2 июнь куни Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев Американинг Crow Holdings компанияси мутасаддилари билан учрашди, дея хабар берди пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати.
Тошкент шаҳар ҳокими меҳмонларга шаҳар иқтисодиёти охирги 3 йилда икки баробар ўсганини айтди (Жаҳонгир Ортиқхўжаев 2018 йил апрелидан буён шаҳар ҳокими бўлиб келмоқда). Унинг сўзларига кўра, ушбу даврда олиб борилган қурилишлар кўлами ўтган 70 йил ичида қилинган иш ҳажмига тенг (эълон қилинганидан бироз вақт ўтгач, ушбу гап олиб ташланди).
Шу билан бирга, ҳоким сўнгги 3 йилда Тошкентда 22 та ер усти ҳамда 4 та ер ости метро бекатлари қурилганини маълум қилди. Аслида эса 2 та ерости бекати (Юнусобод йўналишида — «Юнусобод» ва «Туркистон»), шунингдек 12 та ер усти бекатлари пайдо бўлди: 7 таси метро ҳалқа йўлининг биринчи босқичида, 5 таси Чилонзор йўлининг Сергели қисмида.
«Хизмат кўрсатиш йўналишида таълим, тиббиёт, спорт ва гастрономик туризмни ривожлантириш, шаҳар сайёҳлар учун ниҳоятда қулай ва жозибадор бўлиши йўлида иш олиб борилаётганлигини ҳам билдирди», — дейилади хабарда.
Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, аслида Тошкент шаҳрининг ялпи ҳудудий маҳсулоти 2018 йилда 64,5 трлн сўмни ташкил этган (ўсиш — 11,1%), 2019 йилда 86,1 трлн сўм (8,4%), 2020 йилда эса 97,5 трлн сўм (1,8%). Уч йил давомида ЯҲМ ўсиш суръати 22,6% ни ташкил этди (111,9*108,8*101,5/10000 — Давлат статистика қўмитаси формуласи).
Ялпи ҳудудий маҳсулот (ЯҲМ) — бу ҳудуд (вилоят) ривожланишининг умумлаштирилган кўрсаткичидир. ЯҲМ — бу иқтисодий мазмуни бўйича ЯИМ билан бир хил кўрсаткичдир, яъни у маълум бир вилоятнинг резидентлари бўлган иқтисодий бирликлар томонидан ишлаб чиқарилган якуний маҳсулот ва хизматларнинг нархини акс эттиради.
Бундан ташқари, Spot маълумотларига кўра, Тошкентдаги энг кўп қурилиш ташкилотлари жойлашган — 8339 та. Иккинчи ўринда Фарғона вилояти (3385), учинчи ўринда эса Қашқадарё вилояти (3385).

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев 2 июня встретился с представителями американской компании Crow Holdings, сообщила пресс-служба столичной администрации.
Хоким рассказал гостям, что экономика Ташкента за последние три года выросла вдвое (Джахонгир Артыкходжаев руководит городом с апреля 2018 года). По его словам, масштаб строительства за этот же период равен объему работы, проделанной за предыдущие 70 лет (спустя некоторое время после публикации это предложение из релиза было удалено).
Градоначальник также сообщил, что за последние три года в столице построено 22 надземных и 4 подземных станции метро. Фактически появились 2 подземные станции на Юнусабадской линии — «Юнусабад» и «Туркистон», а также 12 надземных станций: 7 — в рамках первого этапа Кольцевой линии метро, 5 — на Сергелийском участке Чиланзарской линии.
«Он также сообщил, что ведется работа по развитию образования, медицины, спорта и гастрономического туризма в сфере услуг, чтобы город стал максимально удобным и привлекательным для туристов», — говорится в сообщении.
По данным Государственного комитета по статистике, на самом деле валовый региональный продукт Ташкента в 2018 году составил 64,5 трлн сумов (рост — 11,1%), в 2019 году — 86,1 трлн сумов (8,4%), а в 2020 году — 97,5 трлн сумов (1,8%). Темпы роста ВРП за три года составили 22,6% (111,9*108,8*101,5/10000 — формула Госкомстата).
Валовый региональный продукт (ВРП) — обобщающий показатель развития региона. ВРП является показателем, идентичным ВВП по своему экономическому содержанию, то есть он представляет собой стоимость конечных товаров и услуг, произведенных экономическими единицами, являющимися резидентами данного региона.
Кроме того, по данным Spot, в Ташкенте больше всего строительных организаций по стране — 8339. На втором месте Ферганская область (3385), на третьем — Кашкадарьинская (3376).