Халқ таълими вазирлиги ва Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ўртасида 100 млн АҚШ долларлик лойиҳани амалга ошириш тўғрисида меморандум имзоланди, дея хабар бермоқда ХТВ матбуот хизмати «Газета.uz» га.
Лойиҳа доирасида мактабларда 7−11-синфларда STEM йўналишида таълимини ривожлантиришга қаратилган. STEM фанлари (Science, Technology, Engineering, Mathematics) бўйича ўқув дастурлари ва дарсликларнинг тандартларини такомиллаштириш, ўқитувчиларни тайёрлаш, мактаблар учун зарур жиҳозларни сотиб олиш, мактаб биноларини таъмирлаш ва таълим технологияларини ривожлантириш режалаштирилмоқда. Бундан ташқари, лойиҳада Ўзбекистондаги мактабларда ўқувчилар билимини баҳолаш тизимини такомиллаштириш кўзда тутилган.
Лойиҳа 2020−2022 йилларда Ўзбекистонда мамлакат операцияларининг бизнес-режаси, ҳукуматнинг сўнгги ташаббуслари ва Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ амалга оширилади, дейилади хабарда.

Министерство народного образования Узбекистана и Азиатский банк развития (АБР) подписали меморандум о реализации проекта по развитию STEM-образования в 7−11 классах школ. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе МНО.
АБР выделит на реализацию проекта льготный кредит в 100 млн долларов. Он будет поддерживать и улучшать стандарты учебных программ и учебников по предметам STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), подготовку и переподготовку учителей, закуп оборудования для школ, реконструкцию школьных зданий и развитие образовательных технологий. Кроме того, им предусмотрено совершенствование системы оценки знаний учащихся школ.
Проект будет реализован в соответствии с бизнес-планом страновых операций по Узбекистану на 2020−2022 годы, недавними государственными инициативами и Концепцией развития системы народного образования Узбекистана до 2030 года, отмечается в сообщении.