4 июнь куни Jizzakh Petroleum, «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» давлат ривожланиш корпорацияси ва Россия экспорт кредитлари ва инвестицияларни суғурталаш агентлиги (EXIAR) ўртасида янги газ-кимё мажмуасини молиялаштириш бўйича ўзаро англашув тўғрисида тўрт томонлама меморандум имзолади. МТО (метанолдан-олефинлар) технологиясига асосланган газ-кимё мажмуасини Бухоро вилоятида барпо этилишга қарор қилинди.
Меморандумнинг имзоланиши тахминий 800 млн АҚШ доллари миқдоридаги лойиҳа молиялаштириши ва молиялаштириш билан боғлиқ хатарларни суғурталаш бўйича келажакдаги ҳамкорлик учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Jizzakh Petroleum компанияси лойиҳанинг инвестори деб ҳисобланади. Қурилиш қиймати 2,8 млрд АҚШ долларига тенг газ-кимё мажмуаси маҳаллий хом ашё асосида ишлайди. Бу эса юқори қўшимча қийматга эга бўлган, экспортга йўналтирилган газ-кимёвий маҳсулотларини ишлаб чиқариш орқали табиий газни монетизация қилиш имконини беради.
«Жамоа томонидан қарийб 2 йил давомида олиб борилаётган МТО лойиҳаси ишлаб келаётган юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулотлар занжирини яратишда катта эътибор қаратилаётган лойиҳалардан бири, замонавий Ўзбекистоннинг ёрқин намунасидир. Бу, ўз навбатида, келажакда қўшимча ишлаб чиқариш тармоқларини ривожлантириш, импорт ўрнини босиш ва янги иш ўринларини ташкил этиш учун ижобий туртки беради. Лойиҳа келажакдаги газ-кимё кластерининг асосий қисмига айланади, унга махсус иқтисодий зона мақоми берилади ва бу Марказий Осиёда бундай биринчи тажриба бўлади. Шуни таъкидлаш керакки, биз учун GPB, „ВЭБ.РФ“ ва EXIAR каби молия институтлари билан ҳамкорлик муҳим аҳамиятга эга, чунки лойиҳа доирасида ускуналар, маҳсулотлар ва хизматларнинг катта қисмини Россиядан жалб қилиш режалаштирилган. Ушбу меморандумнинг имзоланиши лойиҳани муваффақиятли амалга ошириш йўлидаги муҳим қадамдир», — дейди Jizzakh Petroleum`нинг стратегик ривожланиш бўйича директори Нигора Ибадова.
Имзолаш маросими XXIV Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми маросими доирасида бўлиб ўтди. Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми ўтган йиллар давомида бизнес вакиллари ўртасидаги мулоқот, шунингдек Россия, ривожланаётган бозорлар ва бутун дунё олдида турган асосий иқтисодий масалаларни муҳокама қилиш учун етакчи глобал платформага айланди.
Қурилиш ишлари тугагандан сўнг янги олефин ишлаб чиқарувчи завод 1,5 млрд кубометр табиий газни қайта ишлаши ва дунё иқтисодиётининг кўплаб соҳаларида қўлланиладиган юқори сифатли полимерларни йилига 720 минг тонна миқдорида ишлаб чиқариши кутилмоқда.

4 июня Jizzakh Petroleum подписала четырехсторонний меморандум о взаимопонимании с «Газпромбанком», Государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и Российским агентством по страхованию экспортных кредитов и инвестиций (ЭКСАР) по финансированию нового газохимического комплекса на базе технологии МТО (метанол в олефины). Его было решено построить в Бухарской области.
Документ закладывает основу для возможного сотрудничества по финансированию проекта в размере предварительно 800 млн долларов США и сопутствующего страхования рисков, связанных с финансированием.
Компания Jizzakh Petroleum является инвестором проекта. Газохимический комплекс стоимостью строительства в 2,8 млрд долларов будет работать на отечественном сырье. Это поможет монетизировать природный газ за счет производства, ориентированного на экспорт газохимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
«Проект МТО, над которым команда работает около двух лет, является показательным примером современного Узбекистана, где большое внимание уделяется проектам по созданию цепочек готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. В свою очередь, это дает положительный импульс для развития будущих смежных производств, импортозамещения и организации новых рабочих мест. Проект станет ядром будущего газохимического кластера, которому будет присвоен статус специальной экономической зоны. Необходимо отметить важность сотрудничества с такими финансовыми институтами как ГПБ, „ВЭБ.РФ“ и ЭКСАР, поскольку значительное количество оборудования, материалов и услуг в рамках проекта планируется привлечь из России. Подписание данного меморандума является значимым шагом на пути успешной реализации проекта», — рассказала директор по стратегическому развитию Jizzakh Petroleum Нигора Ибадова.
Церемония подписания состоялась в рамках XXIV Петербургского международного экономического форума, который за прошедшие годы стал мировой площадкой для общения представителей деловых кругов и обсуждения ключевых экономических вопросов, стоящих перед Россией, развивающимися рынками и миром в целом.
Ожидается, что после завершения строительства новый завод по производству олефинов будет перерабатывать 1,5 млрд куб. м природного газа и производить 720 тысяч тонн высококачественных полимеров в год, используемых во многих секторах мировой экономики.