Ўзбекистон ва Россия «Спутник V» вакцинасини республика ҳудудида ҳамкорликда ишлаб чиқаришга келишиб олди. РИА Новости нашри Тошкентга ишчи ташриф билан келган РФ Соғлиқни сақлаш вазири Михаил Мурашкога таяниб ёзишича, Ўзбекистон томони дори воситаси ишлаб чиқариладиган майдонни ҳам танлаб бўлган.
Жума куни президент Шавкат Мирзиёев Михаил Мурашкони қабул қилди ва соғлиқни сақлаш соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш, шу жумладан, телемедицинани йўлга қўйиш масалаларини муҳокама қилди.
«РФ президенти Владимир Путин ва Ўзбекистон президенти топшириқларига асосан «Спутник V»ни (Ўзбекистонда — таҳр.) ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга келишиб олдик», — дея Мурашконинг сўзларини келтирмоқда РИА Новости.
«Ўзбекистон 24»га берган интервьюсида россиялик вазир турли йўналишлар, хусусан, тез ёрдам ва педиатрия бўйича лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш ҳақида сўзлаб берган.
«Бизнинг мутахассисларимиз пандемия даврида Ўзбекистон ҳудудида ишлашди. Шунингдек, Тошкентда Пирогов номидаги Москва тиббиёт университетининг филиалини очиш режалаштириляпти. Қолаверса, „Спутник V“ вакцинасини Ўзбекистон ҳудудида ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга оширишга тайёргарлик кўрилмоқда», — деди у.
Михаил Мурашко президент Шавкат Мирзиёевни «ноёб инсон» деб атади. «У биз тез ҳаракат қилаётганимизни кўриб турган бўлсада, „бу етарли эмас“, деяпти. Биз буни мутлақо қўллаб-қувватлаймиз», — деди вазир.
Россия Соғлиқни сақлаш вазирлиги раҳбари қўшимча қилишича, Ўзбекистон томони Россия вакцинаси учун ишлаб чиқариш майдончасини танлаб олган, ҳозирда лойиҳа ишлаб чиқилмоқда.
Ўзбекистон 23 апрель куни «Спутник V» вакцинасининг илк партиясини қабул қилиб олди, иккинчиси эса — 27 апрелда келтирилди.
Бош вазир Абдулла Арипов россиялик ҳамкасби Михаил Мишустин билан Казандаги учрашувида Москвадан «Спутник V» вакцинасини етказиб бериш ҳажмини ошириш ҳамда уни республикада ишлаб чиқариш масаласини кўриб чиқишни сўраганди.
2020 йилнинг декабрида Ўзбекистон фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги Россиянинг коронавирусга қарши вакцинасини Tashkent Pharma Park ҳудудида ишлаб чиқаришни таклиф қилган эди.

Узбекистан и Россия договорились о локализации производства вакцины от коронавируса «Спутник V» в республике. Узбекская сторона уже подобрала площадку для выпуска препарата, сообщает РИА Новости со ссылкой на министр здравоохранения РФ Михаила Мурашко, который посещает Ташкент с рабочим визитом.
В пятницу президент Шавкат Мирзиёев принял Михаила Мурашко и обсудил реализацию проектов в сфере здравоохранении, в том числе развитие телемедицины.
«Договорились о локализации производства „Спутника V“ (в Узбекистане — ред.) в рамках поручения президента Российской Федерации Владимира Владимировича Путина и президента Узбекистана», — приводит слова Мурашко РИА Новости.
В интервью «Узбекистан 24» министра здравоохранения РФ рассказал о совместно реализации проектов по абсолютно разным направлениям, в том числе скорой помощи и педиатрии.
«Наши специалисты работали в период ковида на территории Узбекистана. Это и открытие филиала Московского университета имени Пирогова на территории Ташкента. Это и подготовка к реализации проекта производства вакцины „Спутник V“ на территории Узбекистана», — заявил он.
Михаил Мурашко назвал президента Шавката Мирзиёева «уникальным человеком». «Он видит то, что мы двигаемся быстро, он говорит: „недостаточно быстро“. Мы это абсолютно поддерживаем», — сказал министр.
Глава российского Минздрава добавил, что узбекская сторона подобрала производственную площадку для выпуска российской вакцины, идет проработка проекта.
Узбекистан 23 апреля получил первую партию вакцин «Спутника V», 27 апреля — вторую.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов на встрече с российским коллегой Михаилом Мишустиным в Казани просил Москву увеличить объем поставок «Спутника V» и рассмотреть возможность ее производства в республике.
В декабре 2020 года Агентство по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана предложило производить российские вакцины от коронавируса на территории Tashkent Pharma Park.