Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 29 май куни ялпи мажлисда «Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида"ги Қонунга қўшимча ва ўзгартишлар киритишни маъқуллади. Бу ҳақда парламент юқори палатаси матбуот хизмати хабар қилди.
Қонун қуйидаги шахсларни Ўзбекистон фуқаролигига қабул қилишни кўзда тутмоқда:
• 2005 йил 1 январга қадар (амалдаги таҳрирда — 1995 йил 1 январга қадар) Ўзбекистон ҳудудида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган ва муқаддам чет давлат фуқаролигига эга бўлмаган шахслар;
• 15 йил давомида Ўзбекистон ҳудудида фуқаролиги бўлмаган шахс моқомида яшаб келаётган шахслар;
• ота-оналаридан бири Ўзбекистон фуқароси деб тан олинган, чет давлат фуқаролигини қабул қилмаган ва Ўзбекистонда яшайдиган болалар.
2005 йил 1 январга қадар мамлакат ҳудудида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган ва муқаддам чет давлат фуқаролигига эга бўлмаган ҳамда 15 давомида Ўзбекистон ҳудудида фуқаролиги бўлмаган шахс моқомида яшаб келаётган шахсларни Ўзбекистон фуқароси сифатида тан олиш таклифини президент Шавкат Мирзиёев 2020 йил 29 декабрь куни парламентга мурожаатида илгари сурган эди.
Ўзбекистон фуқаролиги тўғрисидаги қонунга тузатиш ва ўзгартишлар киритиш 2021 йилги Давлат дастурида ҳам кўзда тутилган.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании 29 мая одобрил закон о внесении дополнений и изменений в закон «О гражданстве Республики Узбекистан», сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Документ предусматривает признание гражданами Узбекистана:
- лиц без гражданства, зарегистрированных по месту постоянного проживания в Узбекистане до 1 января 2005 года (в действующей редакции — до 1 января 1995 года) и ранее не состоявших в гражданстве иностранного государства;
- лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане не менее 15 лет и не состоявших в гражданстве иностранного государства;
- детей, один из родителей которых признан гражданином Узбекистана, не принявших гражданство иностранного государства и проживающих в Узбекистане.
С предложением признать гражданами Узбекистан лиц, зарегистрированных по месту постоянного проживания на территории страны до 1 января 2005 года, а также лиц, в течение 15 лет проживающих в Узбекистане в качестве лиц без гражданства, выступил президент Шавкат Мирзиёев в послании парламенту 29 декабря 2020 года.
Внесение поправок в закон о гражданстве Узбекистана также предусматривалось Государственной программой 2021 года.