Ҳукуматнинг 3 июндаги қарори билан Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳузурида Ижтимоий-маънавий тадқиқотлар институти ташкил этилди, дея хабар бермоқда Norma.uz.
Институт вазифалари қуйидагилардан иборат:
• маънавий-маърифий ишлар ҳолати, миллий ғоянинг мамлакат тараққиётидаги ўрни, жамият барқарорлигига салбий таъсир кўрсатадиган таҳдидлар тўғрисида илмий-амалий тадқиқотлар ўтказиш;
• мамлакатда ижтимоий ва маънавий муҳитни ўрганиш, баҳолаш ва яхшилаш бўйича илмий ва амалий таклифларни тайёрлаш;
• маънавий-маърифий тарғибот ишларини амалга ошириш учун самарали ва натижа берувчи тарғибот технологиялари ҳамда усулларини ишлаб чиқиш;
• бузғунчи ғоялар ва ахборот таҳдидларига қарши мафкуравий иммунитетни мустаҳкамлаш бўйича тадқиқотлар ўтказиш, аҳоли ўртасида интернетдан фойдаланиш маданиятини ошириш;
• одамлар тақдирига бефарқлик, маҳаллийчилик, қариндошлик, коррупция, оилавий қадриятларга бепарволик, ёшлар тарбиясидаги масъулиятсизликни йўқ қилиш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш.
Институт барча ҳуқуқ ва мажбуриятларнинг, шунингдек «Маънавият тарғиботчиси» таълим муассасаси тузган шартномаларининг ҳуқуқий вориси ҳисобланади.

Постановлением правительства от 3 июня при Республиканском центре духовности и просветительства образован Институт социально-духовных исследований, сообщает Norma.uz.
Задачами института определены:
- проведение научно-практических исследований состояния духовно-просветительской работы, роли национальной идеи в развитии страны, угроз, негативно влияющих на стабильность общества;
- подготовка научно-практических предложений по изучению, оценке и улучшению социально-духовной среды в стране;
- разработка эффективных и действенных пропагандистских технологий и методов по реализации духовно-просветительской пропагандисткой работы;
- проведение исследований по усилению идеологического иммунитета против разрушительных идей и информационных угроз, повышение среди населения культуры использования интернета;
- разработка комплексных мер по искоренению равнодушия к судьбе народа, местничества, кумовства, коррупции, безразличия к семейным ценностям, безответственности в воспитании молодежи.
Институт является правопреемником всех прав и обязанностей, а также заключённых договоров образовательного учреждения «Маънавият таргиботчиси».
Учреждение будет финансироваться за счёт государственного бюджета, благотворительных пожертвований и международных грантов.