдан фойдаланиши керак. Бутун дунё бундан фойдаланади. Қандайдир диний догмаларни келтириш керак эмас. Масалан, кимдир пора бераётганини айтиб, шуни биз рағбатлантирадиган бўлсак, сиз шунга розисиз-ку», — деди у.
Вазирнинг таъкидлашича, ҳуқуқбузарлик ҳажмининг аҳамияти йўқ. «У каттами, кичикми, умуман аҳамияти йўқми — бу ҳуқуқбузарлик. Бу аҳлоқий қоида эмас. Бу давлатни, жамиятни белгилаган қонун-қоидалари. Сиз кичкина қоидалар учун керак эмас, десангиз эртага катта муаммони келтириб чиқаради», — дея таъкидлади Русланбек Давлетов.
Адлия вазири Ўзбекистон йўлларидаги мавжуд вазият тинчлик даврида фуқароларнинг ўлимига олиб келаётганига эътибор қаратди.
«Уруш йўқ, лекин беҳудага кўплаб одамлар ўлиб кетаяпти. Мени фикрим, мазкур соҳада, нафақат бу йўналишда, бошқаларда ҳам шу каби рағбатлантирувчи тизимни киритиш керак», — деди у.
Март ўрталарида Қонунчилик палатаси депутати Расул Кушербаев кўчаларда одамларнинг қоидабузарликларни телефонга суратга олиши ва бунинг эвазига рағбатлантирилиши юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. «Уларга 10−15 минг сўм бераяптими, эртага 100 минг сўм бериб, ватанингни сот, деса ҳам сотворишга тайёрлар кўп экан. Бу жуда ёмон», — деди у. Кушербаев қоидабузарларни аниқлашдан олдин инфратузилмани яхшилаб қўйишга кераклигини қўшимча қилди.
Май ойининг ўзида Ўзбекистонда содир бўлган бир нечта йирик йўл транспорт ҳодисаларида кўплаб одамлар вафот этди. 8 май куни Қашқадарёда Nexia ва ВАЗ тўқнашуви оқибатида 7 киши ҳалок бўлди, уларнинг 2 нафари болалар бўлган. Яна 2 киши жиддий жароҳатланди. Орадан икки кун ўтиб, Фарғона вилоятида иккита Cobalt иштирокидаги аварияда 6 киши оламдан ўтди ва яна 4 инсон жароҳатланди. Эртаси куни Қорақалпоғистонда Cobalt, Nexia ва Damas тўқнашиши натижасида 6 киши ҳалок бўлди, 2 киши шифохонага ётқизилди. 24 май куни Ангренда MAN юк машинаси ва енгил автомобиллар урилиши оқибатида 7 киши вафот этди, 14 нафар фуқаро тан жароҳати олди. Хоразмдаги икки ЙТҲда эса 5 нафар ўқувчилар оламдан кўз юмди.
«Газета.uz» кўплаб материалларни йўл ҳаракати хавфсизлиги мавзусига бағишлаган. Биз бир неча бор мутасаддиларни мамлакатда йўл ҳаракатини ташкил этиш бўйича ёндошувларни тўлиқ қайта кўриб чиқишга чақирган эдик.
Abdujabbor Abdumalikov
Assalomu alaykum lekin bu fikrlariga qo‘shilmiman inson xayotda hato qilishdan yiroq emas har kim o‘ziga yarasha xato qiladi va bu xatosini o‘zga inson payqasa uni darxol shu ishidan qaytarmog‘i lozim lekin shunday hati harakatlar bo‘ladiki buni xato diyish ham no o‘rin masalan o‘sha gapiryotgan Odam yaqin insonlaridan birontasi kasal bo‘lib qoldi shu vaziyatda xato qilish ko‘ziga ko‘rinadimi? Inson bir gap gapiriahidan oldin yetti o‘lchab bir gapirmog‘i lozim yana bilmadim o‘rtoq Vazir Janoblari!!!!

Министр юстиции Узбекистана Русланбек Давлетов на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций 9 июня высказался о системе поощрений за сообщения о нарушениях Правил дорожного движения.
Журналист Qalampir сообщил, что по результатам опроса издания 70% респондентов выразили негативное отношение к гражданам, которые снимают нарушения ПДД на мобильные устройства, сообщают о них и получают за это деньги. Корреспондент спросил у министра, насколько справедливым он считает действующий порядок и не приведёт ли это к формированию категории населения, которая занимается «стукачеством».
По словам министра юстиции, люди, которые поднимают такие вопросы, не уважают верховенство закона.
«Термины („кулоклар“ — „уши“, в переносном значении „козлы“, „стукачи“ — ред.), которые вы используете, я считаю неуважительными и оскорбительными к тем, кто вносит вклад в обеспечение законности. Да, граждане могут выражать такое мнение, но такие СМИ, как вы, должны выражать мнение без использования уничижительных слов», — заявил он.
Глава Минюста подчеркнул, что в таких вопросах нужно исходить из конечной цели.
«Должно верховенство закона быть первостепенным? Нужно исходить из цели. Какая цель? Привнести эту сферу в порядок или нет? Перед каждым действием нужно определиться с целью. Если цель — упорядочение законодательства, предотвращение смертей в этой сфере — за последние два-три года на дорогах погибло 5000 человек — что вы на это ответите?» — задался вопросом министр.
Русланбек Давлетов подчеркнул, что речь идёт о съёмке правонарушителей, которые совершают незаконные действия в общественных местах, а не о вмешательстве в личную жизнь граждан.
«Если в публичном месте человек совершает незаконные действия, если он правонарушитель, то при необходимости я готов „продать свою душу“ за это. Государство должно воспользоваться всем способами, чтобы остановить такие правонарушения. Весь мир этим пользуется. Не нужно здесь приводить какие-то религиозные догмы. Вы же согласны с поощрением за сообщения о коррупции», — отметил он.
Министр подчеркнул, что не должно быть разницы, каков масштаб правонарушения. «Маленькое, большое, незначительное — это всё равно правонарушение, а не правильное поведение. Это законы и порядки, установленные государством и обществом. Если вы скажете, что это не нужно для „маленьких“ правил, то завтра это приведёт к большим проблемам», — предупредил Русланбек Давлетов.
Глава Минюста указал, что текущая ситуация в Узбекистане такова, что люди в мирное время умирают на дорогах.
«Нет войны, но люди в больших количествах умирают просто так. Я считаю, в этой сфере и вообще во всех сферах необходимо внедрять такую поощрительную систему», — сказал он.
В марте 2021 года депутат Расул Кушербаев сравнил с предательством и «обществом „козлов“» съёмку нарушений ПДД, заявив, что сначала нужно создать нормальную инфраструктуру. Резкое несогласие с ним выразили Комил Алламжонов, Алишер Кадиров, представитель Минюста Шохидахон Юлдашева и другие.
Только в мае в Узбекистане произошло несколько крупных дорожно-транспортных происшествий с большим числом погибших. В Кашкадарье 8 мая столкнулись Nexia и ВАЗ, погибли 7 человек, включая 2 детей, ещё 2 серьёзно пострадали. Спустя два дня в Ферганской области погибли 6 человек и 4 пострадали в результате столкновения двух автомобилей Cobalt. На следующий день в Каракалпакстане столкнулись Cobalt, Nexia и Damas, погибли 6 человек, 2 госпитализированы. В Ангрене 24 мая произошло ДТП с участием грузовика MAN и семи легковых автомобилей, скончались 7 человек, 14 получили травмы. В двух ДТП в Хорезмской области погибли 5 школьников.
«Газета.uz» посвятила большое количество материалов теме безопасности дорожного движения. Мы неоднократно призывали полностью пересмотреть подходы к организации дорожного движения в стране.