5 июнь Бутунжаҳон атроф-муҳитни ҳимоя қилиш куни БМТ бош котиби Антониу Гутерриш 2021−2030 йилларда БМТнинг Экотизимни тиклаш бўйича ўнйиллиги бошланганини эълон қилди. Бу ҳақда БМТнинг Янгиликлар хизмати хабар берди.
«Жамиятимизнинг мавжудлиги шунга боғлиқ бўлса-да, биз экотизимларни бузмоқдамиз», — дея таъкидлади бош котиб. Шу билан бирга, унинг қўшимча қилишича, сайёрамиз катта имкониятларга эга ва «биз унга етказилган зарарни қоплашимиз учун ҳали ҳам вақт бор».
Унинг таъкидлашича, Экотизимни тиклаш ўнйиллиги — глобал исиш, атроф-муҳитнинг ифлосланиши ва биологик хилма-хилликнинг йўқолишини олдини олиш учун зарур бўлган сиёсий, илмий ва иқтисодий ресурсларни сафарбар этадиган глобал ҳаракат чораси.
БМТнинг Атроф муҳитни муҳофаза қилиш дастурининг (ЮНЕП) ушбу ҳафтада эълон қилинган ҳисоботига кўра, фақат 2030 йилга келиб қуруқликдаги экотизимларни тиклаш харажатларининг йиллик қиймати 200 млрд долларга баҳоланмоқда. Бироқ, экотизимни тиклашга сарфланган ҳар бир доллар 30 долларгача иқтисодий фойда келтиради.
БМТ қайд этишича, фавқулодда тиклашни талаб қилувчи экотизимларга қишлоқ хўжалиги ерлари, ўрмонлар, ўтлоқлар ва саванналар, тоғлар, торф ерлар, чучук сув ҳавзалари, океанлар ва шаҳар экотизимлари киради.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш во Всемирный день окружающей среды 5 июня объявил о начале Десятилетия ООН по восстановлению экосистем на 2021−2030 годы. Об этом сообщает Служба новостей ООН.
«Мы опустошаем экосистемы, от которых зависит само существование нашего общества», — заявил Генсек. При этом он добавил, что планета обладает огромным потенциалом и «у нас ещё есть время, чтобы возместить нанесённый ей ущерб».
Он подчеркнул, что Десятилетие восстановления экосистем -- это глобальный призыв к действию, который позволит мобилизовать необходимые политические, научные и экономические ресурсы для борьбы с глобальным потеплением, загрязнением окружающей среды и утратой биоразнообразия.
По данным доклада Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), опубликованного на этой неделе, ежегодные затраты на восстановление только экосистем суши к 2030 году оцениваются в 200 млрд долларов. Однако каждый доллар, инвестированный в восстановление экосистем, приносит до 30 долларов экономической выгоды.
К экосистемам, требующим неотложного восстановления, отмечают в ООН, относятся сельскохозяйственные угодья, леса, луга и саванны, горы, торфяники, пресные воды, океаны, а также экосистемы городов.