Москва шаҳар суди россиялик мухолифатчи Алексей Навалний, Коррупцияга қарши кураш фонди ва Фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамғармаси ҳамда сиёсатчининг ҳудудий штабини экстремистик деб топди, деб хабар бермоқда BBC рус хизмати.
Суд шунингдек, ФБК ва Алексей Навалний штаби фаолиятини тақиқлаш тўғрисидаги қарор зудлик билан ижро этилиши тўғрисида қарор чиқарди. Сиёсатчи ташкилотларининг адвокатлари суд қарори устидан шикоят қилмоқчи.
Суд мажлиси 12 соатдан ортиқ давом этди, ишни кўриб чиқиш ёпиқ ҳолда ўтказилди, чунки ҳужжатнинг бир қисми «махфий» деб топилди.
«Коррупция давлат ҳокимиятининг асоси бўлганида, коррупцияга қарши курашувчилар — экстремистлардир», — деган баёнот ҳозирда қамоқ жазосини ўтаётган Алексей Навалнийнинг Instagram саҳифасида пайдо бўлди.
«Бизни нима деб аташади, нима фарқи бор? ФБКми, ФБК эмасми. Штаб, штаб эмасми. Биз ном эмасмиз, қоғоз ёки офис эмасмиз. Биз — коррупцияга қарши бўлган Россия фуқароларини адолатли судлар ва қонун олдида барчанинг тенглиги учун бирлаштирадиган ва уюштирадиган одамлар гуруҳимиз. <...> Ҳозир биз ҳамма нарсани тушунамиз. Ҳал қиламиз. Ўзгарамиз. Ривожланамиз. Мослашамиз. Аммо биз мақсад ва ғояларимиздан чекинмаймиз. Бу бизнинг мамлакат ва ундан бошқаси йўқ», — деди сиёсатчи ўз баёнотида.

Московский городской суд признал экстремистскими структуры, основанные российским оппозиционером Алексеем Навальным, — Фонд борьбы с коррупцией и Фонд защиты прав граждан, а также региональные штабы политика, сообщает BBC Русская служба.
Суд также постановил, что решение о запрете деятельности ФБК и штабов Алексея Навального подлежит немедленному исполнению. Адвокаты организаций политика намерены обжаловать решение суда.
Заседание суда продолжалось более 12 часов, рассмотрение дела проходило в закрытом режиме, так как часть документом носила гриф «секретно».
«Когда коррупция — основа государственной власти, борцы с коррупцией — экстремисты», — такое заявление появилось в Instagram Алексея Навального, отбывающего сейчас тюремное заключение.
«Да какая разница, как мы называемся? ФБК — не ФБК. Штабы — не Штабы. Мы не название, не бумажка и не офис. Мы — группа людей, которые объединяют и организуют тех граждан России, кто против коррупции, за честные суды и равенство всех перед законом. <...> Сейчас всё поймём. Разберёмся. Изменимся. Эволюционируем. Приспособимся. Но от своих целей и идей не отступим. Это наша страна и другой у нас нет», — говорится в заявлении политика.